Go to ...

Sicil Affı Çıktı mı? 2017 sicil affı ile kara listeye girenler ne zaman temizleniyor?


Sicil affı, sicil affı ne zaman,  sicil affı son dakika, Kara liste sicil affı meclisten geçti- İnsan yaratılışı gereği boş duramayan bir varlıktır. Bundan dolayı bir iş ile iştigal olmaz zorundadır. Para kazanmak ve çoluk çocuğunun kartını doyurmak zorundadır. Bunlar için de borç para almak zorundadır. Çok eskilerdeki gibi avcı ve toplayıcı bir toplumda yaşamıyoruz. Çağımızın gereklilikleri çok daha farklı. Ekonomik hayatımızda bankaların rolü ve önemi çok ciddi boyutlara ulaştı.

KARA LİSTE HAKKINDA ÖN AÇIKLAMA

Artık insanların evini bankalar kuruyor. Arabasını bankalar alıyor. Sevdiği kızı buluyor düğünü bankalar yapıyor. İşi bile bankalar kuruyor. Bankalar kredileri ile insanların tüm bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyorlar. Birde kredi kartı mevzusu var. Bankaların geliştirdikleri mükemmel bir harcama sitemi. Küçücük ama dünyaları ayağımızı getiriyor. Durmadan kredi çekip duruyoruz. Birde kredi kartlarını har vurup, harman savururcasına kullanıyoruz.

Aman ne olacak ki? Nasıl olsa işler rayında gidiyor. Öderiz diyoruz ama dediğimiz ile kalıyoruz ve ödeyemiyoruz. Sonunda da çok kötü durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Kötü durumdan kastım Kara Listedir.

KARA LİSTE NEDİR? NASIL GİRİLİR?

Kara liste bankaya ödenemeyen borçlar yüzünden adınızın yazıldığı bir yerdir. Bankaya toplamda 90 gün boyunca kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemezseniz sonucunda da banka sizin hakkınızda yasal işlemleri başlatması adına avukatı devreye koyuyor. Zaten avukatın eline düştünüz mü artık kurtuluşunuz da olmuyor. Bankalar mümkünse haciz ve icra işlemleri başlatarak alacağını temin etmeye çalışıyor. Kefiliniz varsa kefilden borcunuzu ödemesini istiyor.

Ev, arsa gibi teminat gösterdiyseniz bunu satılığa çıkarmak istiyor. Yada siz tamam borcumu yapılandırın aylık şu kadar faizle ödeyeceğim sözünüz ile banka peşinizi bırakıyor. Ama adınızı da kara liste ye ekliyorlar. Bu bankaların da elinde olan bir durum değil esasen. Yasa ve düzenlemeler bunu gerektiriyor. Eğer banka borcunuzu 90 gün ödemezseniz beş yıllığına kara listeye giriyorsunuz ve bu süre zarfında kredi sizin için hayal oluyor.

Kredi çekemeyen insanlar da iş yapamaz hale geliyorlar. Mal alacak para yok, ortaklık kuracak para yok, ihaleye girecek onda da parası yok. Çünkü kredi çekemiyorlar. Kredi çekilemeyince de kendi kabuğunda beş yıl boyunca kavrulmaya mahkum oluyor.

KARA LİSTEYE GİTMEK ÜZEREYİM VAR MI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ?

Değerli dostlarımı, bunu her zaman söylüyoruz, eğer borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız, niye daha fazla diretiyorsunuz ki? Hemen bankanıza koşun ve borç ertelemesi alın. En az 3 ay borç ertelemesi verirler. Sizlerde bu süre zarfında kendinizi toparlamaya çalışırsınız. 3 Ay yetmez diyorsanız da bankanız ile görüşün ve borçlarınızı tekrardan yapılandırın. 48 Aya kadar borcunuzu yayabilirsiniz. Buda sizi rahatlatır.

