Go to ...
RSS Feed

Kredi Sicil Affı Çıktı Kredi Notu Ne Zaman Yükselir ve Ne Zaman Kredi Çekebilirim?


Kredi sicil affı, findeks kredi notum hemen yükselir mi? Hemen kredi alabilir miyim?- Sevgili okurlarımız, yine özel ve yine güzel bir yazı ile karşınızdayız. Maalesef bu konuda çok fazla soru alıyoruz. Hepsini teker teker yanıtlayabilmemiz mümkün değil. Madem sicil affı ve kredi notu ile ilgili bu kadar çok soru geliyor, bizlerde bir yazı ile sizlere anlatmak istedik. Zira bir çok site şuan google de gelişi güzel yanlış haber paylaşıyor. Buda vatandaşlarda yanlış anlamalara sebebiyet verebiliyor.

SİCİL AFFI İLE İLGİLİ SON DURUM NE?

Değerli dostlarımız, sicil affı 18 ocak günü meclisten geçti. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın onayına sunuldu. Cumhurbaşkanımız imzalandıktan sonra yasa, Resmi Gazetede yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderilecek. Bu aşamadan sonra Vatandaşların risk raporunu elinde tutan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, tüm sicili bozukolanlar 6 ay içerisinde borcunu ödediği takdirde sicil affı verebilir. Yada vatandaşların başvuru yapmalarını da isteyebilir.

Bunlar önümüzdeki günlerde belli olacak durumlar. Lakin sicil affı ile birlikte kredi notu yükselecek mi sorularının ardı arkası kesilmiyor. Dilerseniz şimdide bu duruma değinelim.

SİCİL AFFI GELDİ KREDİ NOTUM NE ZAMAN ARTACAK?

Sicil affı geldi diye kredi notunun artacağını sananlar maalesef yanılıyorlar. Zira sicil affı demek; zamanında bankalar ile sıkıntı yaşayıp bankalardan yasaklanan kişilerin tekrardan ilişki kurmasına fırsat vermek demektir. Kredi notu ise insanların bankalar ile kurdukları ilişki sonucu findeks tarafından verilen bir puandır. Anlayacağınız getirilen sicil affı ile Findeks arasında uzaktan yakından bir bağlantı yoktur. Bunu iyi anlamanız gerekiyor.

Bu açıdan sicil affı getirildi diye kredi notunuz hemen artmayacak. Bunun için biraz süreye ihtiyacınız var. Ben bu süre için en az 6 ay diyorum. Bu süre içerisinde bankalar ile ilişkinizi eski düzeyine getirebilir, borçlarınızı zamanında öder ve kredi notunuzun da artmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz BURADAN Kredi Notu Artırma Teknikleri konulu yazımıza ulaşabilir ve kredi notuzu artırmak için çok önemli tiyolara ulaşabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde kredi notunuzun artacağını inanıyoruz.

SİCİL AFFI GELDİ HEMEN YARIN KREDİ ÇEKMEYE GİDEBİLİR MİYİM?

Sicil affı geldi diye bazı kredi haber siteleri hemen kredi çekebileceğinizi söylüyorlar ama bu tamamen yanlış bir durum. Zira Kredi çekebilmeniz için bazı hususları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan en önemlisi Gelir durumunuzdur. Bir yerde sürekli olarak çalışıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca gelirinizi de belgelendirebiliyor olmanız şart. Gelir levhası veya maaş bordronuzu bankalar görmek isterler. Aynı şekilde bankalar sicil durumunuza da bakar. Kredi siciliniz bozuksa kredi vermezler.

Ama sizlerin kredi sicili zaten af il düzelmiş oldu. Bu maddeyi karşılıyorsunuz. Lakin sadece bu madde kredi alabilmek için yeterli değil. Bunun için birde kredi notu mevzusu var. Yukarıdaki 2 seçeneği sağladıktan sonra üçünce seçenek olan kredi notunun yüksek olması da kredi alabilmeniz de hayati öneme sahiptir. Bir kişinin kredi notunun hesaplanabilmesi için banka ile ilişkisinin olması gerekiyor.

