Go to ...

KOBİ Proje Destek Programı ile KOSGB’ten 150.000 TL Destek


KOBİ Projelerine Yönelik 150.000 TL Destek, Kosgeb Kobi Proje Destek Programı- Aklımda bir proje var diyen tüm kobiler bu yazıyı mutlaka okumalı. Ülkemizde her geçen gün KOBİ sayısı daha da artıyor. KOBİ’lerde hiyerarşik bir büyüme söz konusu. Kademe k ademe ilerliyorlar. Esnaflıktan başlanıyor ve küçük, orta ve büyük kobi oluyorlar. Sonrasında da yurt içi piyasasına hakim oluyorlar. En sonrasında da yurt dışında bir marka halini alıyorlar.

KOBİ’LERİN SIKINTILARINI ÇÖZMELERİ İÇİN PARA LAZIM

Büyüyen kobi’de bilgi, tecrübe çok önemlidir. Başına gelecek problemlerde çözüm yolu üretebiliyor mu? Nasıl davranması gerekiyor? Sıkıntılı durumlarda dahi çözüm yolu buluyorsa bu kobiyi artık kimse tutamaz. Ama tabi sizlerde şimdi en ufak projede dahi maddi kaynak lazım oluyor diye yakınacaksınız. Madem böyle bir sıkıntınız var, enden KOSGEB’i düşünmüyorsunuz? Ülkemizde KOSGEB’i bilmeyen ve nasıl olsa bana para vermezler diyen binlerce KOBİ var.

Bu son derece yanlış bir düşünce. Zira KOSGEB’in tadına varan KOBİ’ler peşini bırakmıyorlar. Her yıl binlerce işletme fazlasıyla desteklerden yararlanıyor ve maddi kaynağa kavuşuyorlar. Maddi güce kavuşan kobiler de büyümelerini daha da çabuk gerçekleştiriyor ve piyasaya daha da sıkı tutunabiliyor. Bugün sizler için KOSGEB’in KOBİ Proje Destek Programından söz edeceğiz. Sizlerde destek programını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI AMACI NEDİR?

Herkes gibi KOBİ’lerde türlü türlü sıkıntılarla karşılaşıyor. Bu sıkıntılara çözüm üretebilme kabiliyeti olmayanlar kapanma noktasına dahi gelebiliyor. Ayrıca kimi işletmede karşılaştığı sorunun çözümü için kendince proje geliştirse de bunu uygulayacak maddi gücü olmuyor. İşte burada KOSGEB devreye giriyor. Geliştirdiğiniz ve ürettiğiniz projeleri destekleyebilmek adına maddi kaynak sunuyor. Bu program ile KOBİ’lerde proje yapma kabiliyetini geliştirme hedefleniyor.

Karşılaştığınız sorunlar karşısında ne gibi çıkış yolları olabilir, sizleri düşünmeye ve farklı çözüm yolları geliştirmeye teşvik ediyor. Ayrıca da geliştirdiğiniz projeyi uygulayabilmek adına da maddi destek sağlıyor. Sizlerde artık bol bol proje yapabilecek ve işletmenizi daha da ileri seviyelere taşıyabileceksiniz. Herhalde destek programının amacı bu sayede anlaşılmış oldu. KOSGEB sizde hem fikir üretmeyi geliştiriyor hemde ürettiğiniz fikri destekliyor.

KOBİ PROJEDE DESTEKLENECEK KONULAR

Geniş bir destek alanı var. Öncelikle üretim alanında yaşadığınız sıkıntılar destekleniyor. Bunun ardından pazarlama ve dış ticaret sorunları geliyor. Yönetim, organizasyon, bilgi yönetim konuları, finans konuları, insan kaynakları, mali işler gibi konular ile ilgili tüm konularda destek sağlanıyor. Bu saydıklarım işletmelerin en fazla karşılaştıkları problemlerdir. Mühim olan bu problemleri belirleme ve çözüm için proje üretebilme.

PROJE DESTEK GİDERLERİ

Öncelikle bu programın süresinin 3 yıl olduğunu belirtelim. 6 ay ile 24 ay içerisinde uygulanabilirliği vardır. Ama 12 ay daha eklenerek 3 yıla yani 36 aya çıkarılabilir. En fazla desteklenecek maddi destek tutarı 150 bin liradır. Birince ve 2. bölgedekilerin yararlanma oranı %50’dir. Üçüncü, dördünce, beşinci ve altınca bölgelerin yararlanma oranları ise %60’dır. Hangi projelerin destekleneceğine kurul karar veriyor. Peki hangi konular destek görmüyor? Şimdide bunları belirtelim.

Eğer; tadilat, tefrişat, arsa, bina, taşıt, vergiler, harçlar, SGK primleri, Proje ile ilgili olmayan personel giderleri, haberleşme giderleri kira gideriymiş, su gideriymiş, enerji giderleriymiş gibi sıkıntılar bu projede yer bulamıyor. Ayrıca da desteklenemiyor. Bu giderler için daha farklı KOSGEB projelerine başvurmalısınız. Zaten bu site üzerinden bir çok kosgeb destek projesine de ulaşabilirsiniz.

KOSGEB esasen güzel bir program geliştirmiş. Bu zamandaki en büyük sıkıntı karşılaşılan sorunlar karşısında bir çözüm üretememe ve geliştirememe geliyor. İşte burada sırf sizlere bu alışkanlığı kazandırabilme adına maddi destek veriliyor. Bu hususta KOSGEB’i de tebrik etmek gerekiyor. Sizlerde aklımda güzel bir projem var diyorsanız, hayata geçirmek için mutlaka KOSGEB’e uğramalısınız. Bizlerden şimdilik bu kadar. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle. Hoş çakalın.

SİZLERDEN RİCA ETSEM BU YAZIYI KOBİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı ile 1.500.000 TL Destek

KOSGEB 470 Bin Lira Genel Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile Kendi İşinizin Patronu Olun

2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli 50 Bin Lira KOBİ Kredisi Başvurusu

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Kategorideki Diğer Konular - Kosgeb

KOSGEB TEKNOPAZAR Destek Programı ile 150 Bin Lira Hibe Kredi

KSOGEB Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, KOBİ Teknopazar Destek Programı- Kosgeb bu sıralar KOBİ’lerimizin büyümesi ve gelişmesi adına çok özel programlar yapmaya başladı. Bu açıdan tebrik etmeke gerekiyor. Ülkemizdeki KOBİ’lerin sıkıntıları neler? bu konular üzerinde oturuluyor ve çıkan sorunları da çözüme kavuşturabilmek adına projeye döküyorlar. Hazırlanan projelerden de yine tüm KOBİ’ler yararlanabiliyorlar. KOSGEB

About Benjamin