Bankanız yapılandırma işine yanaşmazsa, diğer bankalar borç transfer kredisi veriyor. Tüm kredi kartlarınızı ve diğer ihtiyaç kredilerinizi tek bir bankaya taşıyorsunuz. Yeni bankanızda bu paraları topluyor ve 48 aya bölüyor. Sonrada kendi faizi üzerinden size aylık ödeme tablosu çıkarıyor. Konut kredinizi ise 120 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Ama siz siz olun borcunuzu ödemekte zorlandığınız da başvurun. Tutup da 3 ay borç ödeyemediniz, hadi borç transfer yapalım derseniz avucunuzu yalarsınız.

Bu açıdan ileriyi görmeye çalışın. Gerekirse aylık findeks risk raporunuzu inceleyin. Bu size işlerinizin kötüye gittiğiniz bildirecektir. Sizlerde bu rapora göre önlemlerinizi alabilirsiniz.

2017 YILI SİCİL AFFI ÇIKTI MI?

BU sıralar ekonomide bazı sıkıntılar oluyor. Ekonomi küçülüyor. Durum böyle olunca da hükümet yetkilileri de bazı önlemler almaya başladılar. Özellikle kara listede sancılı bir şekilde kıvranan esnaf ve kobilere yönelik güzel haberler gelmeye başladı. KOBİ ve Esnaf demek sıcak para demektir. İşçi istihdamı demektir. Vergi demektir. Ülkenin gelişimi demektir.  Bu açıdan kara listede olanları ekonomiyi canlandırabilmek adına hazırlıklar yapıldı.

Sonunda da Kara Listedeki insanlar için af gündeme geldi. Hatta bugün TBMM’den sevindirici bir haber geldi. Bazı kanun ve kanun hükmünde yapılan değişiklikler ile vatandaşlara sicil affı müjdesi de çıkmış oldu. Bu düzenleme yürürlüğe girdiği andan itibaren 6 ay içerisinde borcunu ödeyenlere sicil affı da getirilmiş oldu. Ayrıca bankalarda sicil affınıdan dolayı sizlere kredi verebilecek ve bundan dolayı da sorumlu tutulmayacak.

TAM OLARAK NE ZAMAN YARARLANILACAK?

Bu güzel haberi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci twitter adresinden bu sabah saatlerinde paylaştı. TBMM’de sonunda beklenen tasarı kabul edildi. 18 Ocak 2017 tarihi yasa 12,5 milyon kara liste mağdurunu kapsayacak. Sonra Cumhurbaşkanımız, bu kanunu onaylayacak. Tabi bundan sonra da Resmi Gazetede yayınlanacak. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi bir düzenleme yapılacak ve milyonlarca insan bu imkandan yararlanabilecek. Bu sayede de ekonomide ciddi manada bir canlanma ve hızlanma meydana gelecek. Zira yurt dışına açılıp dünya markası olabilecek KOBİ’lerimiz bile var ama kara listede olduğundan maddi kaynağa ulaşamıyorlar.

Kara listedekiler için de tavsiyem ne olursa olsun bu düzenlemeden yararlanın. 5 yıl bu listede kalınmaz. Yıllardır bu haber bekleniyordu. Bu durumu aynı Bedelli Askerlik bekleyen gençlerinkine benzetiyorum. Çok büyük fırsat. Dükkanınızı restore edebileceksiniz. Zira artık kredi çekebilecek ve kredi alabileceksiniz. Eskisi gibi bankalardan çek defterine kavuşabileceksiniz.

KARA LİSTEDE MİYİM?

Risk durumunuzu öğrenmek için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine uğramaları gerekir. Dilerseniz riskmerkezi.org adresine uğrayabilirsiniz.ilk rapor ücretsiz alınmaktadır. Sonraki başvurularda ise ücretli almaktasınız. Eskiden başvurular Merkez Bankasına yapılmaktaydı. Ama Merkez Bankası Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine ‘ne bu durumu devretti. Sizlerde bu yol ile e-posta ile bile raporunuzu alabilirsiniz. Bu çok büyük fırsat.

