Go to ...

Para lazım Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir ?


Asgari ücretli ne kadar kredi çeker ? Asgari ücret ne kadar kredi çekebilir alabilir?- Asgari ücretli biri ne kadar ihtiyaç kredisi ve konut kredisi çekebilir? tarzındaki sorular durmadan yöneltiliyor. İşin açıkçası bazı siteler bu konuda sizleri bilgilendirirken doğru yolu kullansalar da yanlış mantıkla yapıyorlar. Dolayısıyla yanlış yönlendirme yapılıyor. Ülkemizde çalışanların yarısından fazlası asgari ücretli. Buda esasen çok büyük bir sayısal gücü oluşturuyor.

İHTİYAÇLAR İÇİN KREDİ ŞART

Kredi herkesin hayatın da çok önemli bir konumda. Kredi çekmeyen hiç bir kimse yok. Sırası geldi mi herkes bankaya gidiyor. Dünyalar kadar ihtiyaçlarımız oluyor. Arkadaştan alabileceğimiz en fazla borç para miktarı da 100 TL bilmedin 200 TL dir. Ama bu para bize yetmez ki. Kimisi evlilik hazırlığı yapıyordur çeyizini tamamlayacaktır, kimisi de düğün yapacaktır. Kimisi konut alacak, kimisi 2. el orta halli araba alacaktır. Anlayacağınız ihtiyaçlarımız için kredi şart.

KREDİ LAZIM AMA ASGARİ ÜCRETLİYİM? VERİRLER Mİ?

Bu soru ile de çok fazla karşılaşıyoruz. Asgari ücretlisiniz diye suçlu değilsiniz ya. Ülke ekonomisinin yarısından fazlası sizin iş gücünüz ile dönüyor. Bu açıdan kendinizi kesinlikle ama kesinlikle küçümsemeyin. Bankalar maaşını belgelendirebilen herkese kredi verirler. Tabi maaşına göre. Ayrıca asgari ücrette öyle eskisi gibi düşük değil ki. Bundan 2 yıl öncesine kadar asgari ücret 1000 TL’idi. Ama şimdi 1404 TL. Dolayısıyla alınabilecek kredi tutarı da fazla.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE NE KADAR İHTİYAÇ KREDİSİ ALABİLİRİM?

Bu sizin bankaya sunacağınız gelir belgesine göre değişiyor. Asgari ücretli olduğunuza göre en az bankaya sunacağınız maaşınız 1.404 TL dir. Anlayacağınız bankalar kredi limitini belirlerken sizlerin maaş bordronuza göre işlem yaparlar. Tabi direkt olarak şu kadar para verelim demezler. İlk önce aylık ne kadar ödeyebilirsiniz bunu hesaplarlar. Hesap yaparlarken de maaşınızın %40 ile %60’ı arasında bir rakam belirlerler.

Bu oranda aylık diğer giderlerinizin çok fazla etkisi vardır. Oturduğunuz ev sizin mi? Kira mı? Başka kredi borcunuz var mı? Kredi kartı borçlarınız vs. oranı belirliyor. Ama bizler yinede maksimum rakam üzerinden yazımıza devam edeceğiz. Maaşınız 1.404. TL. Bunun %60’ı da 842,4 TL yapar. Bu sizin bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksididir. 48 Ay vade ile kredi alacağınızı düşünelim. Bu durumda bir çok site 824,4 TL X 48 Ay diyerek kestirir atarlar. Ama bunun faizini düşünmezler.

Sizin bir 48 ayda ödeyebileceğiniz toplam tutar 824,4 TL X 48 = 40.435,2 TL dir. Bakınız bu8 toplam ödeyebileceğiniz ücreti verir ama toplam alacağınız kredi tutarını vermez. Sizin alabileceğiniz kredi tutarı 30 bin liradır. Bunun 10 bin lirası ise faiz tutarıdır. Ayrıca kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası masrafını da düştükten sonra elinize 28 -29 bin lira arası bir para geçer.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE NE KADAR KONUT KREDİSİ ALABİLİRİM?

Arkadaşlar konut kredisinde maksimum oran bellidir. Oda aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarı maaşınızın yani geliriniz %50 si kadardır. Asgari ücret 1.404 TL olduğuna göre sizin konut kredisinde aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarınız 702 TL olacaktır. Buna göre 120 ay vade ile kredi çekerseniz toplamda ödeyebileceğiniz kredi tutarınız 120 Ay X 702 TL = 84.840 TL olacaktır. Lakin bu rakamın ortalama 52 bin lirasını kredi olarak alabilirisiniz. 33 bin lirada faiz ödersiniz.