Kara listedekilerin de bankalar ile olan ilişkileri yasaklandığından dolayı findeks kredi notu hesaplanamaz. Bu durumda da kredi notu sıfıra yakın olur. 0 ile 799 aralığında olur. Bu puan aralığı da kredi çekebilmek için yeterli değildir. Bu açıdan sicil affından yararlananlar hemen kredi çekemezler diyoruz.

ESNAF KOSGEB KREDİLERİNDEN YARARLANABİLİR Mİ?

Yukarıda anlattığım durum bankalar için geçerlidir. Lakin KOBİ ve esnaflar için çıkarılan KOSGEB kredilerinden esnaflarımız yararlanabilirler. Bu konu birazda farklı. Çünkü bu krediler esnaflara özel olarak hazırlanıyor. Bu hususu da belirtmeden yazımızı bitirmek istemedim. Zaten KOSGEB kredileri hakkında bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Değerli dostlarımız, bu yazıyı yazmak zorundaydık. Çünkü bazı kredi sitelerinde çok farklı yönlendirmeler yapılabiliyor ve yanlış bilgi veriyorlar. Tekrardan altını çiziyorum. Kredi sicil affı ile kredi notu durumu çok farklı olaylar. Lütfen karıştırmayınız bir birine. Kredi sicil affı geldi diye kredi notunuz hemen artmıyor ve anında da kredi alamıyorsunuz. Bunun için yukarıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Temiz kredi sicili ile findeks kredi notunuzun tekrardan hesaplanabilmesini sağlayabilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM SİCİL AFFINI BEKLEYEN ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK HESABINIZDA PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kara Liste Sorgulamasının Yeni ve Pratik Adı TBB Risk Merkezi

Tags: , , , , ,

6 Responses “Kredi Sicil Affı Çıktı Kredi Notu Ne Zaman Yükselir ve Ne Zaman Kredi Çekebilirim?”

 1. İsmail
  15 Mart 2017 at 11:54

  Merhaba ben 2016 kredimi geciktirdim şuan takipteyim sicil affı bana vururmu

 2. 14 Mart 2017 at 15:43

  Bankalar bıze haber gelmedı dıyor terslıyor

 3. has03
  9 Şubat 2017 at 10:51

  Merhabalar 15 ay önce icraya taahhüt verip ödemeye devam ettiğim kredi yi yapılandirmiş sayılırmıyım

 4. Benjamin
  1 Şubat 2017 at 11:51

  TBB Risk Merkezi Sicil Affı ile İlgili Beklenen Açıklama Geldi Son Güne Dikkat!!! http://www.724krediler.com/kredi-notlari/01/tbb-risk-merkezi-sicil-affi-ile-ilgili-beklenen-aciklama-geldi-son-gune-dikkat/

 5. 31 Ocak 2017 at 19:05

  0 ile 799 puanı olan kara listeye girmiş demek mi oluyor yani. Benim 400 lere düşmüştü bi süre önce bazı ödemeleri yapınca diğer ay 800 lere çıkmışti son aldığım fındeks raporunda. 2 3 aydır bakmadım bilmiyorum ama 799 altı puan kesin kara listeye mi düşmüş demek. Yoksa kara liste ye girmeden de o puanlara düşünebilir mi. Yani ben hiç avukatlık falan olmadım 90 günü de geçmedi borç ödemelerim. Kara listeye girsem haberim olmaz mı

 6. Rezzan
  30 Ocak 2017 at 09:23

  Sgk lı çalışanım kredi sicil affı ile sicilim temizlendimi ben borçlarım bu aftan 6 ay önce tamamen kapatmıştım.maaşımı bankadan alıyorum şuan bankaya kredi başvurusunda bulunursam kredi alabilirmiyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kredi Notları