Merkez bankasından haber gelmesi 3 haftayı alabiliyordu. Artık sizin kredi, kredi kartı ve çek bilgilerinize ait bilgiler TBB Risk Merkezine iletiliyor. Risk Merkezi de bu raporun finans şirketleri ile paylaşıyor. Örneğin Kredi Kayıt Bürosu ile, faktoring şirketleri ile, bankalar ile paylaşıyor.

SON DAKİKA KREDİ SİCİL AFFI R.TAYYİP ERDOĞANIN İMZASINA SUNULDU İŞTE AYRINTILAR TIKLAYIN

Değerli dostlarımız, kara listeye ait tüm merak edilenleri sizler için açıklamaya çalıştık. Kara listeye girmemek için neler yapmanız gerektiğini, kara liste sorgulamanızı nereden yapabileceğinizi ve müjdeli bir haber olan sicil affından söz ettik. SİZLERDEN RİCAM BU YAZIYI TÜM KARA LİSTE MAĞDURLARININ GÖRMESİNİ DE SAĞLAMAK ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , ,

189 Responses “Sicil Affı Çıktı mı? 2017 sicil affı ile kara listeye girenler ne zaman temizleniyor?”

 1. Yakup
  23 Nisan 2018 at 08:06

  3 yil oldu kredi kartı borcumu öteye ki bu kara listeden ne zaman silinirim.hani afff

 2. Ecn
  8 Mayıs 2017 at 23:49

  aslan gorünmlu çakala destek olana kasar cakala verde çakalin ne oldunu bilyosn ben mhpliyim ama sgdsn vermem oy satan adama inadina hdp

 3. Hasan Ovalı
  18 Nisan 2017 at 13:13

  Yalan söyleniyor af filan gelmedi sicil affı

  • muratcabuks
   18 Nisan 2017 at 16:39

   Selamlar Hasan Ovalı,

   Hükümet istediğini aldığına göre, Referandum öncesinde belirtilen Sicil Affı mutlaka gelecektir. Önümüzdeki aylarda geleceğini düşünüyoruz.

 4. Mehmet
  9 Nisan 2017 at 23:01

  Hocam ben 2012 de kredi kartını patlattım avukatlık olduk sicilim bozuldu 2012 de ödedim ama sicil bozuk bu yasadan bende yararlanacak miyim

 5. Arif
  8 Nisan 2017 at 20:41

  O kadar zor durumdayızki kosgeb sicil affı hiç fayda değil ne kadar esnaf olsakta kimse yardımcı olmuyor çalıştığımız bankalar bile yardımcı olmuyor ne olucak bizim halimiz!!

 6. Yakup
  17 Mart 2017 at 18:31

  Hep yalan inanmayın

 7. Duzceli
  17 Mart 2017 at 08:32

  ESNAF KAN AGLIYO YINE KOSGEP FELAN HEPSI HIKAYE SICIL AFFI DA YOK ARKADAŞ LAR BUNLARIN HEPSI YALAN DEVLET PARASINI KURTAN MANIN DERDIN DE OY TOPLAMANIN DERDIN DE REFERANDUM ÖNCESİ GUZLLEIK YAPIYO AKILLLARI SIRA

 8. Minw
  15 Mart 2017 at 16:07

  Sicil affıda boş kosgeb de paraparayı çekiyor cansuyuymuş kazık gibi oturdu

 9. Ahmet
  15 Mart 2017 at 11:28

  Hocam ben bütün borçlarimi odedim 2016da peki benim sicilim ne zaman sifirlanacak

