Go to ...

Kara Liste Sorgulamasının Yeni ve Pratik Adı TBB Risk Merkezi


Kara Liste Sorgulaması Hangi Bankalardan Yapılır? Kara liste sorgulama, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi- 18 Ocak 2017’de meclisten çıkan sicil affından sonra herkes acaba bende kara liste de miyim? Nasıl ve nereden sorgularım? sorularını sormaya başladılar. Zira Kara Liste de olanların sayısı 12,5 milyona dayanmış durumda. İster istemez merak konusu oluyor. Bu arada merak edenler Meclisten çıkarılan Sicil Affı ile ilgili detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

KARA LİSTE SORGULAMASININ YENİ ADI TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Bir çok site kara liste sorgulaması diye insanları çok farklı yerlere yönlendirebiliyorlar. Eskilerde Merkez Bankasına yönlendiriliyordu. TCMB Kara Liste Negatif Nitelikli Ferdi Kredi ve Kredi Kartı Riskleri bölümü bu listeyi tutuyordu. Lakin TCMB’nin risk merkezi faaliyetleri 28 Haziran 2013 tarihinde bu hizmet son bulmuştur. Bu faaliyetleri yürütmesi için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi görevlendirilmiştir. Bu açıdan Risk raporunuzu da bu merkez aracılığı ile elde edebilme imanınız var.

KARA LİSTEDEKİLERİN HALİ İÇLER ACISI

Kara listeye girenleri ekonomik olarak kısıtlamalar da takip etmeye başlıyor. Örneğin artık bankalar beş yıl boyunca kredi vermiyorlar. Beş yıl kredi alamayan esnaf ve diğer vatandaşlar da çaresizce bekliyorlar. Tabi işlerde tepe taklak oluveriyor. Özellikle kredi kartı borcundan dolayı bu listeye girenler kredi kartı bile alamıyorlar. Bu zamanda kredi kartsız ve kredisiz geçinmek çok zor gerçekten de. Dilerseniz şimdide kara liste nasıl sorgulanır sorusunu cevaplandıralım.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ TAM OLARAK NE İŞ YAPAR?

TBB Risk Merkezi kendisine verilen yetki ile sizlerin bankacılık ve finans adına tüm verilerini depolar. Yani bankadaki kredi, kredi kartı ve çekleriniz ile ilgili tüm bilgilerinizi, faktoring şirketleri ile ilgili bilgilerinizi ve senetlerinizi, finans ve finansman şirketleri ile ilgili tüm geçmişinizin bilgisinin kaydını tutar. Sizlerde bu sayede Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezindeki risk raporunuza ulaşabiliyorsunuz. Zira Bu rapor vatandaşlar ile, şirketler ile ve bankalar vb. finans şirketleri ile paylaşılıyor.

TBB Risk Raporun da Sizin çek, senet, kredi gibi bilgileriniz yer alıyor. Vatandaşlar ve şirketler risk durumunu merak ediyorlar. Bundan dolayı da bu listeyi aylık olarak almak istiyorlar. Özellikle büyük Gruplar yani şirketler bu raporu sürekli görmek istiyorlar. Diyelim ki İnşaat noktasında bir ortaklık kuracaklara karşı tarafın Risk Raporunu görmek istiyorlar. Hatta bu raporu kendileri karşı tarafa arz ediyorlar. Ben sağlamım bana güvenebilirsiniz. Bak benim şu kadar ödeme gücüm var dersiniz.

TBB RİSK MERKEZİ RAPORUNDA HANGİ BİLGİLER YER ALIYOR?

Bu raporda öncelikle son 10 yıla ait kredi bilgileriniz yer alıyor. Zamanında ödediğiniz krediler. Şuan devam eden kredi borçlarınız, Ödeyemediğiniz krediler, geciktirdiğiniz krediler gibi bilgiler yer alır. Bunun dışında 2009 yılı itibariyle çek bilgilerinizde yer alır. İbraz edildiğinde kaç çekinizi ödemişsiniz. Kaçını işlem yapıldıktan sonra ödeyebilmişsiniz, kaç çekiniz yazdırılmış ve kaç çekinizi ödeyememişsiniz buna ait tüm bilgileriniz de yer alır.

