Go to ...

Aracımı satmak istiyorum ama kredisi devam ediyo ne yapmalıyım ?


Kredisi devam eden araç satılır mı? Kredisi devam eden aracın satışı, Kredisi devam eden araç araba nasıl satılır?- Çok fazla merak edilen ve internet aramalarında üst sıralarda yer alan bir konuya açıklık getirebilmek adına sizlerleyiz. Yüz yılların icadı olan otomobiller insanoğlunun en çok ihtiyaç duyduğu bir araç haline gelmiştir. Gerçi eski çağlarda bile tekerleğin icadı ve el yapımı arabalara ne kadar ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Eskiden de ihtiyaçmış şimdide.

BANKALAR SAYESİNDE ARTIK HERKESİN ARABASI VAR

Hatta bir ara otomobiller sadece zenginlerin binebileceği bir vasıta haline gelmişti ki, bankalar bunun önüne geçebildi. Bankalar sayesinde, yani kredileri sayesinde artık isteyen herkes araç sahibi olabiliyor. Anlayacağınız düşük gelirlisi de, orta gelirlisi de ve yüksek gelirlisi de arabaya binebiliyorlar. Bu açıdan bankalar bir bölüm insanlar tarafından faizci yerler gibi gösterilse de insanları mal mülk sahibi yapmaları açısından tercih sebebi oluyor. Anlayacağınız zengin fakir ayrımı bankalar sayesinde bir nebze de olsa kalkmış oldu.

KREDİSİ DEVAM EDEN ARACIMI SATABİLİR MİYİM? NASIL?

Öncelikle ilk sorudan başlayalım. Bir araç aldınız ve taksitleri devam ediyor. Sizlerde şimdi bu aracınızı satmak istiyorsunuz. Belki işlerinizi büyüteceksiniz, belki yeni bir araba alacaksınız belkide nakite sıkıştınız. Herkesin kendine göre bir nedeni ve sebebi var. Şimdide kredisi devam eden arabanızı satıp işinizi görmek istiyorsunuz. Hemen ilk sorumuza gelelim. Bu durumda kredisi devam eden aracın elbetteki satışını gerçekleştirebilme hakkınız ve imkanınız var.

Lakin her ne kadar aracın kullanımı sizde olsa da banka tarafından ipotek konulduğundan borcu bitene kadarda bir nevi asıl sahibi bankalar gibi gözükmektedir. Bu açıdan bakıldığında peki aracın satışını nasıl yapacağız? sorusu ister istemez akıllarda soru işareti oluşturuyor. Zaten bu yazının amacı da aklınızdaki soru işaretlerini kaldırarak sizlere en doğru yolu sunmak. Dilerseniz şimdide borcu devam eden aracın satışı nasıl yapılıyor? maddeler halinde işleyelim.

ARACIN BANKAYA OLAN BORCUNU ALICI KAPATABİLİR?

Bir kişi ile 50 bin liraya anlaştınız. Arabanızın devrini vereceksiniz ama ipotek var. Bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sizlere tavsiyem öncelikle bir birinizi tanımaya çalışın. Nerede çalışıyor, tanıdıklar var mı vs. karşılıklı güven tahsisi edin bir birinize. Ardından beraberce notere gidin. Hatta yanınızda şahit varsa daha da iyi olacağı kanaatindeyim. Noterde sizin için bir anlaşma imzalatacaklar. Daha doğrusu bir sözleşme hazırlanıyor.

Sözleşmede arabayı satın alacak olan kişinin bankaya olan borcu ödemesi ve satan kişiye de belirleyeceğiniz parayı yatırması durumunda arabanızı devredeceğinizi belirtirsiniz. Bundan sonra 50 bin liraya anlaştığınız arabanın kalan 20 bin lira borcunu alacak olan kişi kapatır. Böylece banka ipoteği kaldırır. Sonrasında ise araç satışa hazır hale gelir. 30 bin lira da satan adamın hesabına yatırılır. sonrasında da notere tekrardan gidilir. Noterde de gerçek satış işlemi gerçekleştirilir.

Lakin ipotek kaldırma süresi en az bir gün sürmektedir. Bunun dışında noter parasını kim ödeyecek bunu da en başta belirleyin ki, sonrasında ya sen ödeyecektin falan tarzı şeyler olmasın. Her mevzuyu en başından belirleyin yani.

