Go to ...
RSS Feed

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı ile 1.500.000 TL Destek


KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı ile 1.500.000 TL Destek- Bugünkü yazılarımızı KOBİ’lerimize olarak hazırlayıp sunuyoruz. Zira ülkemizdeki KOBİ’lerin çoğu çok büyük pazarlarda koşturamıyor. Zira bunun için yeterli kaynağa sahip değiller. ile de çözüm gerçekleştirilemiyor. Çünkü yeterli teminat ve kefalet sağlanamadığından dolayı bankalarda kredi vermiyor. Bundan sonra da KOBİ’ler kabuklarına çekiliyorlar ve giderek daha da küçülüyorlar.

ÇÖZÜM YOLU YANI BAŞINIZDA

Maddi destek alamayan KOBİ’ler giderek daha da fazla küçülüyorlar. Halbuki küçülmek KOBİ’liğin defterinde yeri yoktur. Kobiler sürekli büyür ve gelişirler. Bu açıdan küçülen KOBİ yok olmaya mahkumdur. Bir kobinin her şeyden önce girişimci bir ruha sahip olması ve sürekli gelişmesi esastır. Bir kobi tüm iş fırsatlarını değerlendirmelidir. Maddi kaynak açısından da tüm olasılıkları gözden geçirmelidirler. Devletimiz KOSGEB’i kurmuş ama kosgeb’e gitmeyen bir sürü kobi var.

Üstelik KOBİ’ler için sadece maddi kaynak desteği sağlanmıyor. KOBİ’lerin dertleri nelerdir bunlar ile ilgili çalışmalar yapılıyor ve çözüm yolları ve alternatifleri üretiliyor. Bu açıdan ben işletmelerimizin KOSGEB’e üye olmalarını ve fırsatlarından yararlanmaları gerektiği kanaatindeyim. Bu çözüm yollarından bir tanesi de İşbirliği – Güçbirliği Destek Programıdır. Çok ve mükemmel bir proje geliştirmişler. Sizlerde bu desteği merak ediyorsanız detaylar yazımızın devamında.

KOSGEB’TEN İŞBİRLİĞİ GÜÇBİRLİĞİ DESTEK PROGRAMI

Bu programın amacı tek başına gücünü ifade edemeyen ve kendini yeterince tanıtamayan KOBİ’lerin bir araya gelerek bir marka olmalarını sağlamaktır. Çok mükemmel projeleriniz olabilir. Ama bunu piyasaya tek başınıza tanıtabilecek gücünüz yok. Artık işbirliği ve güç birliği ile bir araya gelebilir ve ortak laboratuvar kullanabilirsiniz. Yada ortak pazarlama ve ortak imalattan faydalanabilirsiniz. Ortak tasarım, ortak tedarik gibi bir çok konuda güç birliği yapabilirsiniz.

Tek başınıza gücünüz teknolojik makinelerden yararlanmaya yoktur. Ama bu proje sayesinde ortaklaşa imalatta ve projelerde birleşebilirsiniz. Bu programda 3 farklı ortaklık modeli söz konusudur. Bunları da hemen belirtelim.

İŞBİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ MODELLERİ
  • Birinci ortaklıkta işletmeler mevcut durumlarını koruyorlar. Sadece ihtiyaç duydukları kuruluşlarda ortaklık sağlıyorlar. Örneğin ortak bir laboratuvar kurabilirler.
  • Proje ortağı işletmelerin bir kısmı veya tamamı kendilerini feshederler ve yeni kurulacak işletici firmaya üye olunur.
  • Burada ise kobilerin bir kısmı kendilerini fesih ederler ve bir ortağın bünyesin de birleşirler.
  • NOT: burada 5 işletmenin bir araya gelmesi hedefleniyor. Eğer proje orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında gerçekleşmesi durumunda 3 ortak yeterli olacaktır.

 

DESTEKLENECEK PROGRAM VE PROJE LİMİTLERİ

Öncelikle proje siresinin 6 ay ile 24 ay arasında olduğunu belirtelim. Ama dilerseniz 12 ay daha uzatabilirsiniz. Destek üst limiti 1.000.000 TL dir. Bunun 300.000 TL si geri ödemesiz yani hibedir. 700 bin lirası ise geri ödemelidir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında yapılan ortak imalata yönelik ortaklıklarda verilecek para 1.500.000 TL dir. 300 bin lirasının geri ödemesi yoktur. 1.200.000 TL’sinin ise geri ödemeniz gerekiyor.

Destek oranlarının birinci bölgede olanlar için %50, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölgede olanlar için %60 ve beşinci bölgede olanlar için %70 dir. Gerekli dökümanlara kosgeb’in web sitesinden ulaşabilirsiniz. Destekler bölümünde yer alan işbirliği güçbirliği linkini tıklamanız yeterli olacaktır. Bizlerden şimdilik bu kadar. Sizlerde üretimlerinizi hem daha da ucuza getirmek hemde büyük pazarlarda top koşturmak istiyorsanız kosgeb’in bu hizmetinden yararlanabilirsiniz.

SİZDE RİCAM BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK KOBİ’LERİN GÖRMESİNİZ SAĞLAMANIZ.

2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli 50 Bin Lira KOBİ Kredisi Başvurusu

KOSGEB 470 Bin Lira Genel Destek Programı

 

 

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kosgeb