Go to ...

Kosgeb’ten kredi almak istiyorum şartlar neler diyenlere bilgiler


Kosgeb hibe kredisi alma şartları nelerdir? Kosgeb kredi başvuru adımları, Kosgeb’e nasıl başvurulur?- Kredi haberlerinin gerçek, doğru ve güncel bir şekilde yorumlamasını yapan 724krediler.com olarak yine çok fazla sorgulanan bir yazıya açıklık getirebilmek adına kalemi elimize alıyoruz. Bugün KOSGEB’ten kredi almak isteyenlerin derdine çare olmaya çalışacağız. Her yıl binlerce insan KOSGEB sayesinde ya kendi işlerinin patronu oluyor, yada var olan işlerini büyütüyorlar.

BANA KREDİ VERMEZLER DİYENLERİN YERİ KOSGEB’TE YOK

Daha yazımızın başındayken müsaadenizle en önemli maddeyi söylemek istiyorum. Kesinlikle ama kesinlikle bana çıkmaz deme. Evet yanlış duymadınız. Kosgeb’den başta hibe kredi olmak üzere para almayı düşünenler kesinlikle akıllarından bana para vermezler cümlesini çıkarmaları gerekiyor. KOSGEB girişimci ruhuna sahip insanları sever. Bu açıdan pısırık ve daha ilk cümlede kaybedenlerin yeri KOSGEB’te pey fazla yok. Kendinize güvenin ve rahat olun.

NEDEN KOSGEB TERCİH EDİLİYOR

Yıllarca bir yerde 3 kuruşa çalışıyorsunuz. Bundan dolayı da hiçte memnun değilsiniz. İçinizden bir ses haydi yeter artık kendi iş yerini açmak için ne bekliyorsun der. Bu ses oldukça fazla haklıda. Ama ölçer ve tartarsınız ve cebinizde bir iş yeri açmak için yeterince paranızın olmadığı görürsünüz. Bu olan bir yüzü. Diğer yüzü ise KOBİ’ler. Çok güzel bir ürün üretiyor ama gerek yurt içi piyasasına gerekse de yurt dışı piyasasına açılamıyor KOBİ’lerimiz.

Para bulamayınca kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. Halbuki destek olunsa kısa sürede çok önemli konumlara gelebilirler işletmeciler. İşyeri kuracak olanlar veya işini büyütecek olanların ihtiyacı olan şey para. Bankaya gittiklerinde ya kredi alamıyorlar yada dünyanın faizini ödüyorlar. Bu da can sıkıcı bir olan. Tamda bu noktada KOSGEB’ devreye giriyor. KOSGEB maddi açıdan destek sağlıyor. Hem hibe hemde faizsiz kredi imkanı sunuyor. Bundan dolayı tercih ediliyor.

KOSGEB’TEN KREDİ ALMA ADIMLARI NELERDİR?

Sevgili dostlarımız, sizlerde karar verdiniz. Artık kendi iş yerinizi kuracak ve kendi işinizin patronu olabileceksiniz. Ama tam olarak ne yapacağınızı ve nereye başvuracağınızı bilmiyorsunuz. Yazımızın bundan sonraki kısmında Kosgeb başvuru adımlarını nelerdir? maddeler halinde sizlere sunmaya çalışacağız. Sizlerde bu sayede hem gerekli şartları öğrenmiş olacak hemen neler yapmanız gerektiğini bileceksiniz.

KOSGEB EĞİTİM BAŞVURUSU VE EĞİTİM SÜRECİ

KOSGEB’ten kedi almak isteyen kim olursa olsun öncelikle eğitim alması gerekiyor. Bunun için de KOSGEB eğitimlerine kayıt yaptırması şart. Hemen KOSGEB’in web sayfasına giriyorsunuz. Ardından eğitim bölümünü tıklıyorsunuz. Kendi ilinizi buluyorsunuz. Burada ilinizdeki eğitim tarihleri bulunuyor. Dilediğiniz tarihte kursiyer kaydı varsa telefonla arayıp, kaydınızı yani eğitim başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Şimdide sıra eğitime katılıma geldi.

