Go to ...
RSS Feed

İşsiz kaldım a dostlar kredi borcum var Çözüm önerileri içeride


İşsiz kalanın kredi borcu ne olur? İşsiz kalma durumun da banka kredi borçları için çözüm önerileri- Kamu görevlisi değilseniz maaşınızın da garantisi yok demektir. Rapor bile alsanız işe gelmediğinizden dolayı maaşınızdan kesiliyor. Bu açıdan işçilerin bankadan kredi alma durumları gerçekten de zor. Çünkü yükümlülük altına girersiniz. İş yeriniz ile anlaşamazsınız ama yine de borcunuz olduğundan sesinizi edemezsiniz. Durumun ne olduğunu çok iyi bilirim.

İŞSİZ KALMA KORKUSU VE DÜŞÜK ÜCRET İLE ÇALIŞMA

Aynı şekilde daha önce çalıştığım yerde bir arkadaşım vardı ve ev kredisi çekmişti. Onun yaptığı işe göre alınabilecek maaş belliydi. Ama iş yeri onun kredisi olduğunu bildiğinden piyasanın 300 lira altına çalıştırıyordu. İşsiz kalırım hemen de iş bulamam korkusuyla mecburen bu şekilde çalışıyordu arkadaş. Aynı bu şekilde işçilerin kredi çekme noktasında çok büyük korkuları var. Ya ödeyemezsem yada işsiz kalırsam ne olacak? soruları akıllarının bir köşesinde yer alır gider.

İŞSİZ KALANLARIN BANKA BORÇLARI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bizlerde bu yazıyı tamamen sizlere yardım etme ve yol gösterebilme adına derledik. İşsiz kalmak üzeresinizdir yada işsiz kalmışsınızdır. Bu durumda banka borçları aklınızı kurcalar ve durur. Ne yapacağım şimdi? sorusunun cevabını arar durursunuz. Bu yazı ile olabilecek tüm olasılıkları sizlere bildireceğiz. Dilerseniz şimdide neler yapabiliriz? Çözüm önerileri ile sizleri baş başa bırakalım.

İŞSİZLİK SİGORTASI

Lütfen bu maddeyi İŞKUR’un işsizlik maaşı ile karıştırmayınız. Artık bankadan kredi çekenler işsiz kalsın yada kalmasın kendini güvence altına almak istiyor. Bundan dolayı da aynı hayat sigortası yada trafik sigortası gibi birde işsizlik sigortası yaptırıyorlar. İş yerinizin sezonu kapatacağı ve sizi işten çıkaracağı aylar öncesinden bellidir. O halde dakika bile beklemeden bu sigortayı yaptırın. Yada ileri görüşlü olun ve ne olur olmaz işsiz kalırım, bu dünyada her şey başımıza gelebilir deyip önlem alın.

İşsiz kalma durumunuzda da kredi borçlarınız hiç aksamadan sigorta şirketi tarafından ödensin. Genelde bir yıl içerisinde 6 ay kadar ödeme yapılır. Ama 6 ay içerisinde de sizlerde gayet düzgün bir iş bulabilirsiniz. Hemde zorlanmadan ve en doğru işi bulabilme şansınız var. Zaten kredi borçlarınız ödeniyor. İşsizlik maaşı da var. O halde istediğiniz maaşı veren yerler neresiyse oralar ile görüşebilir ve en doğru tercihi alabilirsiniz.

BORÇ ERTELEMESİ İSTEMEK

İş işten geçti ve iş yeriniz şak diye sizi işten çıkarı verdi. Bu durumda da hemen vakit kaybetmeden banka şubenize uğrayın. oradaki müşteri temsilciniz ile görüşün. İş yerim beni çıkardı ve borçlarımı ertelemek istiyorum deyin. Tabi bu uygulayabileceğiniz maddelerden sadece bir tanesi. Banka görevlileri de kredi borcunuzu en fazla 3 ay kadar ertelerler. 3 Ayın sonunda bu ertelenen sürenin de faizlerini ödeyerek taksitlerinize devam edebilirsiniz.

3 Ay içerisinde kendinize göre bir iş bulabileceğinizi düşünüyorsanız hemen vakit kaybetmeden bu seçeneği düşünün. Yok abi 3 ay bana yetmez. Ne olur ne olmaz. Kış sezonu en az 6 ay işsizim diyorsanız bu defada bir sonraki maddeye geçelim isterseniz.

BORÇ YAPILANDIRMA

Borç yapılandırma işlemi de bankaların sıcak baktığı bir yöntemdir. 10 ay borcunuz kalmıştır ama her ay bin lira ödemek siz epeyce zorlayacaktır. O zaman 48 aya kadar kalan borcunuzu tekrardan faizlendirebilir ve vadelendirebilirsiniz. Böylece ödemeleriniz uzun vadeye yayılmış olur ve ufak ödemelerde sizleri zorlamaz. Sizlerde rahat rahat işinize gücünüze bakarsınız. Burada önemli olan şeyin neye karar vermeniz gerektiği ve hızlı davranmak gerektiğidir.

BORÇ TRANSFER KREDİSİNİ KULLANABİLİR MİYİM?

Bankam yardımcı olmuyor. Başka bankadan borç transfer kredisi çekebilir miyim? Bu maddede ve her zaman ileri görüşlü olmayı unutmayınız. Her zaman başınıza gelebilecekleri düşünerek sağlam adımlar atın ki hayatta kazanan hep sizler olur. Bu madde de ise işsiz kalmak üzere olanların değerlendirme yapabilecekleri bir durum var. Çünkü borç transfer kredisinde gelir belgesi sunmanız gerekiyor.

Gelir belgem bu, şu bankalardaki kredi ve kredi kartı borçlarımı size taşımak istiyorum diyorsunuz. Yalnız bunu yaparken de iyice araştırın. Kimi banka 12 ay taksit yaparken kimisi de 48 ay taksit yapabiliyor borçlarınızı. Tüm borçlar alınıyor ve 48 aya kadar taksitlendiriliyor. sizlerde bu borcu tek bir günde ödüyorsunuz. Uzun vade olduğundan taksitleriniz de küçük oluyor. Sonradan durumunuz düzelirse ve elinize toplu bir para geçerse tazminat gibi; bir anda kapatabiliyorsunuz.

Değerli dostlarımız, işsiz kalma veya işsizlikle karşılaşma durumunuza çok üzüldük ama elden d pekte fazla bir şey gelmez. Bu durumda yapabileceğiniz şey belli. Yukarıdaki seçeneklerden hangisi sizin işinize yarıyorsa değerlendirebilirsiniz. Siz siz olun, yeni işinize başlarken prensiplerinizi en baştan koyun ve haklarınızdan kesinlikle taviz vermeyin. Ayrıca her zaman ileri görüşlü olun. Bizlerden bu kadar. Bence istifade edebileceğiniz bir yaz oldu.

SİZLERDEN RİCA ETSEM TÜM İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN DE BU YAZIYI GÖREBİLMELERİNİ SAĞLAYABİLMEK ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Kredi Sicil Affı Çıktı Kredi Notu Ne Zaman Yükselir ve Ne Zaman Kredi Çekebilirim?

 

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Dipnot