Go to ...
RSS Feed

Babam Vefat Etti Banka Borcu Silinir Mi? Acil Cevap Lütfen!


Ölen kişinin banka borcunu kim öder? Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur?- Bu yazıyı okuduğunuza göre çok yakınınızı kaybettiniz. Allah rahmet eylesin diyerek yazımıza başlamak istiyorum. Ölüm Allah’ın emri. Her canlı vakti geldiğinde bu dünyadan göçüp gidiyor. Genç, yaşlı çocuk demeden ölüm olayları gerçekleşiyor. Ölen kişinin faturasıydı, borcuydu artık hiç bir derdi kalmıyor ama geride kalanları ilgilendiren ve yapması gereken bazı resmi işler oluyor.

EYVAH KREDİ BORÇLARINI KİM ÖDEYECEK?

Sizlerde birinci derecede mirasçısınız ve ölüm belgesiydi vs. derken öncelikli işlemleri halletiniz ama bir yandan da babanızın banka borçlarının olduğunu biliyorsunuz. Babanızın durumu gayet iyiydi. Ev kredisi ödüyordu. Ayrıca iş yerine aldığı aracında banka taksitleri duruyor. Kredi kartları da cabası. Birde geçenlerde işleri büyütmek için ihtiyaç kredisi çekmişti. Allah muhafaza, bu borçlar bize kalsa üstesinden gelemeyiz diye düşündüğünüzü biliyoruz.

Bizlerde bu duruma açıklık getirebilme adına aklınızdaki soruları cevaplandırmak istedik. İşte günde yüzlerce ölüm olayları meydana geliyor. Bu konuda çok fazla merak ediliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve Ölen kişinin banka borcunu kim öder? sorusu hemen cevaplandırmaya çalışalım.

HAYAT SİGORTASININ ÖNEMİ

Çoğumuz bankalardan kredi almaya gitmişizdir. Banka memurları da her zaman hayat sigortasını önümüze getirmişlerdir. Hayat sigortası yaptıranlar esasen hem kendini hemde ailesini, hemde geleceğini güvence altına alılar. Ölüm durumunda sigorta şirketi bankaya olan borcunuzu öder. Sakatlık durumunda da size tazminat öder. Bu sayede de hem geleceğinizi güvence altına almış olursunuz, hemde ailenizi zor durumda bırakmamış olursunuz.

BABAMIN KREDİ KARTI BORCU VARDI NE OLACAK?

Değerli okurlarımız, kredi kartlarını hepimiz cebimizde tutuyor ve harcamalar gerçekleştiriyoruz. Kredi kartsız yaşam gerçekten de çok zor. Dolayısıyla babanızda kredi kartı kullanıyordu. Kredi kartı kullanımlarında hayat sigortası diye bir durum söz konusu değildir. BU açıdan kredi kartı ile yapılan ödemelerin bankaya yapılması gerekmektedir. Gerçi son zamanlarda kredi kartları içinde sigortalı ürünler sunulmaya başlandı ama bunu kaç kişi kullanıyor?

Çok az. Durum böyle olunca da bankaya olan borçların ödenmesi esastır. Sizlerde mirasçı olduğunuza göre babanızın kredi kartı borcunu, kaç kişiyseniz ödemeniz gerekmektedir. 5 bin lira borç varsa ve geride kalanlarda 5 kişiyse kişi başı bin lira ödemeniz gerekir.

KONUT KREDİSİ NE OLACAK PEKİ? BU BORCUN ALTINDAN KALKAMAYIZ?

Babanız 200 bin lira konut kredisi çekmişti. 100 bin lira borcunu ödedi ama geriye 100 bin lira gibi bir borcu kaldı. Şimdi ne olacak. Bu durumda da hayat sigortasının önemli hemen ortaya çıkıyor. Ülkemizde ilk konut kredisi verildiği zamanlarda hayat sigortası şartı alınmıyordu. Ama artık kredilerde hayat sigortası yaptırmayı zorunlu koşul olarak önümüze koşuyor bankalar. Bu açıdan babanızda büyük ihtimalle hayat sigortası yaptırmıştır.

Zaten hayat sigortası olmadan konut kredisi verilmiyor. Babanızın kalan yüz bin lira borcunu sigorta şirketi öder. Şimdiye kadar da babanızın ödediği konut kredisi taksitlerini yani 100 bin liranızı siz mirasçılara verir. Bu sayede de geride kalanlar zorlanmadığı gibi birde karlı çıkarlar.

TAŞIT KREDİSİNİ BANKA MI ÖDER?

Taşıt kredisini elbetteki bankalar ödemez. Taşıt kredisinde bankalar kendilerini sağlama almak isterler. Çünkü çok fazla kaza oluyor. Birde vefat durumu da var. Böyle durumda ne olacak? Bankalar taşıt kredisi verirken kesinlikle ama kesinlikle hayat sigortası da talep ederler. Vefat ve durumunda banka alacağını sigorta şirketinden tahsil eder. Tabi size de tazminat veya şimdiye kadarki ödenen taksitleri geri verir. Eğer banka arabaya el koyarsa da hukuki yardım alınız.

İHTİYAÇ KREDİSİ BORCUNU DA HAYAT SİGORTASI MI ÖDER?

Ülkemizde ihtiyaç kredisi verilirken bir çok banka hayat sigortası zorunluluğu aramazlar. Sizlere bu durumu açıklamaya çalışırlar. Örneğin ben bir iki sene önce 10 bin lira kredi çekmiştim ve banka görevlisi hayat sigortasının zorunlu olmadığını ama olabileceklerden bahsetti. Bende 100 TL’ye yakın olan hayat sigortasını kabul ettim. Dünyanın bin bir türlü hali var. İş kayıpları dahi olabiliyor. Demem o ki; eğer babanız ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası da yaptırdıysa,

şanslısınız demektir. Çünkü babanızın ihtiyaç kredisi borcunu hayat sigortası öder. Bazı insanlar ya niye durduk yerde 100 TL – 200 TL ödeyeyim ki? diyorlar ve hayat sigortası yaptırmıyorlar. Bu esasen çok tehlikeli bir durum. Sizlerde bankaya gittiğinizde eğer babanız ihtiyaç kredisinde hayat sigortası yaptırmadıysa sizin ödemeniz gerekiyor.

BABAMIN BANKA BORCUNU ÖDEMEK İSTEMİYORUM? ZORLA MI?

Ben babamdan kalan borçları ödemek istemiyorum diyorsanız da bir çıkış yolunuz var. Reddi Miras ile babanızın tüm borçlarını ret edebilirsiniz. İstemiyorum diyerek elinizin tersiyle geri çevirebilirsiniz. Bu hukuken olabilecek bir durumdur. Ama bunun için de bir an önce mahkemeye bu durumu bildirmeniz gerekir. Lakin bunu yaparsanız babanızdan kalan tüm mallardan da feragat edeceğinizi unutmayınız. Reddi mira ile ne mal istiyorum ne de borç istiyorum anlamı çıkıyor.

Sevgili dostlarımız, sizler için çok fazla merak edilen ve bir çok insanın başına gelebilecek bir durumu izah etmeye çalıştık. Bu sayede sizlerde ölüm olaylarında banka borçlarının akıbetinin ne olacağını öğrenmiş oldunuz. Yeni bir banka ve kredi haberlerinde buluşmak dileğiyle hoşça kalın.

RİCA ETSEM BU YAZIMIZI HERKESİN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Adıma açılmış kredi ve kredi kartı var mı nasıl sorgularım?

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kredi Kartı