Go to ...
RSS Feed

Ya Hep Karıştırıyorum Eft ve Havale Arasındaki Fark Nedir ?


eft ve havale nedir? Eft havale farkı, farkları ne- Yine çok fazla merak edilen bir konuya açıklık getirebilme adına sizlerleyiz. Malumunuz para bu dünyadaki en önemli ve en büyük gücü haline gelmiş durumda. Para ile çok fazla işimiz oluyor. Bundan dolayı güvenli bir şekilde para transferi çok fazla önem arz ediyor. Mal alıp satışı yapıyoruz. Dolayısıyla ödemelerimiz de EFT vey Havale kullanıyoruz. Yada sevdiklerimize ihtiyaçları olduğu zaman para gönderiyorum.

EFT VE HAVALE KARIŞTIRILIYOR

Her para transferinde eft ve havaleyi kullanıyoruz. İnsanlarda bun işlemleri karıştırıyorlar. Hatta bir birlerinin yerine söylüyorlar. Ama yeri geldiğinde bankacılar bile bu iki terimi aynı şeymiş gibi ifade edebiliyorlar. Bu açıdan canınızı sıkmayın. hem bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Yazımızın devamında bu iki terim hakkında detaylı bir bilgilendirmede bulunacağız. Bu saye de de sizlerde eft ve havale arasında kapsamlı bir bilgi sahibi olacaksınız.

ALLAH AŞIKINA ŞU HAVALE VE EFT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Durun heyecanlanmayın. Her şeyi teker teker anlatacağız. Havale ve EFT’nin para transfer sistemi olduğunu söyleyerek yazımıza devam etmek istiyorum. Havale söz konusu olduğundan aynı banka içerisinde yapılan para transferi anlamı taşımaktadır. Diyelim ki sizin Ziraat Bankasında hesabınız var. Çocuğunuz da il dışında okuyor. Onun da aynı şekilde sizin gibi Ziraat Bankasında hesabı var. Siz oğlunuza para göndereceksiniz. Bu durumda aynı banka içerisinde yapılan para transferine Havale deniyor.

Örneğin Akbank’da olan hesabınızdan, yine Akbank da hesabı olan birine para gönderme işine Havale deniyor. Havale olayı anlaşıldığına göre şimdi EFT’ye  geçelim. Eft olayında ise farklı bankalar arasında para gönderimi yani para transferi söz konusudur. Kankinize acil para ihtiyaç oldu ve sizden 10 bin lira borç para istedi. Sizde, arkadaşınızın hesap bilgileriniz istediniz ve Garanti bankası ile çalıştınız. Sizin çalıştığınız yer ise Ziraat Bankası.

Yani Ziraat Bankasından, Garanti bankasına para transferi gerçekleştireceksiniz. Bu duruma da EFT deniyor. Yani farklı bankalar arası para transferine EFT deniyor. Artık havale ve eft arasındaki farkı anladığınıza göre diğer merak edilenlere geçelim.

EFT VE HAVALE NASIL YAPILIR?

Eft ve Havaleyi gerçekleştirmek isterseniz ya banka gideceksiniz, ya ATM lerden, İnternet şubesinden veya cep şubeden gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yaparken de Karşıdaki kişinin Hesap numarasına göre veya IBAN numarasına göre para transferi gerçekleştiriliyor. Bankaya gidip  sıra bekleyecek vaktim yok diyenler internet şubeden 2 dakikada hemen gerçekleştirebiliyorsunuz.

HAVALE VE EFT NE ZAMAN HESABA GEÇER?

Havale de aynı banka da yapılan para transferi olduğu için öncelikle 7 gün 24 saat gerçekleştirebilme imkanınızın olduğunu söylemek gerekiyor. EFT’de ise sadece hafta içi günleri para transferi gerçekleştiriliyor. Yani sabah saat:08.30 ile 16.30 arasında EFT işlemi gerçekleştiriliyor. Cumartesi, pazar günleri ise ancak eft için talimat verilebiliyor. Verilen talimata göre de ancak en erken pazartesi hesaba geçer. Havale de talimat verilir verilmez hemen hesaba geçer.

Eft de aynı şekildedir. dakikalar içerisinde hesaba aktarılır paralar. Bazı zamanlar bankalar arasında teknik sıkıntı olabilir. Bu durumda da en geç yarım saati alabilir. Tabi daha geç olduğunda bankanız ile irtibata geçiniz. Tabi eft için bu dediklerimiz haftaiçi günleri için geçerlidir.

Saygıdeğer okurlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Eft ve Havaleye dair söylenmesi gereken tüm sözcükleri yazıya aktardık. Artık sizlerde Eft ve Havale arasındaki farkları biliyorsunuz. RİCA ETSEM BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Kredi Notu Artırma Teknikleri Kesin Çözüm İçin Tıkla

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Dipnot