Go to ...
RSS Feed

Dolandırıcılık Arttı Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır ?


Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Kart güvenliği için çok özel tavsiyeler- 724krediler.com olarak yine merak edilenler ile karşınızdayız. Ülkemizde kredi kartı ve banka kartlarının sayısının ucu bucağı yok gibi. Çok fazla kart kullanıyoruz. 114 milyon kart var. Kredi kartı sayısı ise 58 milyon. Cebimizde o kadar çok kart taşıyoruz ki çoğu zaman haberimiz bile olmuyor. Ben bile geçenlerde hiç kullanmadığım ve 2 yıldır bende olan bir kartımı gördüm. Unutmuşum anlayacağınız.

KREDİ KARTSIZ GEÇİM OLMUYOR

Kredi kartsız hayat dönmüyor. Bu açıdan dolayı da kredi kartlarına rağbet gösteriyoruz. Bu zamanda kimin maaşı yetiyor ki? Doğal olarak kredi kartlarına yöneliyoruz. Birde taksit yapma özelliği var ya işte en fazla tercih sebebi oluyor. Bir LED TV alalım diyoruz ama cebimizden birden 3 bin lira çıkaramıyoruz. Bunun dışında arkadaşımız dahi olsa borç para vermiyor. Bizlerde ele minnet etmemek için kredi kartından bütçemize göre alışveriş yapıyoruz.

KREDİ KARTI SAYISI İLE DOLANDIRICILIK DOĞRU ORANTILI ARTIYOR

Her ne hikmetse durmadan kredi kartı dolandırıcılığı haberleri ile durmadan karşılaşıyoruz. Ya bu kadarda olmaz dediğimiz haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Kapkaça uğrayanlar, kredi kartını gözünün önünde kopyalayanlar, şifresini çalanlar vs. dünyalar kadar dolandırıcılık işleri oluyor. Adamlar şebeke kurmuş anlayacağınız. İşleri kredi kartı bilgilerine ulaşmak. Eskiden bir haber geliyorken kart sayısı arttıkça 10 dolandırıcılık haberi geliyor.

KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ SAĞLANABİLİR Mİ?

Arkadaşlar adamlar öyle bir şebeke sistemi kurmuşlar ki, adeta dolandırıcılıkta master yapmışlar 🙂 Kredi kartı dolandırıcılığı herkesin başına gelebilir ama bu riski olabildiğince minimize edebilme şansınız var. Bizlerde bu yazı ile kart güvenliğinizi nasıl sağlayabilirsiniz? bunun cevabını vermeye çalışacağız. Haydi bakalım. İlk maddemiz ile yazımıza devam edelim.

KART BİLGİLERİMİ NASIL  KORUYABİLİRİM? TAVSİYELERİNİZ NELER?

Ödeme ve harcama yaparken uyanık olacaksınız. Bunu kendinize ilke edineceksiniz. Herkes pos cihazının neye benzediğini biliyordur. Kartınızı verdiğinizde kesinlikle başka bir cihaza takılmamasına özen gösterin ve müdahale de bulunun. Ayrıca pos cihazı sıkıntılı biz kart bilgilerinizi not edelim, sonra ödemenizi gerçekleştiririz laflarına kanmayın. Kimse sizin kart bilgilerinizi not edemez ve alamaz. Ayrıca ödeme yaptıktan sonra kesinlikle kartınızı geri almayı unutmayınız.

İnternetten yaptığınız alışverişler dışında kart bilgilerinizi kesinlikle sanal ortamda paylaşmayın. E-maillerinizi incelerken bankanızın adında ve logosunu kullanarak bir posta ile karşılaşırsınız. Burada kart bilgilerinizi isteyenlere itibar etmeyin. Çünkü hiç bir zaman banka sizin kredi kartı bilgilerinizi istemez. Kartınızı çaldılar yada kaybolduğunun farkına vardınız. Hemen dakika beklemeden bankanızın müşteri hizmetlerini kendiniz tuşlayarak arayın ve dışarıdan kimseden yardım talep etmeyin.

Kullanım süresi dolan kredi kartları için sizinle tekrardan iletişime geçilir ve yenisi gönderilir. Sizlerde süresi dolan veya kullanılamayan bu kartlarınızı muhakkak imha ediniz. Yeni kartınız gelmediyse muhakkak bankanız ile iletişime geçiniz.

PEKİ ŞİFRE BİLGİLERİMİ  NASIL KORUYABİLİRİM?

Arkadaşlar şifrenizi korumak istiyorsanız Allah aşkına kolay şifre yapmaktan vazgeçin artık. Kendi doğum tarihinizi, tuttuğunuz takımın kuruluş yılını yapmayın. 1111, 1234, 4321, vb. şifrelerden uzak durun. Bu şifreler hemen kullanılabilecek rakamlar. Bunun dışlında kartınızın şifresini kesinlikle bir yere yazmanın ve aklınızda tutun. Bunun dışında banka kartlarınız ve kredi kartlarınızın şifrelerini muhakkak ki farklı yapın.

