Go to ...

Findeks Kredi Notu Renklerinin Anlamı Nedir?


Findeks kredi notu renkleri ne anlama geliyor? Sarı, turuncu, açık yeşil, koyu yeşil, kırmızı kredi notu rengi anlamı- Ekonomi tüm hayatımızın işleyişini derinden etkilemeye devam ediyor. Bütün kuralları bir yere koyun. Paranız varsa kurallar size uyuyor adeta. Paranızı bastırıp tüm ihtiyaçlarınızı kendi zevkinize göre şekillendirebiliyorsunuz. Ben şahsen dünyanın etik ve ahlaki ve eşit kurallara göre yönetilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Lakin Kapitalizm tüm dünyada etkili.

İHTİYAÇLARDA KREDİ EN BÜYÜK ÇÖZÜM YOLU

Paran varsa sende varsın. Hatta bir laf vardır; paran kadar konuş diye. Bizlerin de maaş ortalaması çok ta yüksek değil. Haliyle ihtiyaçlarımız da borç alma yolunu seçiyoruz. Ama gel gör ki bu zamanda nerede borç para veren akraba yada dost. Kalmadı öylesi. Mecburen bankaların kredilerine yöneliyoruz. İşin açıkçası yüksekte faiz ödüyoruz. Buna mecburuz. Araba alıyoruz, konut alıyoruz, daha farklı ihtiyaçlarımız oluyor. Hepsinde de kredi bizler için çözüm yolu oluyor.

KREDİ NOTUNDAN DOLAYI HER İSTEYEN KREDİ ALAMIYOR

Toplum genelinde çok büyük bir sıkıntı var. Kredi herkese lazım ama gel gör ki herkes kredi her istediğinde alamıyor. 2014 yılından beri findeks kredi notu diye bir şey çıkardılar ve bu kredi puanınız sizin kredi çekip çekemeyeceğinize hatta limitinize kadar etkili oluyor. Doğal olarak da herkes kredi notunun ne olduğunu? Renklerinin anlamının neler olduğunu ve nasıl öğrenileceğini çok fazla merak ediyorlar. Bizlerde bu konularda sizlere yardımcı olmayı düşünüyoruz.

LÜTFEN SADE VE ANLAŞILIR BİR DİLLE KREDİ NOTUNU ANLATABİLİR MİSİNİZ?

Kredi notu sizin bir kartvizitinizdir. Banka görevlisi kredi notunuza bakarak sizin kim olduğunuzu öğrenebilir. Nasıl mı? Findeks sizin bankacılık işlemlerinizi anında takip eder. Önceki kredi borçlarınızı zamanında ödediniz mi? Kredi kartı borcunuzu zamanında ödüyor musunuz? Kısacası bankacılık adına ne yapıyorsanız sizin tüm adımlarınızı kayda geçiriyor. İyi müşteriyseniz yüksek kredi notuna sahip oluyorsunuz. Yok borçlarınızı ödemiyorsanız da kredi notunuz düşük oluyor.

Artık sadece bankalar kredi vermek için kredi notunuza bakmıyor, şuan şirketler ortaklıklara imza atmadan önce bir birlerinin kredi notunu ve risk raporunu öğrenmek istiyorlar. Riskli biriyseniz yani kredi notunuz düşükse kimse sizinle iş yapmak istemiyor. Kredi notu da durduk yere düşmüyor. Yada findeks gelişi güzel bir puan vermiyor. Tamamen sizin bankaya olan tutumunuza göre şekilleniyor. Borcunu ödemeyen vatandaşın da kredi notu düşük olur.

KREDİ NOTU PUAN ARALIKLARI NELERDİR?

Findeks kredi puanı verdiğinde, bankaların ve finans kuruluşlarının anlayabilmeleri açısından bir gruplama yapmıştır. Yani kredi notlarını beş gruba bölmüştür. Bu arada en düşük kredi notu 0 dır. en yüksek kredi notu da 1900 puandır. Dilerseniz şimdide gruplamaları belirtelim. 0 – 799 Çok Riskli Gruptur ve rengi Kırmızıdır. 800 – 1299 arası puana sahip olanlar orta riske sahiptir ve rengi de Turuncudur. 1300 ile 1499 puan aralığına sahip olanlar az risklidir. Rengi de Sarıdır.