Eğitim toplam 32 saat sürüyor. Ortalama bir hafta kadar eğitime gitmeniz gerekiyor. Aman sakın ola ki devamsızlık yapmayın ve bu eğitimi ciddiye alın. Bir çok kimse devamsızlıktan kalıyor. Kurs sonunda da yapılan sınavdan başarılı olursanız; başarı belgesi yani sertifika alıyorsunuz. Bu belge sizin için KOSGEB kapılarını açacaktır.

ŞİMDİ SIRA PROJE HAZIRLAMADA

Sertifikanızı aldınız mı? Şimdi ne iş yapmak istiyorsanız, bununla ilgili bir proje hazırlamanız gerekecek. Proje KOSGEB’in olmazsa olmazlarından. Yapacağınız şey çok basit Fabrika mı açacaksınız? Çay ocağı mı? Yoksa restoran mı? Aklınıza gelebilecek tüm işlerle ilgili proje hazırlayabilirsiniz. İnternet aleminde yüzlerde onay almış proje mevcut. Sizde kendi işinizle ilgili bir projeyi alıp kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Yalnız projeyi görünce korkmayın.

Ben böyle bir şey hazırlayamam derseniz de üzülmeyin. Genelde 500 TL ile 1.000 TL arasında bu işi sizin için hazırlayan firmalar var. Siz kafanızdaki projenizi yani işinizi anlatıyorsunuz, onlarda hazırlıyorlar. Korkulacak ve en dişe edecek bir durum yok yani. Peki bundan sonra ne olacak? O da bir sonraki başlıkta.

KOSGEB’E PROJE SUNUMU

Projeniz hazırlandıktan sonra artık bu işin sonuna yavaş yavaş geliyorsunuz demektir. Projenizi ve başarı belgenizi alıp KOSGEB’in yolunu tutuyorsunuz. Bir komisyonun karşısına çıkıyorsunuz. Komisyona çıkarken kesinlikle heyecanlanmayın ve rahat olun. Çünkü pideci ustasıysanız fırın türü bir şey açacaksınız ve bu zaten sizin muvaffak olduğunuz bir konu. Çıkacaksınız komisyona ve çatır çatır ne yapmak istediğinizi anlatacaksınız projenizi.

ONAY ALMA SÜRECİ

Projenizi sunduktan sonra yetkililer bir değerlendirme de bulunurlar. Yurt dışı pazarına mı açılacaksınız? çok farklı bir proje mi sundunuz? hepsi değerlendirilir. Ama projeniz elle tutulur ve güzel hazırlanmışsa, sizde kendinizi güzel bir şekilde ifade etmişseniz, genelde onay alırsınız. 2016 Yılında 2750’nin üstünde proje onaylandı. Dolayısıyla sizlerde bu senenin kontenjanından rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

ONAY ALDIM ŞİMDİ NE OLACAK?

Oleyyyyy.. Sonunda onay alabildim. Artık kendi iş yerimi kurabileceğim. Yada kendi işimi daha da büyütebileceğim. Peki bundan sonra ne olacak. Projemde 120 bin lira paranın lazım olduğunu yazmıştım. Hemen verecekler mi? Yoksa parça parça mı olacak? Sistem nedir ve nasıl işliyor? Haydi şimdide bunlara açıklık getirelim. Onay aldıysanız işiniz çok çok kolaylaştı demektir. İlk etapta KOSGEB size 2 -3 bin lira gibi bir para verir ve ruhsat dükkan tutma gibi şeyleri karşılamanızı ister.

Ardından KOSGEB; projenizde ne anlattıysanız bunu zamanında ve vaktinde gerçekleştirmenizi bekler. Çorap fabrikası kuracaksınız. Toplam 10 tane makine almayı hedeflediniz. Her ay günde 500 tana çorap üreten makine almayı projenizde belirttiniz. KOSGEB yetkilileri her ay iş yerinizi ziyaret gelir. Makineyi aldığınızı gördükçe size paranızı verirler. Siz gerçekleştirirsiniz KOSGEB size paranızı verir. Bundan dolayı projenizde ne belirtmişseniz onun dışına çıkmayın.

VERİLEN PARA HİBE MİDİR? FAİZLİ MİDİR?

