Go to ...
RSS Feed

KOSGEB KOBİGEL Destek Programı İle 1.000.000 TL Maddi Kaynak


KOSGEB KOBİGEL Kobi Gelişim Destek Programı Detayları- Bu haberin okuyucu sayısının ziyadesiyle fazla olacağını düşünüyorum. Çünkü bir milyon lira bir çok işletmenin iştahını kabartacaktır. Peki bugün kardeş bile bir birine 10 bin lira borç para vermezken, neden KOSGEB böylesi bir parayı versin? İnsan ister istemez bu soruyu soruyor. KOSGEB neden bu parayı veriyor biliyor musunuz? Çünkü ülke ekonomimizin en büyük payı KOBİ’lerin elinde de ondan.

EKONOMİNİN KADERİ KOBİ’LERİN ELİNDE

Ülkemizin ekonomik temelini KOBİ’ler oluşturuyor. %99’luk büyük bir dilimden söz ediyorum. Ekonomi demek istikrar demek. Eğer ekonomi sağlam değilse ülkeniz iflas ediyor demektir. Ekonomi bir defa sarsılırsa da kolay kolay düzeltmekte pekte mümkün olmuyor. Bu işin şakası yok. Çünkü kötü gidişatlı ekonomilerde Hükümetler çok fazla duramaz ve erken seçim gelir. Bu açıdan devletimiz ekonomimizi canlı tutmak ve ileri seviyelere ulaşabilmek adına KOBİ’leri destekliyor.

Bir KOBİ büyüksek ekonomi de büyür. Aynı zamanda da canlanır. Ekonomimizin canlanması adına da işletmeler desteklenir. KOBİ demek iş demektir. İşçi demektir. Vergi demektir. İleri seviyelere ulaşmak demektir. Bunların hepsi bir birleri ile ilintilidir. Bir ülkenin ensafı sağlam olacak ki vergisini ödeyebilsin. Bu sayede de devletlerde vatandaşlarına hizmetlerin en iyisini ve en güzelini sunarlar. Eğer işletmeler küçülürse de ülke küçülür anlamı çıkmaktadır.

KOSGEB KOBİ’LERİN EN BÜYÜK DERT ORTAĞI

Tüm Kobilerin Kosgebten yeterince faydalanmaları gerekmektedir. Çünkü Kosgeb, kobilerin ferahı için kurulmuştur. Küçük işletmeri büyük hale getirmek, büyük işletmelerin de pazar paylarını hem yurt içi hemde yurt dışı artırmak için elinden geleni yapmaktadır. Kobilerin sıkıntıları bilindiğinden durmadan yeni yeni projeler üretilmektedir. Kobilerin şu sıkıntısı var o zaman bu yönde destek programı açalım derler ve bu sayede de binlerce işletmeye ulaşırlar.

KOBİ’LR BİRAZ DA İSTEKLİ OLMALI

Ama kosgeb tek başına bunun için yeterli değildir. Kobilerin de ellerini biraz taşın altına koymaları gerekiyor. Yani kendilerinin de istekli olmaları şart. Çünkü kosgeb genel anlamda olan ve herkesi kapsayan destekleme projeleri üretiyor. Lakin belkide her kobinin kendine göre sıkıntısı ve projeleri vardır. İşte burada sizin de yapmanız gereken birazda istekli davranarak. Bırakın da kosgeb sizin derdiniz paylaşsın ve çözüm yolu bulsun.

Örneğin bugün sizler için KOBİGEL destek programından söz edeceğiz. Bu program sayesinde sizlerde projelerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Çok özel bir destekleme programı geliştirilmiş. Dilerseniz birazda bu programlar üzerine değinelim.

