Go to ...

Siz Bilirsiniz Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli Tavsiyeleriniz Neler?


Kredi alırken nelere dikkat edilmeli, Kredi alırken nelere dikkat edilir?- Siz istediniz bizlerde bu merakınızı ortadan kaldırabilme adına çok özel bir yazı hazırladık. Hepimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde bankalara kredi için başvuru yapmaya gidiyoruz. Krediler sayesinde gerçekten de hayatımız şekilleniyor. Bir tat geliyor. Monoton geçen yaşam birden daha da anlamlaşıyor. Mal mülk sahibi oluyoruz vs. Ha faiz yada kar payı ödenmiyor mu? Elbetteki ödeniyor ama işimizi de görüyoruz. Bu da bize yetiyor.

İLK KREDİ ÇEKENLER ŞAŞKIN TAVUK GİBİLER

İlk defa kredi çekecek olan binlerce insan var. Ve gerçekten de ne yapacaklarını ve karşılarına neler geleceğini bilmiyorlar. İlk olarak neye dikkat edilmeliyim? Faize mi bakmalıyım? Başka ek bir ücret var mı? tarzından dünya kadar soruları oluyor. Hem sadece yeni kredi çekenler mi? Daha önce kredi çekmiş ama sonra başını duvara vuran bir sürü insan var. Bir konuda bilgi sahibi olmamak çok zor bir şey. Ama mühim olan da öğrenmek değil mi?

İLK KREDİ ÇEKİLECEĞİ ZAMAN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Kimsenin kimseye kaptıracağı bir kuruş bile parası yok. Bu açıdan vatandaşlarımızda bir bilinçlenme var. Bu da doğru ve güzel bir gelişme. Bankalar arasında çoğu zaman dünyalar kadar fark olabiliyor. Yada görüşme yaptığınızda bilmeniz gereken bazı kurallar olabiliyor. Bilmeyince de affedersiniz ama kazığı yemiş oluyoruz. İş işten geçmiş oluyor. Bu yazı ile kredi çektiğiniz zaman nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebileceksiniz. Bu hususlar maddeler halinde sizlere sunacağız.

KREDİ ÇEKMEDEN ÖNCE KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENİN

Kredi notu çok büyük bir kozdur. Hem banka adına hemde kredi kullanacak müşteri adına. Şuan bankalar kredi notu çok riskli olanlara kredi vermiyorlar. Kredi Notu orta seviyelerde olanlara da yüksek faizli ve düşük limitli kredi veriyorlar. Kredi notu çok iyi olanlara ise düşük faizli kredi alma şansı sunuyorlar. Bu bilgi sizin için hayati öneme sahiptir. Sizlerde kredi notunuzu öğrenerek, kendinizce önlemleri alabilir ve ona göre hareket edersiniz. Düşükse artırırsınız.

Örneğin ben kredi çekmeye gittiğim de banka görevlisi şuan çok iyi bir kampanya var faiz oranı da %1,35’den veriliyor dedi. Tabi ben bunu yer miyim? Hemen kredi notunu devreye koydum. Banka memuru da ağzımı yokladı kredi notunuzu biliyor musunuz diye. Hemen 1900 en yüksek puan deyince faiz oranı benim için %1,16’ya iniverdi. Eğer kredi notumu bilmiyorum deseydim yada kredi notum düşük çıksaydı faiz oranı benim için daha da artacaktı. Bu bir kozdur. İyi kullanın.

BANKAYA MAAŞ BORDROSU – VERGİ LEVHASI SUNMALISINIZ

Önemli olan bir diğer mevzu ise SGK’lı bir işte çalışıyor olmanızdır. Yada serbest çalışan olmalısınız. Mühim olan gelirinizi bankaya sunmanızdır. Esnaflar vergi levhasını sunabilirler. Ama SSK’lıların maaş bordrosu ile başvuru yapmaları önemlidir. Bankalar geliri olmayan birisine neden kredi versin ki? Neden kendini bir çıkmazın içerisine atsın? Bankaların da kendilerine göre prensipleri vardır. Bu açıdan bankaya gelirinizi belgesi ile sunmanız gerekiyor.

ÇEKEMEYECEĞİNİZ KREDİNİN ÜSTÜNE ÇIKMAYIN

Yanlış duymadınız. 30 bin lira kredi hakkınız var ise ama siz tutup da 60 bin lira kredi talebinde bulunmuşsanız bu kabul görmez. Kredi başvurusundan red yediğiniz için ise kredi notunuz düşüşe bile geçebilir. Tabi siz burada iyi de ne kadar kredi alabiliriz? bunu nasıl hesaplayabiliriz sorusunu hemen yönelteceksiniz. Hemen onu da açıklayalım. Bankaya sunduğunuz maaş bordronuzda 2.500 TL maaş aldığınızı belirttiniz. Bankada bu maaşa göre aylık ne kadar ödersiniz bunu hesaplar.

Aylık ödeme taksidinizi bulurken de genelde maaşınızın yarısını yani %50’sini alırlar. Maaşınızın yarısı da 1.250 lira yapacaktır. Şimdi 24 ay vade ile kredi çekecekseniz sizin ödeyebileceğiniz toplam kredi gücünüz 24 Ay X 1.250 TL = 30 bin lira yapacaktır. Bu rakamı daha da fazla artırmak isterseniz vadeyi artırmalısınız. Şimdide 48 ay ile ne kadar ihtiyaç kredisi ödeyebilirsiniz onu inceleyelim. 48 Ay X 1.250 TL = 60 bin lira yapacaktır.

