Go to ...

Kırmızı kalem yiyenler kredi alabilir mi ?


Kırmızı kalem yiyenlere kredi, kırmızı kalem affı, kırmızı kalem yemek- Yeni bir yıla girdik ve ekonomik hayat insanların diğer tüm yaşantılarının üzerinde yer alıyor. Hatta Devletleri yönetenlerin bile öncelikli değer verdiği bir olgu. Zira ekonomi kötü gitti mi sonu Yunanistan gibi olabiliyor. Bu geniş çaplı düşünüldüğünde ekonominin değerini belirtmek için söylenmiş bir sözdü. Bir de biz vatandaşların hayatlarının ekonomik hayatını belirleyici bir öge var. O da Kredi kavramı.

KREDİNİN İNSAN HAYATINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

Bizde maşallah kardeş sayısı çok. Aileden bir mal ve mülk kalsa bile bölündüğü için bir işe yaramıyor. Biz insanların da kesin ihtiyaçları ve süre için de değişen ihtiyaçları oluyor. Evleniyoruz ama çeyiz eksik hemen kredi çekiyoruz. Taşıt için, konut için, arsa için, iş için seyahat için, akıllı telefon ihtiyacı için ev veya iş yeri restorasyonu ve yenilemesi için kredi alıyoruz. İhtiyaçların sonu gelmediği için, mecburen karşılaya bilme adına kredi hayatımızda çok büyük bir öneme sahip.

ÖDENEMEYEN BORÇLAR VE BİZİ BEKLEYEN TEHLİKELİ DURUM

Hepimizin kredi borcu var. Ne yapalım hayat çarkları anca böyle dönüyor. Hatta bir kredi bitmeden bir diğerini alıyoruz. Birde Kredi kartları var. Hepimiz adeta bu harcama kartlarına aşık olduk. Cebimizde para mı bitti? Ne olacak ki? kredi kartı var. Üst baş, çocukların ihtiyaçları, bebeğin mama ve bez ihtiyaçları, gıda, şarküteri ve manav, restoran, spor salonu, akar yakıt vs. hepsinde kredi kartı kullanılıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse yapılan tüm bu harcamaların altında bilinçsizlik yatıyor.

Kredi kartı maksadı dışında kullanılıyor. Çektiğimiz kredilerde de ekonomimizi düşünmeden bankalara başvuru yapıyoruz. Halbuki bu işler bıçak sırtında olmak gibidir. Hesaplamaların çok iyi yapılması gerekir. Düşünün kış sezonundna para kazanan bir işletmeniz var ve o kış hiç hiş yapmadınız. Bu tüm yılınızı etkiliyor. Sonunda da Borçlar ödenemez hale geliyor. Borçlar ödenmediği zaman da bizlere çok tehlikeli bir durum olan Kırmızı Kalem Yeme olayı bekliyor.

KIRMIZI KALEM NEDİR NASIL YENİR?

Kredi ve kredi kartı borçları artık size nefes aldırmaz bir alır. Sonucunda da birinci ay bu borcu ödeyemeyiz. Daha sonra bunu 2. ay takip eder. hem faizli ceza hemde yeni kredi taksidi üst üste biner. Daha birini ödeyemezsen şimdide 2.si gelmiştir. Bunu da ödeyemeyiz ve 3. ay gelir. Üçüncü ayda da bankaya olan borçlar ödenmediği takdirde avukat bey devreye girer. Bu avukat bankanın çalışanı da olabilir, sözleşmeli avukatı da olabilir. Borcunu ödeyemiyor musun?

O zaman sizin için yasal işlem başlatılır. İşte bu duruma düşene halk dilinde ve bankacılık dilinde kırmızı kalem yeme olayı deniyor. Banka avukatı hemen haciz, icra ne gerekiyorsa bunu gerçekleştirme işlemlerini başlatıyor. Evinizi teminat gösterdiyseniz hemen satışa çıkarıyorlar. Banka yeter ki borcunu alsında gerisi ilgilendirmez. Aslında bu işin gerçek adı Kara Listeye girme olayıdır? Peki kara liste de nedir? hadi şimdide buna değinelim;

KARA LİSTE NEDİR? HEMEN ÇIKAR MIYIM?

