Go to ...
RSS Feed

Acil Para Lazım ikinci Kredi Çekilebilir mi ?


İkinci Krediyi çekebilir miyim? Maaşıma göre kredi hesaplama, ikinci kredi alabilir miyim?- Merak edilen kredi haberlerinden belkide en fazla sorulanı ile karşınızdayız. Bankalardan da, ürünlerinden de kredilerinden de vazgeçemiyoruz. Bizim için bir yaşam felsefesi oldu adeta. Çünkü yaşamımız ve hayatımız krediye göre şekilleniyor. Aldığımız kredi ölçüsünde ve çerçevesinde ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Bu açıdan kredi herkesin olmazsa olmazı.

PARA LAZIM İKİNCİ KREDİ ÇEKME İMKANI VAR MIDIR?

Çoğu zaman nakit paraya sıkışırız. Bundan dolayı da krediye yöneliriz hemen. Kredi alırız ama bir kaç yıl sonra tekrardan para lazım olabilir. İşte bu durumda da acaba ikinci kredi çekebilir miyiz? sorusu ister istemez ortaya çıkıveriyor. Bizlerde bu yazı ile kısa ve öz bir şekilde kredi hesaplamalarından ve kredi alabilme şartlarından söz edeceğiz. Bu sayede sizlerde kredi alıp alamayacağınızı, alırsanız bunun limitinin ne kadar olacağını öğrenebileceksiniz.

KREDİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Kredi alma şartlarını incelediğimizde ilk olarak karşımıza Kredi Notu çıkıyor. Kredi notu iyi ve yüksek olanlar diğer da yerine getirebiliyorsa rahat bir şekilde kredi alabilirler. Hatta yüksek kredi notu, düşük faizli kredi alabilmenin de anahtarı aynı zamanda. Çünkü bankaya sadık olan müşteri borcuna sadık olur. Dolayısıyla bu kişiyi de düşük faiz oranı ile ödüllendirmek gerekir. Sizlerde kredi notunuzu merak ediyorsanız BURADAN sorgulamanın nasıl yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Alma şartlarından bir diğeri ise Temiz yani Kara Listeye girmemiş olmak demektir. Kara listeye girenler zaten 5 yıl boyunca kredi alamıyorlar. Bu açıdan böyle durumda olanalr kredi alamazlar. Lakin 27 Ocak 2017 tarihinde 6 ay süreli sicil affı çıkarıldı. Sicil Affı Detaylarına BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir diğer kredi alma şartı ise düzen bir gelire sahip olabilmedir. Hem düzenli geliriniz olacak hemde bunu maaş bordronuz ile veya vergi levhanız ile belgelendireceksiniz.

KREDİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Yukarıdaki taşıyan kişiler rahat bir şekilde kredi çekebilirler. Öncelikle banka gelir belgenize bakar. Gelirinize göre aylık ne kadar ödeme yapabilirsiniz yani ne kadar kredi ödeyebilirsiniz bunu incelerler. Maaşınızın genelde %50’si ile %60’ı arasındaki rakam sizin bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksidini verir. Örneğin maaşınız 3 bin liraysa aylık 1.500 lira en fazla taksit ödeyebilirsiniz. Buna göre 48 ay vade ile ödeyebilieceğiniz kredide 1.500 TL X 48 =72 bin liradır.

Bakınız bu sadece sizin ödeyebileceğiniz kredi toplam tutarıdır. Sizin alabileceğiniz maksimum kredi tutarı 55.000 liradır. 17 bin lirada faiz ödersiniz. Dolayısıyla siz öncesinde 20 bin lira kullandınız. Dolayısla bu hesaba göre şimdi liraya kadar kredi kullanabilme imkanınız var. Tabi 48 ay için konuluyoruz. Diyelim ki şimdi 15 bin lira kullandınız. Sonrasında bir 15 bin lira daha kullanabilir ve otalama olarak da toplamda 55 bin liraya yakın bir rakama ulaşmış olursunuz.

Bu arada ek geliriniz varsa ve bunu da belgeleyebiliyorsanız bankadan daha da yüksek limitli kredi alabilirsiniz. 3 bin lira maaşınız var. Bunun yanı sıra bin lirada geliriniz var. Banka gelirinizi 4 bin lira olarak ele alacaktır. Sizlerde bu hesaplamaya göre kendi alabileceğiniz maksimum krediyi bulabilirsiniz. Önceki aldığınız krediden düşerek de tekrardan kredi alıp alamayacağınızı ve alacağınız kredinin ne kadar olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Aslında 2. kredi alıp alamam olayı gelirle orantılıdır. Geliriniz çok yüksek ise 3. hatta 4. krediyi de alabilirsiniz. Bu çok normal bir durum. Ama alabileceğiniz krediyi tek sefer de almışsanız 2. krediyi almak zor hatta imkansız olur. Şimdilik bizlerden bu kadar. Yeni ve merak edilen bir kredi haberinde buluşmak dileğiyle.

RİCA ETSEM BU YAZIYI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLR MİSİNİZ?

%1,16 faiz oranlı Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Vakıfbank’dan Kamu Personeline Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası

Garanti Bankası 48 Ay Vadeli Kış Kredisi İçinizi Isıtacak

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kredi Notları