Go to ...

KOSGEB TEKNOPAZAR Destek Programı ile 150 Bin Lira Hibe Kredi


KSOGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, KOBİ Teknopazar Destek Programı- Kosgeb bu sıralar KOBİ’lerimizin büyümesi ve gelişmesi adına çok özel programlar yapmaya başladı. Bu açıdan tebrik etmeke gerekiyor. Ülkemizdeki KOBİ’lerin sıkıntıları neler? bu konular üzerinde oturuluyor ve çıkan sorunları da çözüme kavuşturabilmek adına projeye döküyorlar. Hazırlanan projelerden de yine tüm KOBİ’ler yararlanabiliyorlar.

KOSGEB KOBİ’LERİN BÜYÜMESİNİ İSTİYOR

KOSGEB KOBİ’ler için var. Ülkemizde çok fazla küçük ve orta ölçekli KOBİ var. Küçük işletme demek küçük ekonomi demek. Bu açıdan işletmelerin desteklenmesi gerekiyor. İşte KOSGEB’de bunun için var. Hem KOBİ’lere yol göstermek hemde ihtiyaç duydukları maddi gücü onlara sunabilmek adına çok özel programlar gerçekleştiriyorlar. Geliştirilen projelerin ve programların tek amacı var o da kobileri büyütmektir. Büyüyen İşletmelerin ülke ekonomisine katkısı saymakla bitmez.

DEVLET KOBİ’LERİN DEĞERİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR

Devletimiz bir KOBİ’nin en az 10 kişiye iş verdiğini çok iyi biliyor. KOBİ’lerin vergileri verdikleri, bu vergiler halka hizmetlerin götürüldüğünü çok iyi biliyor. KOBİ’lerin ülke tanıtımında etkilerini çok iyi biliyor. Ülke ekonomisini belirleyen asıl ana unsurun KOBİ’ler olduğunu da çok iyi biliyor. Verdiğim örnekleri çoğaltabilirim. Ama buna gerek yok. Mühim olan KOBİ’lerin halinden ve derdinden anlayan bir kurumun olması. Bu açıdan işletmeler çok ciddi manada destekleniyorlar.

KOSGEB’TEN ÇOK ÖZEL BİR PROJE TEKNOPAZAR

İşletmeler çok farklı konularda destekleniyorlar. Sizlerde teknolojik ürünler üretiyor ama bunu pazarlayamıyorsanız? Yurt dışına açılamıyorsanız? tanıtımınızı yapamıyorsanız? ve rekabet gücünüz yoksa, o halde bu programı mutlaka incelemeli ve değerlendirmelisiniz. Çünkü KOSGEB sizlerin pazarlama ve tanıtım masraflarınızı üstleniyor. Türk malı ürünler ciddi manada çağ atladı ve çok kalitemi cihazlar piyasaya sunulmaya başlandı. Hemde bazı Avrupa malzemelerinden daha da kaliteli.

Ben bir ara seyahat, gezi ve iş için Irak’a gitmiştim. Orada pazar yerini gezdiğimde şuna şahir oldum; bir üründen 2 seçenek sunuluyordu. Bunlardan birisi ucuz olan yani çin malı. Bir diğer seçenek ise pahalı olan yani kaliteli olan Türk mallarıydı. Sonra düşündüm bizim ülkede olsa yüzüne bile bakmayız ve Avrupa malını tercih ederiz diye. Lakin meğerse bizim markalarda yurt dışı piyasasına açılırsa güzel yerlerde olabiliyormuş diye düşündüm.

KOSGEB TEKNOPAZAR PROJESİNİN AMACI VE GEREKÇELERİ

Bu projenin en temel amacı ve gerekçesi teknoloji altyapılı ve üretim yapan işletmelerin yurt dışı pazarda da yer alması ve rekabet güçlerinin artırılmasını sağlamak. Bunun dışında KOBGEB’in bir diğer program kolu olan Arge-İnovasyon projelerinin desteklenmesi de hedefleniyor. Bu Arge – İnovasyon programına bizlerde önümüzdeki günlerde buradan yer vereceğiz. Teknolojik ürün tanıtımı ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi de planlanmıştır.