120 bin lira mı lazım? Bunun genelde 50 bin lirası hibe olur. Yani karşılıksız olur. Geri kalan 70 bin lirası ise 60 ay vadeli olur. Üstelik faizsiz bu parayı alırsınız. Bu da paha biçilmez bir fırsat. Geçen sene ciddi bir proje sahibi bu sistemden yararlandı. Bu projelerden biri neden sizinki olmayasın ki? Başta da dediğim gibi yeter ki bana çıkmaz demeyin. Siz yolunuza çıkın. Üstünüze düşeni doğru bir şekilde yapın. İnşallah siz de bu projelerden yararlanırsınız.

Sevgili okurlarımız, Kosgeb ile nasıl para alacağınızı, noktası virgülüne kadar sizler için aktarmaya çalıştık. Aslında çok basit ama toplamda 3- 4 haftanızı alıyor. Bu zamanda bankadan 50 bin lira çekerseniz dünya kadar da faiz ödüyorsunuz. Ama KOSGEB hem gelişmenizi hemde kendi işinizin sahibi olabilmenize imkan tanıyor. Yeni bir yazıda KOSGEB kredi haberinde buluşmak dileğiyle.

KOSGEB’TEN KREDİ ALMAK İSTEYENLERİN DE BU YAZIYI GÖRMELERİNİ SAĞLAYABİLMEK ADINA FACEBOOK İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

Sicil Affı Çıktı mı? 2017 sicil affı ile kara listeye girenler ne zaman temizleniyor?

 

 

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kosgeb

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı 60.000 USD

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı 60.000 USD Destek- KOBİ’lerimizin sıkıntılarını giderebilmek adına ve bizim de çorbada tuzumuzun olması adına çok özel bir destek programı ile karşınızdayız. KSOGEB yine mükemmel bir proje hazırlamış. KOBİ’lerin en büyük destekçisi konumunda olan KOSGEB işletmelerin büyümesi ve sadece ülkemizde değil, tüm dünyada belli bir yer edine bilmesi adına

KOSGEB TEKNOPAZAR Destek Programı ile 150 Bin Lira Hibe Kredi

KSOGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, KOBİ Teknopazar Destek Programı- Kosgeb bu sıralar KOBİ’lerimizin büyümesi ve gelişmesi adına çok özel programlar yapmaya başladı. Bu açıdan tebrik etmeke gerekiyor. Ülkemizdeki KOBİ’lerin sıkıntıları neler? bu konular üzerinde oturuluyor ve çıkan sorunları da çözüme kavuşturabilmek adına projeye döküyorlar. Hazırlanan projelerden de yine tüm KOBİ’ler yararlanabiliyorlar. KOSGEB

KOSGEB KOBİGEL Destek Programı İle 1.000.000 TL Maddi Kaynak

KOSGEB KOBİGEL Kobi Gelişim Destek Programı Detayları- Bu haberin okuyucu sayısının ziyadesiyle fazla olacağını düşünüyorum. Çünkü bir milyon lira bir çok işletmenin iştahını kabartacaktır. Peki bugün kardeş bile bir birine 10 bin lira borç para vermezken, neden KOSGEB böylesi bir parayı versin? İnsan ister istemez bu soruyu soruyor. KOSGEB neden bu parayı veriyor biliyor musunuz? Çünkü

KOBİ Proje Destek Programı ile KOSGB’ten 150.000 TL Destek

KOBİ Projelerine Yönelik 150.000 TL Destek, Kosgeb Kobi Proje Destek Programı- Aklımda bir proje var diyen tüm kobiler bu yazıyı mutlaka okumalı. Ülkemizde her geçen gün KOBİ sayısı daha da artıyor. KOBİ’lerde hiyerarşik bir büyüme söz konusu. Kademe k ademe ilerliyorlar. Esnaflıktan başlanıyor ve küçük, orta ve büyük kobi oluyorlar. Sonrasında da yurt içi piyasasına

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı ile 1.500.000 TL Destek

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı ile 1.500.000 TL Destek- Bugünkü yazılarımızı KOBİ’lerimize özel olarak hazırlayıp sunuyoruz. Zira ülkemizdeki KOBİ’lerin çoğu çok büyük pazarlarda koşturamıyor. Zira bunun için yeterli kaynağa sahip değiller. Bankalar ile de çözüm gerçekleştirilemiyor. Çünkü yeterli teminat ve kefalet sağlanamadığından dolayı bankalarda kredi vermiyor. Bundan sonra da KOBİ’ler kabuklarına çekiliyorlar ve giderek daha

About muratcabuks