Yalnız 60 bin liranın; 15 bin lirası faize gidecektir. Sizin elinize de yaklaşık olarak 45 bin lira kadar bir rakam geçecektir. Bu durumun iyi anlaşılmasını rica ediyorum.

KREDİ SİCİLİNİZİN TEMİZ OLMASINA DİKKAT EDİN

Kredi sicili bozuk olan yani kara listeye girmiş olanların kredi almaları pekte mümkün gözükmüyor. Çünkü 5 yıl bankalardan yasaklanıyorlar. Sonrasında da bir yıl kadar kredi notunu yükseltmekle uğraşıyorlar. Sizlerde bu durumunuzdan emin olun. Bu arada son yararlanma tarihi 27 temmuz 2017 olan Sicil Affı Detayları konulu yazımıza da BURADAN ulaşabilirsiniz. Eğer siciliniz bozuksa bu durumu değerlendirebilirsiniz.

BANKA ARAŞTIRMASI ÇOK ÖNEMLİ

Kredi çekeceklerin kesinlikle ilk gördükleri bankalara atlamamalarını rica ediyorum. Çok süper bir fırsat sunulmuş olsa dahi. Kaçmıyor ya. Sadece yarım saatinizi vererek 10’a yakın bankayı hızlıca tarayabilirsiniz. Burada yapmanız gereken düşük olan faiz oranlı kredileri ayıklamak. Ama burada da sadece bir tanesini seçin demiyorum. Elinizin altında her zaman alternatifiniz olsun. Bu size hayatta her zaman kazanmayı sağlayacaktır.

ŞİMDİ SIRA EK ÜCRETLERİ BAKMADA

12 bankaya baktım ve aralarından 3 -4 tane banka seçtim. Şimdi ne olacak? Şimdi sırada alternatifleri değerlendirme de. Düşük faizli olan kredi her zaman size kar getirmez. Hiç bir zaman bir krediyi değerlendirirken sadece faiz oranına bakmayın. Sadece faiz oranına bakmak sizi yanıltır. Çünkü banka faiz oranını düşük gösterip diğer ek ücretleri fazla istiyor olabilir. Yani ek ücretleri de hızlıca inceleyin. Kredi tahsis ücretinden, ekspertis ücretine, oradan kaskosuna ve sigortasına ne varsa beraberce inceleyin

Bir krediyi asıl belirleyen faiz ve diğer gider kalemleridir. Bu size 10 bin lirada 3 bin lira kar elde ettirecektir. Size çok önemli bir husus da belirteyim. Bir kredinin gerçek faiz oranını öğrenmek istiyorsanız yıllık maliyet oranı veya yıllık efektif maliyet oranını incelemelisiniz. Çünkü bu orana tüm giderler dahil edilmektedir. Ama bazı zaman bankalar hayat sigortasını veya kasko dahil değildir diye de bir not düşerler. Bu hususlara da dikkat edin.

KONUT KREDİSİNDE BİLMENİZ GEREKENLER

Konut kredisinde de aynı ihtiyaç kredisinin ki gibi gelirinizin %50’si aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarını verir. Bu açıdan eğer yüksek limitli kredi istiyorsanız evde çalışan başka birileri daha varsa onların da maaş bordrosunu sunabilirsiniz. Yada ek gelirleriniz olabilir. Buna örnek olarak kira geliri verilebilir. Bu sayede kredinizi artırabilirsiniz. Konut kedilerin de vade arttıkça alınabilecek kredi limiti de artmaktadır. Ama benim size tavsiyem konut kredisinde olabildiğince erkenden kredinizi kapatmanız gerektiği.

Çünkü vade arttıkça faiz de yükseliyor. Örneğin 12 ay avde ilse faiz oranı %0,80 ike 120 ay vade olduğunda bu oran %1’in üstlerine çıkıyor. Elinizde imkan varsa ve ödeme gücünüz de varda 60 ayda yani 5 yılda bu işi bitirin. 6 yılda 100 bin liraya 35 bin lira faiz ödüyorken, 120 ayda bu 80 bin liraya çıkıyor.

Değerli dostlarımız kredi alırken nelere dikkat edilir? bu soruyu ayrıntılı bir şekilde sizler için açıklamaya çalıştık. sizlerde belirttiğimiz hususlara uyarak avantajlı kredi alabilirsiniz. Bu konu google de çok fazla aranıyor ve çok fazla sorgulanıyor. Bizlerde kendimizce açıklamaya çalıştık. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle…

SİZDEN RİCA ETSEM BU YAZIYI TÜM ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK ADRESİNİZDEN PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Yardımcı Olur musunuz?

%1,16 faiz oranlı Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Vakıfbank %0,80 Faiz Oranından Başlayan SarıPanjur Konut Kredisi

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Finans Ekonomi

İlk kez kredi çekeceğim diyenlere işte özel tavsiyeler

İlk kez kredi çekeceğim diyenlere işte özel tavsiyeler- Krediler hayatımızın vazgeçilmezlerinden. Belirli bir aşamaya gelen yani iş güç sahibi olan kişiler, krediyi çekme durumunda kalıyorlar. Hani oyunlarda nitro diye bir şey var ya. Yeri geldiğinde basarsın ve o seni uçurur. Aynı bu şekilde de kredilerde hayatımızın bazı aşamalarında bizlerin yaşam kaynağımız gibidirler. Para ihtiyacımız olur

About Benjamin