1500 – 1699 puan aralığında olan kişiler iyi bir kredi notunu yansıtmaktadır. Renginin açık yeşil olduğunu belirtelim hemen. Son olarak birde 1700 ile 1900 puan aralığında olanlar vardır. Bu grup ise çok iyi puanı yansıtmaktadır. Rengi ise Koyu Yeşildir. Peki bu puanların ve renklerin anlamı nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Dilerseniz şimdide bu renk grubunu ve anlamlarını teker teker açıklamaya çalışalım.

FİNDEKS KIRMIZI RENGİNİN ANLAMI

Bu renktekilerin deminde belirttiğim gibi puanları sıfır ile 799 puan aralığını temsil ettiğini belirtmemiz gerekiyor. Çok Riskli bir gruptur. Kredi alabilme ihtimalinin en düşük olduğu puan rengidir kırmızı. Hatta kredi alamazlar desek de yanlış bilgi olmaz. Zira bu gruptakiler bankanın güvenini ziyadesiyle sarsmıştır. Genelinin kredi sicili bozuktur. Kara listeye girdiklerinden dolayı da bankacılık işlemi yapamazlar ve kredi notu da artmaz. Kırmızı çok tehlikelidir. Bu renk diliminde olanlara Allah yardım etsin.

FİNDEKS TURUNCU RENGİNİN ANLAMI

800 ile 1299 arasındaki turuncu dilime geldi sıra. Bu grupta yer alanların durumu orta risklidir. Turuncu renktekiler kolay kolay kredi alamazlar ama bu almayacakları anlamı taşımaz. Hani ipotek olur, kefil olur kısacası teminat sunmanız gerekir. Varsa ev, arsa buna ipotek koyar banka ve bu sayede kredi alma durumunuz kolaylaşır. Birde eğer bulabiliyorsanız size kefil olacak birisini banka bu sayede de kredi kapılarını sizler için açar.

FİNDEKS SARI RENGİNİN ANLAMI

Sarın renkte olanların puan aralığı 1300 il 1499 aralığındadır. Az riskli anlamı taşır. Kredi alabilecek az riskli gruptur. Maaş belgenizi yani bordronuzu sunmanız gerekir. Maaşınızın en fazla %50’si sizin ödeyebileceğiniz maksimum taksit miktarınızı verir. Tabi ev kiranız, okuyan çocuk sayısı, kredi kartı borçlarınız da bu rakamda etkili olur. Çok fazla borcunuz varsa çok düşük limitte kredi alırsınız. Yok sıkıntınız yoksa de dediğim gibi maaşınız etkili olur.

FİNDEKS AÇIK YEŞİL RENGİNİN ANLAMI

Bu gruptakiler iyi kredi notuna sahiptirler. Puan aralığı 1500 ile 1699 arasında değişmektedir. Açık yeşil renginin anlamı borcunu zamanında ödeyebilen, riski olmayan ve iyi bir kredi notunu ifade eder. Diğer gruplara göre çok daha kolay kredi alırsınız. Ama gelir belgenizi mutlaka bankaya sunmalısınız. Sonuç itibariyle kredi limitinizi belirleyen asıl unsur maaş bordronuz olacaktır. Bu arada sarı rengi alacağı faiz oranına göre daha düşük faiz ile kredi alabilirler.

FİNDEKS KOYU YEŞİL RENGİNİN ANLAMI

Koyu yeşil çok iyi anlamına gelir. Puan aralığı 1700 ile 1900 puan aralığındadır. Bu gruptakiler çok kolay kredi kullanırlar. Hatta alacakları kredileri de en düşük faiz oranı ile alırlar. Çok iyi puan aralığındaki kişilerin işleri de iyi gidiyor anlamına gelir. Bu kişiler kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödedikleri için bankalar için en gözede müşteri adaylarıdır. Bu açıdan hem ödüllendirme adına hem de bu insanları çekebilmek adına düşük faiz uygulanmaktadır.