Kart şifrenizi isteyen e-maillere, sms lere kesinlikle itibar etmeyin. Hatta banka personeli bile kart şifrenizi sorarsa söylemeyin. Kendini, polis, jandarma, savcı ve hakim olarak tanıtan kişilere kesinlikle ne kart bilgilerinizi nede şifrenizi söyleyin.

ATM’LERDE İŞLEM YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Vallahi ben ATM’de işlem yaparken ilk önce etrafını gözlerimle süzüyorum. ATM’yi gözlemleyen veya etrafında dolaşan birileri var mı? bakarım. Şifremi bir elimle girerken diğer elimle de siper eder ve kimsenin görmesini engellerim. Yardım taleplerini geri çeviririm. İçeride banka görevlileri var. Gerekirse yetkililerden yardım isteyin. Ama şifrenizi kesinlikle paylaşmayın. Hiç bir banka yetilisi şifrenizi istemez. Yasaktır zaten.

Bunun dışında eğer ATM de çok farklı bir cihaz görürseniz hemen bankanızı haber verin ve kartınızı yerleştirmeyin. Kartınızı kopyalıyor olabilir. Kartınız ATM’ye sıkışırsa kesinlikle ATM’nin başından ayrılmayın. Bankanızı hemen arayın ve yardım isteyin.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN BİLMEM GEREKEN DETAYLAR NELERDİR?

İnternetten alışveriş yaparken bilmeniz gereken hususları açıklayalım hemen. Kesinlikle adını sanını bilmediğiniz alışveriş sitelerinden uzak durun. Zaten bilindik ve sağlam siteler iletişim bilgilerini, adresleriniz, vergi numaralarını ve ürün iade koşullarını belirtmişlerdir. Bu sayede sizlere güven telkin ederler. Ödeme yaparken de adres çubuğu yeşil renge döner. Ayrıca https// tarzında başlar. Buradaki S harfi güvenlik secure anlamına geliyor.

Ayrıca adres çubuğunda kilit işaretini de görürsünüz. Siz siz olun kullanıma açık olan internet kafeler gibi ortamlardan uzak durun. Kendi kişisel bilgisayarınızdan alışveriş yapmaya özen gösterin. Antivirüs sistemi kullanırsanız bu sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca alışveriş sitesine girmek için bir yere tıklayarak değilde kendiniz bizzati tarayıcınıza yazarak bağlanın.

SON OLARAK KİŞİSEL BİLGİLERİMİ NASIL KORUYABİLİRİM? AÇIKLAR MISINIZ?

Bu husus da sizler için belirtelim. Siz siz olun sosyal iletişim adreslerinizin şifrelerini, mail adreslerinizin şifrelerini sağlam ve güçlü yapın. Allah aşkına 123456 diye bir şifre mi olur? Ayrıca E-posta hesabınızın şifresi başka olmalı, facebook gibi diğer sosyal platform adreslerinizin şifreleri de ayrı ayrı olsun. Demin yukarıda belirttiğim gibi banka logosu kullanılarak kişisel bilgiler talep edilen e-mailler alabilirsiniz. Buna kesinlikle inanmayın.

Hatta bankadan aradığı söylen kişiler bile kişisel bilgilerinizi soruyorsa buna temkinli davranın. Banka yetkilileri tutup da sizi ya nüfus cüzdan seri numaranı neydi? annenizin kızlık soy adı neydi vb. sorular size yöneltmez. Siz bile bankaya aradığınızda banka görevlisi annenizin kızlık soyadının 5. ve 6. harfini söyleyin der misalen. Eğer telefon ve adres bilgilerinizde değişiklik var ise bunu bankanıza hemen bildirin ve değişikliği hemen gerçekleştirin.

Kimlik bilgilerinizi kesinlikle sağda solda paylaşmayın. Bu size özel bilgilerdir. Bunun dışında üzerinde sizin bilgilerinizin olduğu ekstreleriniz, kredi kartı slipleriniz vb. belgeleri kimsenin okumayacağı şekilde yırtıp imha etmeniz gerekiyor. Bu hususlara dikkat ediniz.

Saygıdeğer okurlarımız, sizler için son derece önem arz eden bir yazı hazırlamaya çalıştık. Çünkü çok fazla dolandırıcılık olayı yaşanıyor. Yukarıda sizler için hazırladığımız maddelere uyarsanız kafanız çok rahatlayacak ve güvenli bir şekilde alışverişlerinizi yapabileceksiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Özel ve kaliteli banka ve kredi haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

RİCA ETSEM BU HAYATİ VE ÖNEMLİ YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Kredi ile yatırım yapmak mümkün mü? Nasıl para kazanabilirim?

Kredi kartı başvuru sonucunu nasıl mı öğrenilir buyurun bankalar burada

 

 

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kredi Kartı