90 Gün borç ödemediğiniz zaman yasal işlemlerinizin sonunda adını kara listeye yazılıyor. Kara listeyi eskilerde Merkez Bankası tutuyordu. Ama şimdi bu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutuluyor. Bu listeye girenler beş yıl çıkamıyorlar. Bankalar, onlar için yasaklanıyor adeta. Beş yıl kredi başvurusu yapamıyorlar. Yapsalar bile kredileri onaylanmıyor. Hemen çıkarım ne olacak ki demeyin. Tüm borçlarınızı ödeseniz bile bu listeden 5 yıl geçmeden çıkamazsınız.

KARA LİSTE AFFI

Kara listeye girip işin bu boyutta olduğunu tahmin edemeyen milyonlarca insan var. Kredi çekemediği için iş de yapamıyorlar. İş olmayınca para olmuyor. Sonunda da yıllarca keşke bir sicil affı çıksa diye her yere yazıyor ve çiziyor. Bu haberleri okuyup duruyor. Lakin bu haberi almak o kadar kolay değil. 40 yılda bir gelebilecek bir durum. Ama sizlere müjde verelim. Dün TBMM’de sicil affı kararı alındı. Bunun hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz. Sicil Affı Çıktı mı? 2017 sicil affı ile kara listeye girenler ne zaman temizleniyor? konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

KARA LİSTE NASIL VE NEREDEN SORGULANIR?

Bir çok kimse kendince bankalar ile sorunlar yaşıyorlar. Kimisi takibe düşüyor, kimisi haciz işlemleri ile karşılaşıyor. Doğal olarak da kara listeye düşüp düşmediğini bilmiyor. Yada böyle bir uygulamadan haberi olmadığından sonradan öğrenen kişilerde var. Kara Listede olup olmadığınızı sorgulamak için eskiden Merkez bankasına dilekçe ile başvuruluyordu. Ama artık www.riskmerkezi.org adresinden de sorgulanabiliyor.

Raporunuz e-mail adresinize geliyor. Lakin bizzati gidip başvurursanız çok bir işlem gerektirmiyor. e-mail ile başvurunuzda imzanızı sunmanız için noter karşısında imzalamanız gerekiyor. Bundan dolayı da e-mail az uğraştırıcı olsa da risk raporunuza bir günde ulaşabiliyorsunuz. Detaylı bilgiye yine Türkiye Bankalar Birliğin sitesinden ulaşabilirsiniz.

KARA LİSTEYE GİRMEMEK İÇİN TAVSİYELER
  • Hesaplamalarınızı çok çok iyi yapın. Zira kara listenin her zaman sicil affı olmuyor. Kredi çekeceksiniz ayda 250 tl ödeyebiliyorken kendinizi çok fazla sıkıp da aylık taksitlerinizi bin lira yapmayın.
  • Kredi çekecekseniz ihtiyacınızın üstünde para talep etmeyin.
  • Tüm kredi kartlarınızı iptal edin ve tek kredi kartı ile yolunuza devam edin. Ayrıca bunun limitini de aylık ödeyebileceğiniz düzeyde tutun.
  • Kesinlikle bilinçsizce harcama yapmayın.
  • Borçlarınızı ödeyememe durumunda bir yakınınızdan uzun vadeli bor. para talep edin.
  • Borç veren yoksa bankadan erteleme isteyin.
  • Borç erteleme işi, işinize yaramıyorsa; o zamanda borçlarınızı tekrardan yapılandırın.
  • Borçlarınızı yapılandıramıyorsanız, başka bir bankaya giderek 48 aya kadar borç transfer kredisi çekin.
  • Yukarıdaki saydıklarımız olmuyorsa; ev, araba, dükkan veya arsa gayrimenkulleriniz varsa bunlardan birini veya bir kaçını satılığa çıkarın. Bu işi siz yapmazsanız banka zaten değerinin çok çok altında gayrimenkullerinizi satışa çıkaracaktır.

