Go to ...

Çok Fazla Borcum Var Çözüm Önerileriniz Nelerdir?


Borçlardan Kurtulmak İçin Ne yapmalı? Borçlardan Nasıl Kurtulurum?- Bu devirde borçsuz kimse kaldı mı? diye sormadan edemiyorum. Hepimizin bir şekilde borcu var. Borca girmeden iş güç sahibi olamıyoruz. Mal mülk sahibi olmak ise hak getire. Tüm bunlar için mecburen borç alıyor ve hayallerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sistem bu şekilde işler. Bu zamanda böyle ama geçmişte de böyleymiş. Zira atalarımız borç yiğidin kamçsıdır diye boşa dememişlerdir.

DOĞRU KULLANILDIĞINDA BANKALAR EN BÜYÜK BORÇ PARA KAYNAĞIMIZ

Borç noktasında sa şuan büyük bir çoğunluğumuz bankalara bağımlıyız. Taşıt kredisinden, konut kredisine oradan da ihtiyaç kredisine kadar durmadan alıp duruyoruz. Ha birde kredi kartları var. Bu iki unsur olmasa hayatımız gerçekten de çok zor olacak. Hesabını ve kitabını iyi yapanlar bu hizmetlerden son zerresine kadar faydalanabiliyorken, plansız ve gelişi güzel harcama yapanlar ise maalesef borç batağına saplanıyorlar. Bir anda dağlar kadar büyük borçlar ile karşılaşıyoruz.

BORÇ BATAĞINA GİRDİM AMAN BİR ÇARE

Deminde belirttiğim gibi plan yapılmadan alınan kredilerden dolayı ve bilinçsizce kullanılan kredi kartlarındna dolayı borç batağına giriyoruz. Bu bataklığın sonu belli. O da kara liste. Borçlar ödenmediği takdirde kredi siciliniz bozulacak ve en az 5 yıl boyunca ekonomik hayatınız sekteye uğrar. Bu açıdan herkes çözüm yollarını arıyor. Bizlerde yazımızın devamın da nasıl borç batağından kurtulursunuz maddeler halinde çözüm yollarına değineceğiz.

İLK ÖNCELİK BORÇ ERTELEME YADA YAPILANDIRMA

Arkadaşlar borç ödeme günleri yaklaşıyor ama sizlerde bir çıkmazın içerisindesiniz. O halde bankanız ile iletişime geçin ve durumunuzu anlatın. Burada 2 seçeneğiniz var. ya 3 ay gibi bir borç erteleme sürecine gireceksiniz, hada kalan borçlarınızı tekrardan yapılandıracaksınız. 3 ayda ben işlerimiz toparlar borcumu öderim diyorsanız belirli bir faiz karşılığında bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ha benim 3 ayda toparlanmamıN imkanı yok diyorsanız da borç yapılandırmayı düşüneceksiniz.

Diyelim ki 10 bin lira borcunuz kaldı. 10 ay vadeli. Kredi kartları da var. İşlerde iyi gitmiyor. Personel maaşları bile yetişmiyor. O halde borcunuzu 48 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu da genelde 9 aya kadar taksitlendirirler. Bu sayede rahat bir nefes alabilirsiniz.

BORÇ TRANSFER KREDİSİNİ DE DEĞERLENDİREBİLİRSİNİZ

Borç transfer kredisini düşünüyorsanız borçlarınız da sıkıntı olmaması gerekir. Daha doğrusu aksatmamış olmanız gerekir. 3 ay ödeyemedim hadi şimdi deneyeyim derseniz kimse size borç para vermez. Baktınız sizi üstesinden gelemeyeceğiniz bir borç bekliyor o zaman bu seçeneği düşünebilirsiniz. Bu seçeneği bankanız yapılandırmaya yanaşmazsa değerlendirebilirsiniz. Üstelik bir çok banka hem kredi borçlarınıza hemde kredi kartı borçlarınıza 48 ay vade uyguluyor.

AKRABALARDAN BORÇ PARA VEYA GAYRİMENKUL SATIŞI

Buda bir çözüm yoludur. Akrabalarınızdan durumu yerinde olanlar varsa, onlardan borç para isteyebilirsiniz. Mümkünse de 1 yıl kadar yada 6 ay kadar istememelerini belirtiniz. Bu sürede de borcunuzu kapatarak işlerinizi düzene sokmaya çalışınız. Akraba olur, arkadaş olur bu yolla şansınızı denemelisiniz. Borç para bulamadınız ve baktınız iş kötüye gidiyor o zaman da hemen mecburen bazı değerlerinizden vazgeçmeniz gerekecek. Arabanız varsa bunu satabilirsiniz.

