Go to ...
RSS Feed

Kredi notum ne zaman yükselecek diyenler gelsin


Findeks kredi notu yükseltme, Kredi notu artırma, kredi notu nasıl yükseltilir?- Kim ne derse desin ama kredisini yapamıyoruz. Mal mülk sahibi olmak isteyen herkes kredi çekiyor. Ayrıca ihtiyaçlarımız da uçsuz bucaksız bir derya gibi. Mecburen bunları karşılamak adına bankalara kredi için başvuruda bulunuyoruz. Zira artık abi kardeşine, baba da çocuğuna borç para vermiyor. Durum böyle olunca da bankaya ve krediye bağımlı gibi yaşıyoruz.

BANKALAR İÇİN KREDİ NOTUNUN ÖNEMLİ

İş yerinize yürüyerek gitmek artık sizlerin de canınıza tak etti. Kışın bir dert, yazın farklı bir dert. Araba almaya karar verdiniz  ama cebinizde para yok. Bankaya gittiğinizde karşınıza direkt olarak kredi notunuz çıkıyor. Askerlik bitti bir iş kurayım dediniz ve kredi çekmeye karar verdiniz ama kredi notunuz izin verirse. Ruh eşinizi buldunuz. Ne pahasına olursa olsun artık yaşımda geldi evleneceğim dediniz ama düşün için de para lazım. Mecbur krediye yönlendiniz ama kredi notu burada da karşınıza çıktı.

Ev kredisi çekeceksiniz yine kredi notu, Yatırım için arsa alacaksınız yine kredi notu. Tatil için kredide de yine kredi notu. Bankaların olmazsa olmazıdır kredi notu. Hiç bir banka yaş tahtaya basmak istemez. Bu açıdan kendini sağlama alır. Kredi notuna bakarak da kime kredi verip vermeyeceğini belirler ve az risk ile büyümeye çalışır bankalar. Peki Allah aşkına nedir bu kredi notu? Hadi şimdide bunu açıklayalım.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Findeks 2014 yılında Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulmuştur. BDDK ve bağımsız şirketler tarafından incelenen yasal bir markadır. Findeks insanların bankacılık adına yaptığı her adımı inceler. Buna göre de bir puan takdim eder. Bu puan 0 ile 1900 aralığındadır. Bankaya sadık olan müşterilerin kredi notu da yüksek oluyor. Yani bankacılık işlemlerini sıklıkla kullandıkça ve ödemelerinizi de yaptıkça kredi notu yukarı çıkıyor.

Kredi notu iyi olan kişinin, işleri de iyi olduğu anlamına geliyor. İşleri iyi olan bir kişiye de tüm bankalar kredi vermek isterler. Üstelik iyi müşterileri ayrıcalıklı kılma adına artık bir çok banka yüksek kredi notuna sahip vatandaşlara düşük faizli kredi veriyorlar. Kredi notu çok riskli olanlar kredi alamıyor. Orta riskliler kefil ile kredi alabiliyorlar. Biraz daha yukarı puanlılar düşük limitli krediye ve yüksek faizli krediye ikna oluyorlar. Tabi kredi notu yüksek olanların hali başka

KREDİ NOTU NASIL ARTIRILIR?

Peki bu kredi notu nasıl artırılır? Kolay yöntemi var mıdır? Kredi lazım ama kredi notum düşük? Bu durumda acilen kredi notumu yükseltmem lazım. İnanın ki google kredi notu nasıl artırılır soruları ile çalkalanıyor adeta. Bir çok yazıyı incelediğimde de genel bilgilere yer verilmiş sadece. Bizlerde adam akıllı bu işe eğilmek istedik. Kredi notu nasıl artırılır? teker teker sizler için açıklayacağız. Bu sayede 3 – 5 ay içerisinde çok anlamlı bir artış meydana gelecektir.

Bu arada kara listeye girmiş ve puanı sıfıra yakın olan kişilerin 5 yıl geçmeden pekte fazla bir şey yapmaları söz konusu değildir. Bu açıdan vereceğimiz yöntemleri kara listedekiler uygularlarsa, bu listeden çıkmadıkları sürece pekte fazla bir işe yaramayacaktır ve kredi çekemeyeceklerdir. Hadi bakalım. İlk kredi notu yükselten maddemiz ile yazımıza devam edelim.

DÜZENLİ VE ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİĞİNİZ ÖDEMELERİNİZ

Kim ne derse desin, onları bir kenara koyun ve bu maddeyi de bir kenara. Hatta bu maddeden sonra yazacağım diğer maddeler şimdi söyleyeceğim kadar etkili değildir. Findeks’in asıl değer verdiği husus kredi gibi, kredi kartı gibi, çek ve senet gibi ödemelerinizi zamanında ve düzenli yapıyor musunuz? buna bakar. Ayrıca düzenli ödemeyi alışkanlık haline de getirmeniz gerekir. Yani 2 ay ödediniz 3. ay borcunuzu geciktirdiniz 4. ay zamanında ödediniz 5. ay geciktirdiniz olaylarına girerseniz kredi notu yükselmez.

1.ayda zamanında kredi kartı ekstrenizi ödeyeceksiniz 5. ayda da. 24 Ay vadeli kredi çektiyseniz nasıl ki ilk ay tam zamanında kredi borcunuzu ödüyorsanız 10. ayda da ödemelisiniz. Bu madde sizin kredi notunuzun hesaplamasının temelini oluşturuyor. Dilerseniz şimdide diğer maddelere geçelim.

