Go to ...

İlk kez kredi çekeceğim diyenlere işte özel tavsiyeler


İlk kez kredi çekeceğim diyenlere işte özel tavsiyeler- Krediler hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Belirli bir aşamaya gelen yani iş güç sahibi olan kişiler, krediyi çekme durumunda kalıyorlar. Hani oyunlarda nitro diye bir şey var ya. Yeri geldiğinde basarsın ve o seni uçurur. Aynı bu şekilde de kredilerde hayatımızın bazı aşamalarında bizlerin yaşam kaynağımız gibidirler. Para ihtiyacımız olur ve yüklü miktardaki bu parayı bize bankaların dışında da veren olmaz.

KREDİLER HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YAPI TAŞI GÖREVİNİ GÖRÜYOR

Askerlik bitmiştir. İşte çalışıyorsunuz ama kendi iş yerinizi açacaksınızdır. Krediye yönelirsiniz hemen. İş yeriniz olur. Aile baskı yapar ve sizinde sevdiğiniz birisi vardır. Burada da evlenmek ve düğün yapmak için krediye ihtiyaç duyarsınız. Evde çoluk çocuk canınız sıkılır hadi bir araba alalım dersiniz ve kredi yardımınıza yetişir. Yeter artık kira ödediğimiz. Ailecek mutlu olabileceğimiz bir evimiz olsun dersiniz ve burada da banka kredilerine sarılırsınız. Çünkü gidebileceğiniz bir ye yok.

BENDE İL DEFA KREDİ ÇEKECEĞİM? NE YAPSAM NEREYE GİTSEM BİLMİYORUM?

Arkadaşlar, öncelikle bizlerin hiç bir finans kuruluşu ile bağlantımız olmadığından sizlere olan biteni doğru bir şekilde anlatmaya çalışacağız. En uygun krediyi nasıl alırsınız nelere dikkat etmelisiniz bunların hepsini belirteceğiz. Çünkü ilk defa kredi alıyorsunuz ve acemiliğiniz var. Bundan dolayı da kimse sizi yadırgamıyor. Siz her türlü aşamayı öğrenmek istiyorsunuz. Öğrenmek hiç bir zaman ayıp değildir. Ben 3 tane üniversite okudum. Halende yeni bilgiler öğrenmek için can atıyorum.

İLK KEZ KREDİ ÇEKECEKLERE ÇOK ÖZEL TAVSİYELER

Ne demişler bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır diye. Ayrıca durduk yerde niye bankaya 3 bin lira fazla ödeyesiniz ki? evet yanlış duymadınız. 10 bin lira kredi çekmeye kalktığınız da doğru bankalar arasındaki uçurum 3 bin liradan fazla. Bizlerde siz değerli bilinçli okurlarımızı aydınlatmak ve doğru adımları gösterebilmek adına çok özel tavsiyelerde bulunacağız. Bu yazı sayesinde ilk defa kredi çekiyor olsanız da, hiç acemilik çekmeyeceksiniz. Hazırsanız ilk dikkat etmeniz gereken husus ile yazımıza devam edelim.

EN ÖNEMLİ HUSUS KREDİ NOTU

Nasıl ki her devletin ve kurumun kendine göre kırmızı çizgileri varsa, bankalarında kırmızı çizgilerinden birisi Findeks Kredi Notu dur. Bu kredi alıp alamayacağınıza karar verir. Findeks kredi notu 0 ile 1900 puan aralığında değişir. 0 en kötü puan, 1900 ise en iyi puanı ifade eder. Bu puanlar sizlerin bankalar ile olan ilişkinize göre şekillenir. Borçlarınızı zamanında ödüyorsanız ve bol bol bankacılık işlemlerinden faydalanıyorsanız kredi notunuzda artıyor.

Kredi notu riskli yani çok düşük olanlar kredi alamıyorlar. Az ortalarda olanlar ise düşük limitli kredi alıyorlar. Hatta banka politikası gereği düşük kredi notuna yüksek faiz uyguluyor çoğu banka. Kredi notunuz çok iyiyse de alabileceğiniz maksimum krediyi alıyorsunuz. Hemde düşük faiz ile. Sizlerde gitmeden önce kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim? diyorsanız da BURADAN ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

BANKALARIN KIRMIZI ÇİZGİSİ GELİR BELGESİ İBRAZI

Şimdi sıra bankaların bir diğer kırmızı çizgisine geldik. Eğer düzenli bir geliriniz var ise ve bunu da belgelendirebiliyorsanız, ancak ve ancak bu şekilde kredi çekebilirsiniz. Bankalar maaş bordronuzu görmek isterler. Kesinlikle yaş tahtaya basmak istemezler. Eğer esnafsanız da vergi levhanızı sunmanız gerekir. Ya inşaatte çalışıyorum aylık gelirim 5 bin lira ama belgelendiremiyorum gibi sözleri kabul etmez bankalar. Bizden söylemesi.

TERTEMİZ KREDİ SİCİLİ

Bankaların sizden sağlamanızı istediği bir diğer konu ise kredi sicilinizin temiz olmasıdır. Kredi başvurunuzda zaten hemen onay alamazsınız. Banka sizin hakkınızda bir istihbarat çalışması yapar. 5 yıl içerisinde kara listeye girmişseniz kredi çekemez ve alamazsınız. Bu kesin ve geçilemez bir kuraldır. 5 yıl mevzusu yasa ile sabitlenmiştir. Hatta daha yeni meclisten geçen bir sicil affı söz konusu. Detaylara BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KREDİ LİMİTİ NASIL BELİRLENİR?