Ayrıca senetlerinize ait bilgileriniz de yer alır. Kaç senet sıkıntılı çıktı? Kaçını zamanında ödendi vs. bu na benzer bilgileriniz yer alır. Bu sayede de bu rapora bakan bir kişi sizin ekonomik anlamda nasıl bir kişi olduğunuzu bilir.

TBB RİSK RAPORU NASIL ALINIR?

Aslında bu sorunun 3 -4 tane cevabı var. Yani farklı farklı rapor alma yöntemleri vardır. Bunlar şahsen yetkili bankalardan risk raporu alma, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden rapor alma, e-posta ile rapor alma ve posta ile rapor alabilme imkanınız vardır. Dilerseniz şimdi de bunları teker teker açıklamaya çalışalım. Hadi bakalım;

TBB RİSK MERKEZİ YETKİLİ VE BAŞVURU YAPILABİLECEK BANKALAR HANGİLERİ?
 • T.C. Ziraat Bankası A.Ş
 • İş Bankası A.Ş
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Alternatif Bank
 • Denizbank A.Ş
 • Finansbank A. Ş
 • Şekerbank A.Ş
 • Halk Bankası A.Ş

 

ŞAHSEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Şahsen başvuru için bankaya ve TBB Risk Merkezine başvuru hakkınız vardı. Bankaya başvuru yapacaksanız riskmerkezi.org linkini, internet tarayıcınızın arama bölümünü yapıştırın ve ilgili sayfaya ulaşın. Burada başvuru formu var. Başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Karşınıza ödeme bilgileri ve referans numarası gelecek. Bu formun bir çıktısını alıp yukarıda saymış olduğumuz bankaların herhangi bir şubesine gidebilirsiniz.

Referans numarası veya kimlik numaranız ile ödeme yaptıktan sonra kimliğinizi başvuru belgenizi, ve dekontunuzu banka müşteri hizmetlerine sunuyorsunuz ve risk raporunuzu alıyorsunuz. Eğer başvuruyu şirket yapıyorsa bu durumda noter onaylı imza sirküsünün de sunulması gerekir. Vekil yapacaksa başvuruyu bu defada vekaletnamesini de eklemesi gerekiyor.

Türkiye Bankalar Birliğine Risk Merkezine şahsen başvuru yapacağım diyorsanız  da bunda da özgürsünüz. Kimliğinizin aslını alıp hemen oradaki yetkililere  başvuru yapabiliyorsunuz. Yetkili başvurunuzu yapıp, hizmet bedelini ödemenizi ve dekontu getirmenizi isteyecektir. Böylece raporunuza kavuşabileceksiniz. Tabi bu başvuruda şirket başvuru yapacaksa yukarıda saydığım belgeler ile gitmesi gerekir.

Bu arada tutup da cumartesi ve pazar günleri gitmeyin. Hafta içi günleri mesai saatleri arasında başvurunuzu yapın. O da genelde sabah saat 9 ile akşam saat 17.00 arasına denk gelmektedir. Adres olarak da gitmeniz gereken yer; Barbaros Mah. Ardıç Sok. Varyap Meridyen F Blok 34746 Ataşehir İstanbul dur.

E-MAİL /E-POSTA İLE BAŞVURU YAPMAK İSTİYORUM

Öncelikle bu başvuruyu yolunu herkes kullanamıyor. Bunu belirterek yazımıza devam edelim. E-posta ile başvuru yapmak isteyenlerin elektronik imzalarının da olması gerekir. Güvenli elektronik imza sahibi olan kişiler riskmerkezi.org da yer alan başvuru formunu doldurup elektronik imza ile imzalıyorlar. Ardından bankaya olan ücreti ödüyorlar. En sonda da dekontu ve güvenli elektronik imza ile imzalanan başvuru formunuzu basvuru@riskmerkezi.org adresine yolluyorsunuz.

POSTA İLE BAŞVURUMU GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUM

Posta ile başvuru yapmak isteyenler de öncelikle TBB Risk Merkezi sitesinde bulunan başvuru formunu doldurup bir çıktısını alıyorlar. Ardından yetkilendirilmiş bankalardan birine ücreti ödeniyor ve dekontu alınıyor. Sizlerde kimliğinizi noterden onaylıyorsunuz ve bu belgelere ekliyorsunuz. Tüzel kişiler başvurusunu yapıyorsa yine noter onaylı nüfus cüzdanı, noter onaylı başvuru belgesi, noter onaylı imza sirküleri ve dekontu yolluyorsunuz.