DÜŞÜK LİMİTLİ KREDİ ÇEKME

Ne kadar çok bankacılık hizmetlerinden yararlanırsanız kredi notunuzda o ölçüde artar. Alın bin veya iki bin liralık krediyi. Bunu da 36 ay veya 48 ay kadar kadar uzun taksit yapın. Aylık 50 lira ödeme sizi sıkmaz. Doğal olarak da düzenli ödeme yaptıkça kredi notunuz artacaktır. Kredi notunuz istediğiniz seviyeye çıktığında da tümünü bir den kapatabilirsiniz. Bu size ayrıca bir artı daha kazandıracaktır. Durmadan ufak kredi çekip sonradan kapatmak kredi notunuzu artıracaktır.

KREDİ KARTI SAYISINI AZALTIN

Bir diğer sıkıntılı durum ise cebinizde oldukça fazla kredi kartı taşımaktır. 6 -7 kredi kartı cebinizde. Kiminin limiti 10 bin kiminin 5 bin. Ortalama 50 bin liraya kadar kredi kartı kullanımı var. Findeks bu durumu görünce dur kardeşim der. Çünkü siz cebinizde zaten 50 bin liralık bir risk taşıyorsunuz. Bu durumda da kredi notunuz aşağıya düşer ki birde kredi çekerek tekrardan herhangi bir riske girmeyin diye.

Siz siz olun düşük limitli bol özelliği olan tek bir kart ile yolunuza devam edin. Limiti düşük olan kredi kartının harcaması da düşük olur. Bundan mütevellit az harcama yaptığınızda ödemesi kolay olur. Sizlerde bu sayede kredi kartı borcunuzu aksatmazsınız ve düzenli ödersiniz.

HESAP AÇTIRIN VE BİRİKİMLERİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Hesap açtırabilirsiniz. Bu hesapta da birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Düşünün bankaya 100 bin lira yatırdınız mı hem kredi notunuz artar. Hemde kredi riskiniz azalır. Kredi riski azalan kişi de rahat bir şekilde kredi alır. Sizlerde hesap açtırın veya hoş geldin ve tanışma faizlerinden faydalanarak paranızı değerlendirin. Parası olan müşteriyi tüm bankalar sever.

EK HESAP

Bunun dışında bankaların çoğu ek hesap açtırıyorlar. Bunun içinde ek bir ücret ödemiyorusunuz. Adınıza 3 bin lira kadar bir para tanımlıyorlar. Sizlerde başımız sıkıştığında 30 günlüğüne bu paradan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Ama bunun içinde faiz ödemeniz gerekiyor. Sizlerde bir kaç yüz lira buradan çekin bir iki gün sonra yerine koyabilirsiniz. Zararınız belki bir lira bile olmayacaktır. Ama ayda bir defa bu yöntem bankacılık ürününü kullanıyorum havasını oluşturmanız adına önemli

BANKACILIK ÜRÜN VE HİZMETLERİNDEN YARARLANIN

Arkadaşlar elinizden geldiği kadarıyla bankacılık iş ve işlemleri ile içli dışlı olun. Örneğin sıraya girip de fatura ödeyeceğinize, bankanıza talimat vererek otomatik ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bir tanıdığınıza para mı vereceksiniz? o halde Havale veya EFT işlemini uygulayın. Esnaflar çek defterine başvuruda bulunabilirler. Demek istediğim ne kadar çok banka ile sıkı fıkı olursanız o kadar iyi.

Değerli dostlarımız, bankaya sadık olan kişilerin kredi notunun da yüksek olduğunu sizlerde daha da iyi anlamış oldunuz. “Bankacılık işlemlerini kullan ve zamanında öde” sizlerin tek parolası olmalıdır. Merak etmeyin bu saydıklarımı uygularsanız kısa bir sürede kredi notunuzu artırabilirsiniz. Ama tutup da ilk aydan bir şey beklemeyin. Findeks’in sizi izlemesine ve değerlendirmesine müsaade edin.

KREDİ NOTUNDAN SIKINTILI OLANLARIN BU YAZI GÖREBİLMELERİNİ SAĞLAYABİLMEK ADINA FACEBOOK İLE BEĞENİRSEN ÇOK MEMNUN OLURUM

 

 

 

Tags: , ,

4 Responses “Kredi notum ne zaman yükselecek diyenler gelsin”

 1. PELİN
  25 Aralık 2017 at 14:06

  KKB PUANIM 900 MUŞ BÜTÜN KREDİMİ KAPATMAK İSTİYORUM VE ARAC KREDİSİ ÇAKMEK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ

 2. 4 Mayıs 2017 at 00:04

  616 kredi puanim var onceden 1550 idi ama 2defa ihtar yedim yani anlayacaginiz 3 4 ay hep gecikmeli odedim kartlari yapilandirdim ama çok şukur hepsini bugun odedim toplamda 10 binlira ödedim ve kiredi karti ve gecikmede borcum yok ve hesabimdada 5 binlira para koydum var yani kartlarim açilirmi mahkemelik olmadim hic ve notum eski duzeyine kaç ayda çikar

 3. nevcihan
  22 Nisan 2017 at 13:00

  merhaba bana bankadan turuncu göründüğümü söylediler ki benim zaten kredi kart limitim cok az 600 veya 700 başka redilerim vardı onları öderken kartımı birkac kez gün geciktirmelerim oldu ve kredi cekmek istedim turuncudasınız dedi yani orta riskmidir bu orta riskse kredi cemezmiyim veya kefil bulsam çekebilirmiyim tsk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kredi Notları