Ev, arda, dükkan. Borçtan kurtulmak adına ne varsa bunları piyasanın az aşağısına vererek hemen satabilir, gelen parayla da bankaya ve diğer yerlere olan borçlarınızı kapatabilirsiniz. Elinizde kalan para olursa da yeni işlere girersiniz.

FAZLA KEDİ KARTLARINDAN KURTULUN

Önemli bir diğer husus ise borç yerde cebinizde duran ve hiç bir özelliği olmayan kredi kartlarınızdan kurtulun. Bakın bu durumun şakası yok. Çünkü çoğu kişi cebinde 4 – 5 tane kredi kartı taşıyor. kiminin limiti 10 bin kiminin limiti 7 -8 bin. Lütfen bunun ne demek olduğunu iyice anlayın. Siz cebinizde 40 bin liralık bir risk taşıyorsunuz. Her an kullanılmaya hazır bir limit. İşte bu da sizi borç batağına sürüklüyor. Aynı zamanda kredi notunuzu da oldukça fazla olumsuz etkiliyor.

KREDİ KARTI LİMİTİ İÇİN BİR DAKİKA DAHİ BEKLEMEYİN

Borçlarınızı yapılandırdınız yada transfer ettiniz. Aylık ödemeleri yapıyorsunuz. Kredi kartınızı da tek bir taneye indirdiniz. Artık sıra limite sıra geldi. Artık 5 bin – 10 bin gibi limitler sizin için tehlikeli. Borçlarınızı ödeyinceye kadar limitinizi ödeyebileceğiniz seviyeye çekmelisiniz. Aylık ne kadar harcamanız olur 2 bin lira. Bunu ödeyebilir misiniz? Evet rahat öderim. O zaman bu limiti aşmamalısınız. Ya ben 500 lira ödeyebilirim diyorsanız da limitinizi ona göre ayarlayın.

KÜÇÜK BİR NOT DEFTERİ ALIN

Şimdi not defterinin konumuzla ne ilgisi var diyen okurlarımız olacaktır. Ama işinize yarayacak merak etmeyin. Aylık ne kadar alıyorsunuz ve paranız nereye gidiyor bir kaç ay kuruşu kuruşuna yazmalısınız. Elektriğe, suya, kiraya, manava, kasaba, markete, çocuklara, bankaya. Bu sayede gereksiz harcamaların neler olduğunu bulabilir ve para yönetiminizi de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gen bir arkadaşıma bunu tavsiye ettim aylık 300 lira paranın arttığını söyledi.

ALIŞVERİŞLERDE NAKİT PARA KULLANIN

borçları bir şekilde düzenlediniz. Şimdi sıra feraha çıkmada. Harcamalarınızı not ediyorsunuz. Ama yaptığınız alışverişleri de olabildiğince nakit para ile gerçekleştirmeye çalışınız. Kartınıza çok fazla yönelmemeye çalışınız. Benimde başım bir aralar kredi kartı borçlarından kurtulamıyordu. Nakit harcayayım dedim. İnanın ki o gün bugündür kart borcum yok. Hatta kredi notum bile arttı. bankaya her ay 2 bin lira borçlanacağınıza, bu parayı nakit olarak harcayın.

EK MESAİ VE EK İŞ DÜŞÜNMELİSİNİZ

Ailenin yükü sırtınızda, dünya kadarda borcunuz var. E bu durumda borcunuz bitinceye kadar ya ek mesai yapacaksınız yada ek iş bulacaksınız. Biliyorum bu durum biraz zor olacak ama, cezasına da katlanmanız gerekecek. İşler çığırından çıkmadan 3 -5 ay buna katlanmanız lazım. En azından feraha çıkıncaya denk bazı aktivitelerinizden vazgeçerek ek para kazanmalısınız.

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ YAPIN

Eşyalarınız eskidi ve çok bıktınız. Çamaşır makineniz banyoda dans ediyor adeta 🙂 Hele bulaşık makinesi 15 yıllık. Televizyon desen tüplü. Mobilyalar dökülüyor. Sizlerde artık evinize güzel bir hava katmak istiyorsunuz. İşte tamda burada sıkıntı başlıyor. Bir anda tüm eşyaları yenilemeye çalışırsanız bu sizi borç batağına sürükler. Böyle bir sistem asla yok. Öncelik sırası yapın. Buz dolabı olmadan yaşayamam ama TV Tüplü de olsa izlerim diyebilmeniz lazım.