Kredi limiti sizin bankaya sunduğunuz gelirinize göre belirlenir. Maaş bordronuzu incelerler ve gelirinizin %50 konut kredisinde bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksidinizi verirken, Maaşınızın %60’ı da bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksit tutarını verir. Diyelim ki 3 bin lira maaşınız var. Bu duruma göre bir ayda maksimum ödeyebileceğiniz konut kredisi tutarı 1.500 TL dir. Bir ayda ödeyebileceğiniz ihtiyaç kredisi taksidi ise 1.800 TL dir.

KREDİ LİMİT TALEBİNİ DOĞRU YAPIN

Sevgili okurlarımız, artık aylık ne kadar ödeme yapabileceğinizi biliyorsunuz. Buna göre kredi talebinde bulunmalısınız. Aylık ödeyebileceğiniz maksimum tutar 1.800 TL ise, siz aylık 3 bin lira ödeyebilirm tarzında kredi talebinde bulunursanız yanılırsınız. Maksimum 30 bin lira alabiliyorsunuz diyelim ki. Sizin kredi talebiniz 50 -60 bin liraysa bu onaylanmaz.

KREDİDE VADENİN ÖNEMLİ

Arkadaşlar ihtiyaç kredisinde faiz oranı genelde sabittir. Kredi notunuza göre faiz oranı belirlenir. İster 48 ay ile ister de 12 ay vade ile çekebilirsiniz. Faiz oranı da aynı olur. İhtiyaç kredisinde vade sayısı arttıkça alabileceğiniz kredi tutarı da artar. Sizlerde yüksek limitli kredi istiyorsanız, kredi vadenizi artırabilirsiniz. Konut kredilerinde de vade arttıkça yani taksit sayısı arttıkça alabileceğiniz kredi tutarı artmaktadır. Ama faiz oranları ihtiyaç kredisi gibi sabit değildir.

Konut kredisinde ne kadar kısa sürede konut kredisini bitirirseniz o kadar az faiz ödersiniz. Ayrıca faiz oranları da en düşük vade için %0,80 iken 120 ay vade olduğunda Faiz oranları %1’lerin çok çok üstüne çıkabiliyor. 100 bin lirayı 60 ay vade ile çekerseniz 30 bin lira gibi bir faiz ödersiniz. Ev size 130 bin liraya patlar. Ama 120 ay vade ile 100 bin lira alırsanız faiz 80 bin liranın üstünde olur. Konut kredisinde limit artırmak için yapmanız gereken şey evde diğer çalışanların gelir belgesini de bankaya sunmaktır.

EN DÜŞÜK FAİZLİ BANKAYI BULMAK İÇİN ARAŞTIRMA YAPMAK

Bu madde ile bankaları teker teker gidip de gezin demiyoruz. Herkesin cebinde bile internet var. Bir saatinizi ayırın ve bankaların inceleyin. Düşük faizli bankaları bulmanız gerekiyor. Dikkatinizi çektiyse bankayı demiyorum. Bankaları. Bu hayatta elinizin altında her zaman bir birinin alternatifi olan şeyler olmalı. Bunu unutmayın aslar.

DİĞER GİDERLERİ HESABA KAT

Düşük faizli bankaları bulduysanız şimdi elemeye sıra geldi demektir. Eleme yaparken de faize göre değil. Diğer giderlere göre yapın. Örneğin faiz oranı düşük ama kredi tahsis ücreti yüksek. Hayat sigortası çok daha yüksek. Ekspertizi hiç sorma zaten. Konut sigortası, Kaskosu, trafik sigortası vs. aklınıza gelebilecek tüm giderleri dahil ederek ona göre bankanızı seçin. Zira bazı bankalar düşük faiz veriyor ama diğer giderleri ile acısını çıkarıyor.

YILLIK MALİYET VEYA EFEKTİF ORANININ ÖNEMİ

Sizlerde doğru faiz oranını bulmak istiyorsanız Yıllık Maliyet / Efektif oranını inceleyiniz. Bu orana tüm giderler dahil edilir. Böylece doğru faiz oranı ortaya çıkar. Ama bazen bankalar yıllık maliyet oranını verirken birde altına şöyle bir ifade bırakmış olabilir; Yıllık maliyet oranına sigorta giderleri ve tahsisi ücreti dahil değildir gibi. Aman bunu da göz önünde bulundurun.

Artık sizlerde kredi çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Banka tercihinizi yaparken de nasıl yapacağınızı bildiğinize göre bizlerinde görevi burada bitmiş oluyor. Aklınıza takılan bir soru işareti varsa yorum bırakarak sorabilirsiniz. Bizlerde elimizden geldiği kadarıyla cevaplandırmaya çalışırız. Yeni ve merak edilen kredi haberlerinde buluşmak dileğiyle…

SİZLERDEN RİCAM İLK DEFA KREDİ ÇEKECEKLERİN DE BU YAZIYI GÖRMELERİNİ SAĞLAMAK ADINA FACEBOOK HESABIN İLE BEĞENEBİLİR MİSİN?

Aracımı satmak istiyorum ama kredisi devam ediyo ne yapmalıyım ?

 

 

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Notları

Siz Bilirsiniz Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli Tavsiyeleriniz Neler?

Kredi alırken nelere dikkat edilmeli, Kredi alırken nelere dikkat edilir?- Siz istediniz bizlerde bu merakınızı ortadan kaldırabilme adına çok özel bir yazı hazırladık. Hepimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde bankalara kredi için başvuru yapmaya gidiyoruz. Krediler sayesinde gerçekten de hayatımız şekilleniyor. Bir tat geliyor. Monoton geçen yaşam birden daha da anlamlaşıyor. Mal mülk sahibi oluyoruz vs. Ha

About Benjamin