KOSGEB KOBİGEL DESTEK PROGRAMI AMACI VE GEREKÇESİ

Ülkemizin kendine göre ekonomik ulusal hedefleri vardır. Bu hedeflerden birisi de küçük ve orta düzeydeki işletmeleri bir adım ileriye götürmek ve büyütmektir. Bu işletmelerin ekonomideki etkinlikleri artırılması istenmektedir. Bunun dışında KOBİ’lerin rekabet gücünü artırma da bir diğer program amacıdır. Çünkü küçük olan kobiler maddi sıkıntılardan dolayı pazara daha fazla açılamıyor ve büyüyemiyorlar. Ama bu program sayesinde buna da bir çözüm bulunabilecek.

KOBİGEL TAM OLARAK NEDİR VE YAPMAM GEREKİYOR?

Biraz daha açık ve sade konuşayın. Buada yapmanız gereken düşünmek. Ben iş yerimi nasıl daha da ileri seviyeye götürebilirim? Bir çok kişi bu sorunun ardından kafalarında çok güzel ve çok özel projeler üretmişler. Ama nakit sıkıntısındna dolayı bu projeleri hayata geçiremiyorlar. Madem öyle hemen KOSGEB’e uğrayın ve aklınızdaki bu özel projeyi yetkililere anlatın. Sonrasında da Maddi destekten yararlanın. Programın aslıda özü de bu.

DESTEK MİKTARLARI NE KADARDIR?

Şimdi herkesin en fazla merak ettiği konuya gelmiş olduk. Ne kadar destek alabilirim? sorusuna yani. Toplam da bir milyon lira alabiliyorsunuz. Tabi bunun 300 bin lirası karşılıksız yani geri ödemesiz oluyor. Bu bile küçük işletmeler için başlı başına bir çözüm yolu olabilir. Ayrıca kafanızdaki proje çok daha büyük ise de 700 bin liraya kadar da geri ödemeli olarak kredi alabiliyorsunuz. Bir milyonla da pazar payınızı çok daha iyi seviyelere çıkarabilirsiniz.

PROJE DESTEKLEME SÜRELERİ VE KAPSAM DIŞI HUSUSLAR

Programın en az süresi 6 aydır. En fazla yararlanılabilecek süre ise 36 aydır. Ayrıca dilerseniz bu süreye 6 ay daha ekleyebiliyorsunuz. Birinci ve ikinci bölgelerde yararlanma oranları %60 dır. üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgelerde ise proje destek oranı %80 dir. Projeye gayrimenkul alımı, kira giderleri, taşıt alma ve kiralama, proje ile ilgisi olmayan elemanların giderleri, harçlar ve Sgk ödemeleri dahil değildir. Projede ilgili personellerin maaşı ise net ücret üzerinden destekleniyor.

GERİ ÖDEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİ

Ayrıca taksitlerin nasıl ödeneceği hususuna da değinelim. Projeniz bitti ve tamamlandıysa, 300 bin liranın geri ödemesi olmuyor. Bunun dışında geri ödemeli olarak 700 bin liraya kadar aldığınız ücreti ise 6 ay boyunca ödemiyorsunuz. Bakınız bu proje bitiminden sonraki süreçten bahsediyorum. 6 aydan sonra ise ğç aylık periyotlar ise toplamda 8 eşit taksitte geri ödemeli aldığınız parayı ödüyorsunuz. Bu arada geri ödemeli paralarda faiz alınmıyor. Ayrıca komisyonda uygulanmıyor.

Bu bilgiler içinizi biraz daha da rahatlatmıştır. Çünkü faiz ve komisyon olayı bir çok insanın aklında kocaman bir soru işareti olarak yer alıyor. Bu açıdan içinize su serptiğimizi düşünüyorum. En başta belirttiğim gibi sizlerin de çok güzel bir projesi varsa ne den daha fazla bekletiyorsunuz ki? Hem size, hem ekonomimize hemde işçi istihdamında önemli rol oynayabilir ve onlarca hatta yüzlerce kişinin de hayır duasını alabilirsiniz.

SİZLERDEN RİCAM BU ÖZEL YAZIMIZI TÜM KOBİ’LERİN GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli 50 Bin Lira KOBİ Kredisi Başvurusu

KOBİ Proje Destek Programı ile KOSGB’ten 150.000 TL Destek

 

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kosgeb