BENDE KREDİ NOTUMU SORGULAMAK VE ÖĞRENMEK İSTİYORUM

Herkes kredi notunu, hangi puan aralığında olduğunu ve hangi renkte olduklarını merak ediyorlar. Bu açıdan da bir an önce kredi notunu sorgulamak istiyorlar. Dilerseniz KREDİ NOTU NASIL SORGULANIR konulu yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz. Şu sıralar bir liraya sorgulama kampanyası var. Yazımızın içeriğin de buna da ulaşabilirsiniz.

Sevgili okurlarımız, bu yazı ile findeks kredi notu renklerini ve anlamlarını sizler için anlatmaya çalıştık. İstifade edeceğinizi düşünüyorum. Maksat hasıl olduğuna göre bizlerden şimdilik bu kadar. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle. Hoşça kalın.

SİZLERDEN RİCAM BU YAZIYI FACEBOOK ADRESİN İLE BEĞENEREK PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİZ. 

Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Yardımcı Olur musunuz?

Ev Hanımları Mikro Kredi ile Kendi İş Hayatına Atılıyor

Çok Fazla Borcum Var Çözüm Önerileriniz Nelerdir?

 

Tags: , , ,

One Response “Findeks Kredi Notu Renklerinin Anlamı Nedir?”

  1. Hasan
    2 Mayıs 2018 at 16:17

    Kredi notun 0 nasıl kredi cekebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Notları

Türkiye İş Bankasından Düşük Faizli Sonbahar Kredi Kampanyası

İhtiyaç kredi faiz oranları tüm bankalar için sol alanda bulunan kredi hesaplama aparatını kullanabilirsiniz. İş Bankası Sonbahar İhtiyaç Kredisi, İş Bankası Son Bahara Özel Hesaplı ve Uygun Kredi Fırsatı – Yine özel ve kaliteli bir kampanya haberini sizler için derledik. Yorucu ve masraflı bir yaz ayını geride bıraktık. Bununla birlikte masraflı sonbahar ayları da bizleri

Okulun Ne Olursa Olsun Eğitim Kredin Fibabanka’dan Olsun

Fibabanka hesaplı eğitim kredisi, Fibabanka okul kredisi, düşük faizli ve uygun kredi – Hayatımızın bazı anlarında krediye başvuru yapma durumunda kalıyoruz. Bizlerde en özel anlarınız için, bankaların en kaliteli kampanyalarını sizler ile buluşturmaya gayret ediyoruz. Bayramlarda, yılbaşında, düğünleriniz de, arsa alımlarınızda, ev ve araba alımlarınızda en hesaplı kredileri sizler ile buluşturmaya gayret ediyoruz. Bu yazıyı

Findeks Kredi Notuma İtiraz Etmek İstiyorum Nasıl ?

Findeks kredi notuna nasıl itiraz yapılır? Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporu İtirazı, Risk Raporu İtiraz Sorgulama – Kredi notu bir çok kimsenin hayatını çekilmez hale getirebiliyor. Özellikle de dünyamızda bir çok dengenin altında para yatıyor. Maddi güç ile iş ve işlemlerimizi rayına sokuyoruz. Para çok önemli. Yalnız vatandaşta yok. Herkesin yaptığı gibi en ufak

Günde 10 TL’ye 10.000 TL Kurban Bayramı Kredisi ABank’ta

Abank Kurban Bayramı Kredisi, 2017 Abank Bayram kredisi, Alternatifbank hesaplı, düşük faizli ve uygun kredi – Bankaların Kurban Bayram Kredi kampanyalarını sizler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bayram heyecanını yaşatmaya devam ediyor. Tabi böylesi özel günlerde bankalar için bir fırsat oluyor. Çünkü çok fazla krediye başvuru yapan oluyor. Peki bu başvurular 2 -3 bin liralık bayram

About Benjamin