 10. Arzu
  13 Mart 2017 at 17:41

  Ben küçük esnafim her zamanki gibi bu yardımdan paraya ihtiyacı olmayan lar yararlandı basvurmadigim banka kalmadı nerde sicil affı bide KOSGEB çıktı çıkması önemli değil ihtiyacı olan zaten kullanamıyor oradan da red geldi sevgili devlet büyüklerimiz bu nsl af oldu anlamıyoruz bize bir açıklama yapabilimisiniz

 11. Aslan altuntaş
  10 Mart 2017 at 03:26

  Kosgep kredim onaylandı ama bankalar sicil ibozuk diye kredi vermiyor ne yapmam gerkiyor

 12. Hoca
  9 Mart 2017 at 08:40

  Arkadaşlar yasayı okuyun tam olarak. Borcunu ödeyenler ve yapilandirip düzenli bir şekilde ödeyenlerin sicilleri temmuz 2017 den sonra otomatik olarak düzelecek ve bankadan kredi kullanabileceksiniz. Önce kuzu kuzu bizleri düzenli ödemeye mecbur bırakıyorlar olay bi

 13. Hoca
  9 Mart 2017 at 08:36

  Kanun 27 ocakta resmi gazetede yayınlandı. Gayet açık 6 ay içinde borcunu öde veya yapilandir sicil affından faydalan diyor. 27 hazirana kadar borcumuzu ödeyeceğiz veya yapilandiracagiz sonra da yani 27 hazirandan sonrada sicil affından sicilinin temizlenecek

  • Barış
   19 Mart 2017 at 14:51

   Hoca; Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim. 27 Ocak 2017 Resmi Gazete ilanlarını tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Notları

Günde 10 TL’ye 10.000 TL Kurban Bayramı Kredisi ABank’ta

Abank Kurban Bayramı Kredisi, 2017 Abank Bayram kredisi, Alternatifbank hesaplı, düşük faizli ve uygun kredi – Bankaların Kurban Bayram Kredi kampanyalarını sizler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bayram heyecanını yaşatmaya devam ediyor. Tabi böylesi özel günlerde bankalar için bir fırsat oluyor. Çünkü çok fazla krediye başvuru yapan oluyor. Peki bu başvurular 2 -3 bin liralık bayram

Anında ve Kolay İhtiyaç Kredisi Kurban Bayramına Özel Fibabanka’da

Fibabanka Bayram Kredisi, Fİbabanka 2017 Kurban Bayramı İhtiyaç Kredisi, SMS ile kredi, hızlı başvuru, hesaplı ve uygun kredi – Değerli dostlarım, öyle sanıyorum ki, kurban bayramı için son kredi haberi kampanyası ile karşınızdayım. Bankalar diyeceklerini söylediler. Millette bayram planını hazırladı. Şimdi sıra bu kampanyalar arasından bir tanesini seçmek. Öyle banka banka dolaşmanızı da gerek yok.

En Hesaplı ve Düşük Faizli Krediyi Hangi Bankadan Alınır

En Uygun Kredi Hangi Banka veriyor? 2017 Düşük Faizli İhtiyaç Kredileri hangi bankadan çekilir? – Çok özel bir bayram kredi haberi ile karşınızdayım. Sizler için gerekli araştırmaları yaparak derledim. Doğal olarak da yazımız sizlere oldukça fazla yardımcı olacak. Tabi kredi çekmeyi planlayanlar için konuşuyorum. Zira bugün Bakanlar Kurulundan çıkaran kararlardan bir tanesi de bayram tatilinin

Yapı Kredi Bankası Hesaplı 10.000 TL Kurban Bayramı İhtiyaç kredisi

Yapı kredi bankası bayram kredisi, 2017 yapı kredi kurban bayramı ihtiyaç kredisi, düşük faizli ve uygun kredi hesaplaması – Kurban bayramına 20 günden fazla bir süre var ve bankalar da hareketlenme ciddi manada yaşanmaya başlandı. Bir çok banka bayram için kredi fırsatı sunuyor. Geriye bir kaç banka kaldı. Onlarında kısa zaman içerisinde bayram için kredi

About Benjamin