KOSGEB TEKNOPAZAR PROJESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Bu programa Arge – İnovasyon projesi sonucunda ortaya çıkmış ve ellerinde ürün ve prototipleri olan işletmeler başvuru yapabilirler. Bunun dışında patent belgesi ile koruma altına alınmış ürün ve prototip işletmeleri ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Teknolojik ürün belgesine sahip işletmeler başvurularını yapabiliyorlar. Prototipten kastır elle tutulur ve gözler görülür bir ürün demektir. Bak benim böyle bir ürünüm var. Al istediğin gibi kullan.

Çok faydalı ve herkesin tercih edebileceği bir ürün diyebilmeniz gerekiyor. Bunu tasarlamış ve şekillendirmiş olmanız şart. Zaten bu projeye başvurduğunuza göre de ürününüzün pazarlamasında sıkıntı çekiyorsunuz. Haliyle de elinizde üretmiş olduğunuz teknolojik cihaz var. Bu arada program süresinin toplamda 12 ay olduğunu da belirtelim.

DESTEK LİMİTLERİ NE KADARDIR?

TEKNOPAZAR projesinde kobilerin alabileceği en fazla destek limiti 150.000 TL dir. Bu desteğin deri ödemesi yoktur. Anlayacağınız hibe kredidir. Yurt dışındaki tanıtım ve pazarlama faaliyetleri için 100 bin belirttiğim gibi geri ödemesiz alırsınız. Yurt içindeki tanıtım ve pazarlama faaliyetleriniz için de 50 bin lira alırsınız. Ayrıca Birinci bölgeden altıncı bölgeye kadar; tüm bölgelerde desteklenme oranı da %100 dür.

Sizlerde böylesi teknolojik ürün üretmişseniz ve tanıtımını yapmakta maddi sıkıntı çekiyorsanız mutlaka değerlendirmeniz gereken bir fırsat diye düşünüyorum. Bugün bin adet broşür bile bastırdığınızda en az 500 lira da para istiyorlar. Durduk yerde ürününüzün reklamları ister bölgesel isterse ulusal hatta isterseniz de uluslararası pazarlarda çıkacak. Sizinde cebinizden para çıkmayacak. Bundan iyisi daha ne olsun ki?

Sevgili okurlarımız bizlerden şimdilik bu kadar. Sizlere elimizden geldiği kadar KOSGEB destek projesi sunmaya çalışıyoruz. Bu haberleri okuyup başvuru yapan ve maddi desteğine kavuşan KOBİ’ler varsa da ne mutlu bizlere. Unutmayın KOSGEB KOBİ’ler için var. Sizler de yeterince değerlendirin. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle…

SİZLERDEN BİR RİCADA BULUNABİLİR MİYİM? TÜM KOBİ’LERİN BU YAZIYI GÖREBİLMELERİ ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ? 

KOSGEB KOBİGEL Destek Programı İle 1.000.000 TL Maddi Kaynak

KOBİ Proje Destek Programı ile KOSGB’ten 150.000 TL Destek

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile Kendi İşinizin Patronu Olun

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kosgeb

KOBİ Proje Destek Programı ile KOSGB’ten 150.000 TL Destek

KOBİ Projelerine Yönelik 150.000 TL Destek, Kosgeb Kobi Proje Destek Programı- Aklımda bir proje var diyen tüm kobiler bu yazıyı mutlaka okumalı. Ülkemizde her geçen gün KOBİ sayısı daha da artıyor. KOBİ’lerde hiyerarşik bir büyüme söz konusu. Kademe k ademe ilerliyorlar. Esnaflıktan başlanıyor ve küçük, orta ve büyük kobi oluyorlar. Sonrasında da yurt içi piyasasına

About Benjamin