Go to ...
RSS Feed

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sicil Affını Onayladı


Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlandı, Cumhurbaşkanı imzaladı, Sicil affı yasalaştı- Müjde verici bir yazı ile karşınızdayız. 8 yıldır beklenen sicil affı sonunda meclisten çıktı. Onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına açıldı. Cumhurbaşkanımız da bu kanunu onayladı. Sonrasında da 27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı resmi gazete ile bu bu kanun yasalaşmış oldu. Emekli sandığı ile ilgili kanuna geçici bir madde eklenmiş oldu. Bu madde sayesinde de sicil affı geldi.

YASA YORUMLAMASI

Değerli okurlarımız, yasal metinden de anlaşılacağı üzere bankalar ve diğer finans kuruluşlarına olan borçlarınızı 6 ay içerisinde borçlarınızı öderseniz veya tekrardan yapılandırırsanız sicil affından yararlanabiliyorsunuz. Yani ilişkileriniz tekrardan eskisi gibi olabilir. Sizin için tertemiz yepyeni bir kredi sicil sayfası açılacak. Esnaf ve KOBİ’ler artık ortaklık kurdukları zaman çekinmeyecekler.

Çünkü TBB Risk Merkezinde Temiz bir sayfa açılacak. Aynı şekilde vatandaşlarda sicil affından yararlandıkları zaman kredi ve kredi kartı alabilecekler. Ayrıca bankalar da yasal süre olan beş yılı beklemeyip size kredi verdiklerinden dolayı da cezai sorumluluk altına girmeyecekler.

HEMEN KREDİ ALINABİLECEK Mİ?

Banka ile olan ilişkileriniz yeni baştan başlayacak. Sıfırdan karşılıklı güven tazelenecek. Siz sadakatınızı sunacaksınız. Ne kadar erken sadık bir müşteri olduğunuzu kanıtlarsanız bankalar da sizlere o kadar çok ürün ve hizmet sunacaktır. Bunun için bir yıl geçmeden ilişkilerinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. İlk etapta bir hesap açmak ve kredi kartına başvurmak iyi bir başlangıç olacaktır. Düzenli ödemeler ile findeks’in gözüne kısa sürede girebilirsiniz.

Tabi BURADAN Kredi Notum Ne Zaman Yükselecek konulu yazımıza ulaşabilir ve detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Kredi notunuzu artırdıktan sonra sizler için kredi kapıları da sonuna kadar açılacaktır. Unutmayın ki sicil affı TBB Risk Merkezindeki kayıtlara gelmektedir. Findeks ise bağımsız bir finans kuruluşudur. Buna af gelme gibi bir durum söz konusu değil. Yani sicil affı geldiğinde kredi notunuz artmayacak. Sadece riskli durumunuz düzelecek.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ SAYISAL VERİLERİ

Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı; 2016 yılı borcunu ödemeyen kredi ve kredi kartı borçluları sayısı; Ocak Kasım ayları arasında 667 Kişi Bireysel Kredi ve 902 Kredi kartı olmak üzere toplam 1.219 kişi borcunu ödeyememiştir. Genel toplamda ise 1 Milyon 219 bin kişi olmuştur. 2016 Yılı Protestolu Senet Sayısı ise; 1 Milyon 17 bin adet senet protesto edilmiştir. En fazla protesto edilen senetler de en fazla kullanılan şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Antalya dır.

2016 Yılında Karşılıksız çıkan çek sayısı 778 bin adettir. Bunun değeri ise 27,4 Milyar TL dir. Tabi bu saydıklarımız çok ufak istatistikler. Bunların dışında Faktoring şirketleri, Finansal kiralama şirketleri ve Finansman şirketleri de bulunuyor. Durum böyle olunca da çok büyük bir rakama denk geliyor. Bir bakıma  kara liste olayı iyi gibi. İnsanları bir nebzede olsa frenleyebiliyor ve riskli insanları akılları başına gelsin diye 5 yıl bekletiyor. Bu olmazsa kimse borcunu ödemeyecek.

Değerli dostlarımız, yukarıdaki rakamlar durumun içler acısı olduğunu gösteriyor. Sizlerde bu batağa girdiyseniz bir an önce ya borcunuzu ödetin yada yapılandırın ve bu lanet kara liste olayından kurtulun. Zaten bundan dolayı da gece gündüz sizler ile son gelişmeleri paylaşmaya çalışıyoruz. Şimdilik Kara Liste Affından bu kadar. olabilecek gelişmelerden bizleri takip edebilirsiniz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle…

LÜTFEN BU MÜJDELİ HABERİ FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Sicil Affı Çıktı Kredi Notu Ne Zaman Yükselir ve Ne Zaman Kredi Çekebilirim?

Kara Liste Sorgulamasının Yeni ve Pratik Adı TBB Risk Merkezi

Tags: , , , , ,

4 Responses “Cumhurbaşkanı Erdoğan Sicil Affını Onayladı”

 1. emrah yagli
  3 Şubat 2017 at 16:28

  benjamin bey

  benim iki yere kucuk bir mebla borcum kalmisti adfi duyunca bugun kapattim sicilim temizlenip notum artarmi kredi icin hic bir bankaya kurus borcum yok suan

  • muratcabuks
   3 Şubat 2017 at 18:47

   Merhabalar Emrah Yağlı,

   Eğer borçlarınızdan dolayı kara listeye girmiş iseniz, kara listeden çıkmak için on yıl beklemeniz gerekiyordu. Şimdi bu af çıktığında o da temizlenecek, takıntı var ise o da temizlenecek. En azından kanun çıkar çıkmaz üç ayda notunuz harika olur.

 2. 31 Ocak 2017 at 16:45

  Ben kredi kartına borcum vardı İcralık oldum borçlarımı ödedim bitti üzerinden 5 yıl Üç ayı geçti kara listeden Çıkma imkanın var mı

  • Benjamin
   31 Ocak 2017 at 18:20

   Merhaba Ahmet Bey,
   Borçlar ödendiyse kara listede kalma süresi yasal olarak 5 yıldır. Bundan sonra siciliniz silinir. TBB Risk Merkezinden veya yetkili Bankalardan Risk Raporunuzu alarak bu durumu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Dipnot