Ha başvuruyu vekil yapacaksa da bu defada vekaletname örneğini sunmanız gerekiyor. Bu belgeler hazırladıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Barbaros Mah. Ardıç Sok. Varyap Meridyen F Blok 34746 Ataşehir/ İSTANBUL  adresine gönderiyorsunuz.

TESLİM ŞEKLİNE GÖRE RİSK RAPORU HİZMET BEDELİ NE KADARDIR?

Herkes bu soruyu merak ediyordur herhalde. Aslında çok büyük bir meblağ değil ama bizler yinede bu rakamları sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Bu arada başvuru yapıldıktan sonra 10 gün içerisinde bankaya olan ücretin yatırılması gerekir. 10 günü geçirirseniz tekrardan başvuru yapmanız gerekmektedir. Öncelikle İlk Defa Risk Raporu alacak olan gerçek kişiler her takvim yılında, ilk risk raporu ücretsiz olduğunu söyleyelim.

 • İlk Raporumu Alacağım Ve Fatura Gönderimini Talep Etmiyorum Diyorsanız;
 • Teslim Şekli: Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 11,51 TL dir.  
 • Teslim Şekli: E- Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Elektronik, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Şahsen, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  

 

 • İlk Raporumu Alacağım Ve Fatura Gönderimini Talep Ediyorum Diyorsanız;
 • Teslim Şekli: Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 13,15 TL dir.  
 • Teslim Şekli: E- Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Elektronik, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Şahsen, KDV Dahil Toplam Ücret: 0 TL dir.  

 

 • İkinci ve Üstü Raporumu Alacağım Ve Fatura Gönderimini Talep Etmiyorum Diyorsanız;
 • Teslim Şekli: Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 17,25 TL dir.  
 • Teslim Şekli: E- Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 5,18 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Elektronik, KDV Dahil Toplam Ücret: 5 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Şahsen, KDV Dahil Toplam Ücret: 5 TL dir

 

 • İkinci ve Üstü Raporumu Alacağım Ve Fatura Gönderimini Talep Ediyorum Diyorsanız;
 • Teslim Şekli: Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 15,61 TL dir.  
 • Teslim Şekli: E- Posta, KDV Dahil Toplam Ücret: 3,54 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Elektronik, KDV Dahil Toplam Ücret: 3,36 TL dir.  
 • Teslim Şekli: Şahsen, KDV Dahil Toplam Ücret: 3,36 TL dir

 

Ya şu konuya değinmediniz, aklıma takılan halen sorular var ve nereye başvuracağımı bilmiyorum diyorsanız merak etmeyin. Bu durumlar için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Danışma Hattı var. Danışma merkezine ulaşmak için 444 99 69 nolu telefonu tuşlayabilirsiniz. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Doğru kredi haberleri için bizi takip etmeye devam ediniz.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM İNSANLARIN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Adıma açılmış kredi ve kredi kartı var mı nasıl sorgularım?

 

 

 

 

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Dipnot

2017’de En Uygun ve En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

En hesaplı en uygun en hesaplı kredi veren bankalar, hani bankadan kredi alınır? – 724krediler.com ailesi olarak amacımız sizi güncel ve kaliteli banka, kredi ve ekonomi haberleri ile buluşturarak, en hesaplı krediyi almanız. Ben zamanında çok yüksek faizli kredi çekmek durumunda kaldım. Tabi o zamanlar kimse de demedi ki, yahu şurada daha uygun faiz ile

İhtiyacı olanlara Bayram kredisini düşük faizle veren bankalar

2017 Ramazan Bayramı ihtiyaç kredisini en hesaplı ve en düşük faizli veren bankalar, en uygun kredi veren bankalar ve hesaplamaları – Yapılan araştırmalara göre en hesaplı krediyi son ana kadar bekleyenler alıyormuş. örneğin ramazan ayının 4. haftası içerisindeyiz. Doğal olarak da bankalar tüm kredi kampanyalarını piyasaya sundular. Bu zamana kadar bekleyenler ise oldukça akıllılık etti

About Benjamin