Konut kredisinde lakin şöyle bir şansınız var. Ailede diğer çalışanlarında maaş bordrosunu sunabilirsiniz. Siz asgari ücret ile çalışıyorsunuz. Eşinizde Asgari ücret alıyor ve Oğlunuzda asgari ücret alıyor. Bu durumda sizin haneye aylık giren para 4.212 TL dir. Bu rakamın %50’si 2.106 TL dir. 60 AY vade ile kredi çekerseniz; 2.106 X 60 AY = 126.360 TL yapacaktır. Bu rakam toplam ödenebilecek rakamdır.

Toplam alabileceğiniz kredi tutarı ise 95.000 TL dir. 30 Bin lirası ise faiz tutarıdır. gerçek hesaplama tutarı bu şekildedir. Sizlerde kendinize göre hesaplama yapabilirsiniz. Ev kirası geliriniz olabilir, yada daha farklı gelirleriniz olabilir. Bunu da belgelendirebiliyorsanız kredinizi de rahatlıkla alabiliyorsunuz. Böylelikle bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Detaylı ve anlaşılır bir şekilde ne kadar kredi alabilirsiniz bu açıklamaya çalıştık. Tüm merak edilen kredi haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM ASGARİ ÜCRETLİLERİN GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

240 ay vadeli konut kredisini veren bankalar ve satış şartları detayları burada

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Dipnot

Findeks Kredi Notuma İtiraz Etmek İstiyorum Nasıl ?

Findeks kredi notuna nasıl itiraz yapılır? Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Risk Raporu İtirazı, Risk Raporu İtiraz Sorgulama – Kredi notu bir çok kimsenin hayatını çekilmez hale getirebiliyor. Özellikle de dünyamızda bir çok dengenin altında para yatıyor. Maddi güç ile iş ve işlemlerimizi rayına sokuyoruz. Para çok önemli. Yalnız vatandaşta yok. Herkesin yaptığı gibi en ufak

Sicil Affı Çıktı Ama Bankalar Bihaber

Sicil Affı Çıktı Ama Bankalar Bihaber- Milyonları ilgilendiren özel bir ekonomi haberi ile karşınızdayız. Malumunuz bir kaç hafta önce Meclisten Sicil Affı Çıkmıştı. Ardından da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN‘da bu maddeyi onaylamıştı. 27 Ocak 2017 tarihinde de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Tabi bu karar milyonlarca sicili bozuk vatandaşı havalara uçurdu. Özellikle de esnaf kesimi

acil para lazım ssk’lı değilim kredi çekebiliyor muyum

Ssk’sız çalışanlar kredi çekebilir mi? SGK yok kredi alabilir miyim? Sigortasız çalışanlar kredi çekebilir mi?- Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, artık kredi olmadan çark dönmüyor. Kredinin lazım olmadığı kimse yok. Çünkü hayatta istediğimiz bir çok şeyin maddi bir karşılığı var. Birde kim ne derse desin tüm dünyada kapitalizm etkisi altında. Bundan dolayı da aldığımız ufacık

İşsiz kaldım a dostlar kredi borcum var Çözüm önerileri içeride

İşsiz kalanın kredi borcu ne olur? İşsiz kalma durumun da banka kredi borçları için çözüm önerileri- Kamu görevlisi değilseniz maaşınızın da garantisi yok demektir. Rapor bile alsanız işe gelmediğinizden dolayı maaşınızdan kesiliyor. Bu açıdan işçilerin bankadan kredi alma durumları gerçekten de zor. Çünkü yükümlülük altına girersiniz. İş yeriniz ile anlaşamazsınız ama yine de borcunuz olduğundan

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sicil Affını Onayladı

Sicil Affı Resmi Gazetede Yayımlandı, Cumhurbaşkanı imzaladı, Sicil affı yasalaştı- Müjde verici bir yazı ile karşınızdayız. 8 yıldır beklenen sicil affı sonunda meclisten çıktı. Onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına açıldı. Cumhurbaşkanımız da bu kanunu onayladı. Sonrasında da 27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı resmi gazete ile bu bu kanun yasalaşmış oldu. Emekli sandığı ile

About Benjamin