Go to ...
RSS Feed

Gençlere Müjde Devlet Katkılı Çeyiz Hesabınız Ziraat Bankasında


Ziraat Bankası %20 Devlet Destekli Çeyiz Hesabı, Çeyiz Hesabı Ayrıntıları- Erkek ve bayanlar bir elmanın iki farklı yarısı gibidirler. Her zamana bir yanları eksiktir. Ama evlilik ile yarımşar elmalar birleşerek bir bütün elmayı oluştururlar. Evlilik bir zenginlik demektir. Evlilik de de bereket vardır. Lakin boşanma oranlarına baktığımızda çok ciddi düzeylerde olduğunu görebiliyoruz. Bu kadar özel ve kutsal olan güzel bir müessese ne oluyor da yıkılıyor? Bunun üzerine biraz eğildik ve asıl sorunu tespit etmiş olduk.

BORÇLAN DÜĞÜN YAPANIN SONU KÖTÜ

Acı gerçeğin adı Ekonomik problemler ve sıkıntılar. 2 ay evliliğin ardından tek celsede boşananlar var. Eşler bir birlerini seviyorlar ama bir problem var. O da, evliliklerin borç üzerine kurulması. Borçlar ödenemeyince de kavga, gürültü derken boşanmalar geliyor. Bunu idrak eden gençlerde evlilikten uzak duruyorlar. Çünkü paraları yok. Kızın çeyizi yok. Erkeğin evi düzecek ve düğün yapacak parası yok. İşte bu yazı ile sizlere bir çıkış yapısı sunmak istedik. Sizlerde geleceğinizi teminat altına alabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESAPLARI AÇMAYA DEVAM EDİYOR

Genç okurlarımızın, yanı sıra özellikle de tüm anne ve babalarımızın bu yazıyı okumalarını rica ediyorum. Gençlerin yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi adına sizlere büyük bir görev düşüyor. Ziraat Bankası Devlet Destekli Çeyiz Hesabı açmaya devam ediyor. Geleceğini teminat almak isteyenlerin muhakkak değerlendirmesi gereken bir husus. Devlet sizin para biriktirerek tasarruf yapmanızı sağlarken, aynı zamanda maddi destekte bulunuyor ve evliliğe de sizleri teşvik ediyor.

ZİRAAT BANKASI %20 DEVLET KATKILI ÇEYİZ HESABI

Sevgili dostlarımız, artık bankaların çoğu çeyiz hesabı açmaya başladılar. Ziraat bankası da bu bankalardan bir tanesi. Çeyiz hesabı nisan 2016 yılından itibaren yasalaştı. En az 3 yıl birikim yapan ve 27 yaşını doldurmayan herkes, yaptığı birikim oranına göre %20 oranında da devlet katkısı elde ediyor. Mükemmel bir fırsat diyebiliriz. Deminde söz ettiğim gibi biriktirdiğiniz paraya birde devletimiz katkıda bulunuyor. Evliliğinizi borç yerine daha sağlam temeller üzerine kuruyorsunuz.

BENDE BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

Dilerseniz, şimdide kimler başvuru yapabilir? ve yararlanabilir? bu soruları yanıtlayalım. Bu hesabı 24 yaşını doldurmamış gençlerimiz açtırabilirler. Ayrıca daha öncede hiç evlilik yapmamış olmaları gerekiyor. Bunun dışında en az 3 ay düzenli bir şekilde ödemelerinizi de gerçekleştirmeniz gerekiyor. 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini gerçekleştiren kişiler 6 ay içerisinde devlet katkısından yararlanabilirler. Eğer düzenli ödemenizi aksatırsanız devlet katkısını da alamazsınız.

DETAYLAR

Devletimizin desteği ve katkısı sizin yaptığınız birikime göre değişiyor. Kimisi 6 yıl birikim yaparken, kimisi de 3 yıl bu birikimlerini yapıyorlar. Kimisi birikimini minimum düzeyde yaparken, kimisi maksimum düzeyde yapıyor. Dolayısıyla da %20 olan devlet katkısı birikime göre değişiyor. Bu hesaptaki minimum ve maksimum tutarlar her yıl güncelleniyor. Her yıl artırılıyor. Hesabınızı açtığınız zaman bir defalığa mahsus olarak üst sınırın üstünde bir tutar yatırabilirsiniz. Bunun dışında düzenli ödemelerinizin dışında ek para da yatırabilirsiniz.

İleride evilik planları yapan iki kişi birlikte ortaklaşa hesap açamazlar. Esasen bu durum sizler için bir avantajdır. Ayrı, ayrı hesap açtırır ve devlet katkısından ayrı ayrı yararlanırsınız. Herkeste kendi eksik tarafını tamamlar. Bir kaç tane çeyiz hesabı açtıramazsınız. Bir kişi en fazla bir tane çeyiz hesabı açtırabilir. Bunun dışında hesabınızı da farklı bir bankaya taşıyamazsınız. Hesabınızın cinsi TL dir. Bu hesabınızdan asgari ödeme tutarını aşmamak kaydıyla senede 2 defa para çekebilme imkanınız da vardır.

DEVLET NE KADAR KATKI SAĞLIYOR?

Devlet katkısı birikimi yapacağınız süreye göre değişiyor. 2017 yılı için oranları ve tutarları belirtelim. Eğer 60 ay ve üzerinde birikim yapmışsanız alacağınız devlet katkısı oranı %20 dir. Maksimum alacağınız tutar 5.481,19 TL dir. 48 Ay ile 59 Ay arasında birikim yaptıysanız, alacağınız devlet katkısı oranı %15 dir. Maksimum alacağınız tutar 4.933,07 TL dir. 36 Ay ile 47 Ay arasında birikim yaptıysanız, alacağınız devlet katkısı oranı %10 dir. Maksimum alacağınız tutar 4.384,95 TL dir.

2017 Yılı için konuşacak olursak, açılış esnasında bir defaya mahsus 16.443,56 TL çeyiz hesabına yatırabiliyorsunuz. Ayda bir birikim yapıp ödeme yapacaksanız minimum 109,62 TL ve maksimum 1.096,24 TL ödeyebilirsiniz. Üç ayda bir birikim yapıp ödeme yapacaksanız minimum 328,87 TL ve maksimum 3.288,71 TL ödeyebilirsiniz.

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Bankalar