ARABAYI SATAN KİŞİNİN BORCUNU DA KAPATMASI

Bu yöntem ile ne satıcının nede alıcının bağı ağrımaz. Normalde önerilen yöntem budur. Çoğu zamanda tercih edilme sebebidir. Ama bazı zamanlar arabayı satan kişi nakite sıkışmıştır ve borcu kapatacak parası da olmayabilir. Bu açıdan diğer seçenekler düşünülür. Arabanızın bankaya olan borcu 20 bin liradır. Sizde arabanızın kalan borcunu bankaya ödersiniz. Sonrasında da aracın ipoteğini kaldırırsınız. İpoteği Kalkan aracınızı da istediğiniz kişiye istediğiniz fiyata satarsınız. Noterden devrini verirsiniz.

ARACIN KALAN KREDİ BORCUNU SATIN ALAN KİŞİNİN KALDIĞI YERDEN DEVAM ETTİRMESİ

Bir diğer seçenek de aracın kredi borcu taksitlerini, aracı alacak kişinin üstlenmesidir. Yani satacağınız kişi ile anlaşırsınız. Kaç bin lira? Diyelim ki 50 bin liraya. Bankaya da 20 bin lira ve 20 ay vadeli borcunuz kalmış. Bankada uygun görürse, yani bankanın da rızası alınırsa, kalan borcu arabayı satın alacak kişi üstlenir. Sizin hesaba 30 bin lira yatırır. Ardından da bankadaki borçlar bu kişinin üzerine yapılır. Lakin bu durumda araba satışı gerçekleşmez.

Bunu sakın unutmayın. Araba devri ve satışı için notere gitmeniz gerekir. Noter devri ile ancak araba sizin üzerinize yapılır. Böyle bir seçenek olduğunu da belirtelim Ama çok fazla tercih edilmez. Daha çok yukarıdaki diğer iki seçenek tercih edilmektedir. Çünkü alan kişi borca girmek istemeyebilir. Yada banka arabayı alacak kişiyi kabul etmeyebilir. Sonuçta kredi vereceği kişinin gelir belgesini, kredi notunu ve kredi sicilini öğrenmek isteyecektir.

Bu durumları karşılayamayanlar da maalesef bu seçenekten yararlanamazlar. Değerli okurlarımız, yine merak edilen bir konuyu doğru ve kullanılabilir bilgiler ile donatılarak sizlere sunmaya çalıştık. Sizlerinde kredisi devam eden aracı varsa ve bunun satışını gerçekleştirmek istiyorsanız, artık ne yapacağınızı seçenekleri ve alternatifleri ile biliyorsunuz. Yeni bir kredi ve banka haberinde buluşuncayadek hoşça kalın, bizimle kalın.

SİZLERDEN RİCAM, KREDİSİ DEVAM EDEN ARACINI SATMAK İSTEYENLERİNDE BU YAZIYI GÖREBİLMESİ ADINA, FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

İşsiz kaldım a dostlar kredi borcum var Çözüm önerileri içeride

Babam Vefat Etti Banka Borcu Silinir Mi? Acil Cevap Lütfen!

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Notları

Ziraat Bankası Taşıt Borç Transfer Kredisi ile Rahat Bir Nefes Alın

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi Kampanyası, Araba Borç Transfer Kredisi, Düşük Faizli borç transferi – Hepimizin yeri geldiğinde borçların altına giriyoruz. Borçsuz devran dönmüyor. Tabi borç almanın da bir sınırının olması gerekiyor. Sözüm meclisten dışarı ama, kimileri borç alma işini gerçekten abartıyor. Borç derken de bu zamanda akraba yada arkadaşlar borç vermediğine göre, bankalar ve

Fibabanka’dan Uygun ve Hesaplı 0 Km ve 2. El Taşıt Kredisi Kampanyası

Fibabanka’dan Uygun ve Hesaplı 0 Km ve 2. El Taşıt Kredisi Kampanyası – Bu devirde araba herkese lazım. Otomobiller çok büyük ihtiyaç. Hastalık anında hemen arabalara sarılırız. Yağmur çamur olur, işe giderken yada çocukları okula bırakırken sıcacık güzel bir ortamda bu işinizi halledersiniz. Pazar olur alışverişlerde kullanırsınız. Hele birde yaz aylarında o çekilmez sıcaklarda kliması

About Benjamin