Öncelik sıranıza göre alışverişinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. 2 -3 ay ütünün taksidini ödersiniz, ardından sehpa takımı alırsınız. Kendinizce ihtiyaçlarınızı belirleyin ve bunu öncelik sırasına göre yapın.

GÜNLÜK PARA BİRİKTİRMENİN YOLLARINI ARAYIN

Günlük para birikir mi? diye sormayın ben denedim birikiyormuş. Hemde öyle böyle bir rakam da değil. Havalar ısındı mı işe arabayla yada otobüsle gitmeyin. Yürümek sizi hem zinde tutacak hemde günlük para birikmiş olacak. Sigarayı bırakıp aylık 500 lira cebinize atabilirsiniz. Yada her gün cafede cappuccino yudumlamaya bir müddet kesmeniz gerekecek. Sizlerde kendi günlük harcamalarınızı bilirsiniz. Kısmaya çalışınız.

Sevgili okurlarımız, geldik bir yazının daha sonuna. Borçlardan kurtulma yollarını ve azaltma yollarını sizler için uzun solukta anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu hususlara dikkat ederseniz kısa zamanda borç batağından kurtulursunuz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle…

SİZLERDEN RİCA ETSEM BU YAZIMIZI TÜM BORCU OLANLARIN DA GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Siz Bilirsiniz Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli Tavsiyeleriniz Neler?

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kredi Kartı

Ziraat Bankası Taşıt Borç Transfer Kredisi ile Rahat Bir Nefes Alın

Ziraat Bankası Transfer Taşıt Kredisi Kampanyası, Araba Borç Transfer Kredisi, Düşük Faizli borç transferi – Hepimizin yeri geldiğinde borçların altına giriyoruz. Borçsuz devran dönmüyor. Tabi borç almanın da bir sınırının olması gerekiyor. Sözüm meclisten dışarı ama, kimileri borç alma işini gerçekten abartıyor. Borç derken de bu zamanda akraba yada arkadaşlar borç vermediğine göre, bankalar ve

Masrafsız Konut Transfer Kredisi Halkbank’da Dost Konut Kredisi

Halkbank Konut borç transfer kredisi, Halkbank borç taşıma kredisi hesaplaması ve faiz oranları- 7 gün 24 saat güncel kredi haberlerini bulabileceğiniz en özel bilgilendirici kredi sitesindesiniz. Toplumun genel ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını düşünerek, ona göre kredi haberleri yapıyoruz. Bu konuda da oldukça fazla takip ediliyoruz. Genel anlamda sıkıntılarımızdan bir tanesi çok fazla borcumuzun olması. Esnaf, memur, çiftçi,

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınızı Hemen Odeabank’a Transfer Edin Rahat Edin

Odeabank Borç Transfer Kredisi, Kredi kartı borç transferi, Kredi borç transferi, Borç kapatma kredisi- Sevgili dostlarımız, kredi kartları hayatımızın olmazsa olmazlarında. Çoğu zaman nüfus cüzdanını bile evde unuttuğumda ne olacak ki diyorum. Ama kredi ksrtımı unuttuğumda ve dışarıdaysam, muhakkak ki geri dönüyorum. İhtiyacın ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Ufak ihtiyaçlar için kredi kartı birebir. Bu

Banka Kredi ve Kredi Kartı Taksitlerimi Ödemezsem Ne Olur

Kredi borcumu ödemezsem ne olur? Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur?- Kredi akrtı borcumu ödeyemezsem veye kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur tarzında çok fazla sorular geliyor. Google de de çok fazla arama konusu oluyor. Bizlerde bu yazımızı, bu sorunun cevabı üzerine şekillendireceğiniz. Herkes kabul edecek ki gerek kredi kartları ile gereksede krediler ile adeta

Qnb Finansbank Borç Transfer Kredisi Kolay Kredi İmkanı

Qnb Finansbank Borç Transfer Kredisi Özellikleri- İşe girmiş ve maaşı olan herkes bir şekilde bankaya uğramak durumunda kalıyor. Tüm arkadaşlarında kredi kartları var ve hepsi inanılmaz avantajlar elde edebiliyorken, sizin almama ihtimaliniz yok. Ayrıca kredi kartları bol bol bedava alışveriş imkanı da sunuyor. Birde taksit yapabilme imkanı da sunuyor. Kampanyaları ve fırsatları da cabası. Birde maaş ay

About Benjamin