 

ÇOK PİŞMANIM

Kara listeye girip de çok pişmanım diyen onlarca insan gördüm. Bu arada Kara Listedekilerin sayısını milyonlarca diye ifade edebiliriz. İlk etaplarda bir şey hissedilmiyor ama sonrasın da bunun çok acısı hissediliyor. Kredi kartınızdan dolayı kara listeye girdiyseniz zaten kimse kredi kartı vermiyor. Kredi kartı alamadığınızdan dolayı zamanında evinizin ihtiyaçlarını da karşılayamıyorsunuz. Ayrıca iş yerinizi kredi olmadığından ürün de alamadığınızdan işleriniz kesiliyor. Bu açıdan gerekirse gayrimenkulünüzü satışa çıkarın dedim.

5 YIL SONRA HEMEN KREDİ ALABİLİR MİYİM? FİNDEKS’İN ETKİSİ NEDİR?

5 yılım dolmak üzere artık kredi çekebilirim havasındaysanız, az avucunuzu yalamanız gerekiyor. Öncelikle tüm borçlarınızı ödemeniz gerekiyor. Borçlarınızı ödersiniz 5 yılda bu listede cezalı olarak beklersiniz. Ardından çıktığınızda hemen kredi alamazsınız. Zira findeks devreye girer. Dur bakalım devlet sana 5 yıl ceza koydu ama benim acım geçmedi der. Kara listeden çıktığınızda kredi notunuz sıfır (0) dır. En az 6 ay kimi zaman da 1 yıl kredi notunuzu yükseltme ile uğraşırsınız.

Findeks öyle kolay kolay affetmez. Artık kredi alma durumunu findeks belirler. Arzu ederseniz BURADAN Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? konulu yazımıza ulaşabilir ve çok özel tavsiyeler alabilirsiniz. Bir yazının daha sonuna geldik. Son derece istifadeli ve bilgi dolu bir yazı oldu. Doğru ve güncel kredi haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

RİCA ETSEM BU YAZIYI DOSTLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Notları

Türkiye İş Bankasından Düşük Faizli Sonbahar Kredi Kampanyası

İhtiyaç kredi faiz oranları tüm bankalar için sol alanda bulunan kredi hesaplama aparatını kullanabilirsiniz. İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi, İş Bankası Son Bahara Özel Hesaplı ve Uygun Kredi Fırsatı – Yine özel ve kaliteli bir kampanya haberini sizler için derledik. Yorucu ve masraflı bir yaz ayını geride bıraktık. Bununla birlikte masraflı sonbahar ayları da bizleri

Okulun Ne Olursa Olsun Eğitim Kredin Fibabanka’dan Olsun

Fibabanka hesaplı eğitim kredisi, Fibabanka okul kredisi, düşük faizli ve uygun kredi – Hayatımızın bazı anlarında krediye başvuru yapma durumunda kalıyoruz. Bizlerde en özel anlarınız için, bankaların en kaliteli kampanyalarını sizler ile buluşturmaya gayret ediyoruz. Bayramlarda, yılbaşında, düğünleriniz de, arsa alımlarınızda, ev ve araba alımlarınızda en hesaplı kredileri sizler ile buluşturmaya gayret ediyoruz. Bu yazıyı

Findeks Kredi Notuma İtiraz Etmek İstiyorum Nasıl ?

Findeks kredi notuna nasıl itiraz yapılır? Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporu İtirazı, Risk Raporu İtiraz Sorgulama – Kredi notu bir çok kimsenin hayatını çekilmez hale getirebiliyor. Özellikle de dünyamızda bir çok dengenin altında para yatıyor. Maddi güç ile iş ve işlemlerimizi rayına sokuyoruz. Para çok önemli. Yalnız vatandaşta yok. Herkesin yaptığı gibi en ufak

Günde 10 TL’ye 10.000 TL Kurban Bayramı Kredisi ABank’ta

Abank Kurban Bayramı Kredisi, 2017 Abank Bayram kredisi, Alternatifbank hesaplı, düşük faizli ve uygun kredi – Bankaların Kurban Bayram Kredi kampanyalarını sizler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bayram heyecanını yaşatmaya devam ediyor. Tabi böylesi özel günlerde bankalar için bir fırsat oluyor. Çünkü çok fazla krediye başvuru yapan oluyor. Peki bu başvurular 2 -3 bin liralık bayram

About Benjamin