Go to ...
RSS Feed

KOSGEB 470 Bin Lira Genel Destek Programı


KOBİ KOSGEB 470 Bin Lira Genel Destek Programı- Dünyamızın genel ilişkileri para üzerine kurulmuş. Ekonomik dengeler çok hassas. Ekonomi çöktü mü hükümetler bile yıkılabiliyor. Şuan tüm dünyada KOBİ’lere çok büyük önem veriliyor. Zira ekonomik yapı taşlarını oluşturan en temel ögelerin başından KOBİ’ler geliyor. Durum böyle olunca da KOBİ’lere çok daha farklı özel imkanlar sunuluyor. Bizim ülkemizde de durum aynı şekilde. KOBİ’lerin değeri giderek daha da fazla anlaşılmaya başlandı.

ÜLKEMİZDE KOBİ’LERİN MİSYONU ÇOK FAZLA ÖNEMLİ

Bizim ekonomimizde KOBİ’lerin yeri %99. Çok çok önemli bir konumu var. KOBİ büyürse Ekonomimiz de büyüyor. Kobiler de küçülme olursa veya iflas ederek kapanırsa ekonomimizde küçülüyor. KOBİ büyüdüğü zaman vergiler artıyor. Alınan vergiler arttıkça da bizlere yol, okul, hastane, köprü vb. olarak geri dönecektir. Ülkemiz gelişecektir. Ayrıca büyüyen iş yerlerin de işçi istihdamı da artacaktır. Bu açıdan KOBİ’lerin misyonu çok çok önem arz ediyor. Büyük KOBİ, Büyük Ülke Demek.

KOBİ’LERİN EN BÜYÜK SIKINTISI PARA BULAMAM

Küçük ve Orta Büyük İşletme sahibi olmak kolay değildir. Çünkü bu iş küçük esnaflık ile başlar. daha sonra yavaş yavaş ilerleyerek bir marka halini alır. Küçükten ortaya ve büyüğe doğru ilerler. Yalnız bu sıralamanın olabilmesi için maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. İlk önce yeterli deneyim, tecrübe ve bilgi edinilir. Ardından da para oldukça iş yeri büyütülür. Alt yapı zenginleştirilir, yeni makineler alınır ve personel sayısı artırılır. Bakın hepsi bir biriyle ilintilidir.

Bunları tetikleyen asıl unsur ise paradır. Para ile tüm ihtiyaçlar giderilir. Tanıtımlar yapılır. Ortaklıklar gerçekleştirilir ve üretim artar. Sonunda da bir dünya markası olursunuz. Lakin ger gör ki KOBİ’lerin ortak sıkıntısı yeterince para bulamama. Bankalardan da yeterince kredi alınamıyor. Çünkü çoğu teminat gösteremiyor. Bunun dışında faiz oranı da yüksek olduğundan para bulma yolları kobi’leri de sıkıntıya sokuyor.

KOBİ’LERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ KOSGEB

Ülkemizde KOBİ’lere destek olmak adına KOSGEB kuruldu. Bu sayede binlerce kobi istedikleri ve arzu ettikleri maddi kaynağa ulaşabiliyorlar. Kimisi yurt dışı pazarına açılabilme imkanı buluyor, kimisi reklam tanıtım şansı buluyor, kimisi de yurt için pazarında çok önemli konumlara yükseliyor. KOSGEB’i tanıyanlar şanslı bu açıdan. Ama KOSGEB’i bilmeyen binlerce KOBİ’miz var. Bu yazı sayesinde maddi sıkıntı ihtiyacı duyan tüm KOBİ’ler çok özel bir kredi desteği imkanı bulabilecekler.

KOSGEB GENEL DESTEK PROGRAMI

Çok özel bir destek imkanı sizlere sunuluyor. İşletmenizin ihtiyacı neyse ona göre destek alabiliyorsunuz. 15 bin liradan 75 bin liraya kadar toplam 15 farklı program türünden 470 bin lira maddi kaynak sağlanıyor. Proje hazırlama çok önemlidir. KOSGEB buna çok önem verir. Projesi olan bir KOBİ’ler zaman büyür. Ama küçük KOBİ’ler ne yapacaklarını ve nasıl proje hazırlamaları gerektiğini bilmezler. İşte burada Kosgeb yetkilileri devreye girer ve sizlerin de destekten faydalanmanıza olanak tanırlar.

Bu programın amaçlarından bir diğeri ise kaliteli mal ve hizmet üretim sağlamanıza yardımcı olmaktır. Ayrıca bu destek programı ile KOBİ’lerin rekabet gücünün arttırılması hedeflenmiştir. Bu sayede de genel işletme geliştirme faaliyetleri teşvik edilmektedir. Gerek yurt için de gerekse de yurt dışında daha büyük bir pazara hitap edebilmek için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesi de hedeflenmiştir.

DESTEK BAŞLIKLARI VE LİMİTLERİ

Yurt İçi Fuar Desteği sayesinde 45 bin lira alabilir ve ürünlerinizi diğer bölgelerde de tanıtabilirsiniz. Yurt Dışı İş Gezisi Desteği olarak ise 20 bin lira verilmektedir. Çok özel ürünler üretiyorsunuz ama tanıtımınız yok. Bundan dolayı da satışlarınız istediğiniz gibi değil. İşte bu durumda Tanıtım Desteği olarak 25 bin lira alabilirsiniz. Eşleştirme Desteği olarak da 30 bin lira alabilirsiniz. Bundan kasıt eşleştirme merkezlerinden alabileceğiniz danışmanlık, organizasyon ve sergi alanı hizmetleri alıyorsunuz.

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile de üniversiteden mezun olmuş ve o işte uzaman olan kişileri iş yerinize katmanız hedeflenir. Alacağınız destek 50 bin liradır. Danışmanlık desteği olarak da 22,500 TL alabiliyorsunuz. Eğitim desteği ile de 20 bin lira verilmektedir. Burada alacağınız eğitimler için maddi destek verilmektedir. Enerji Verimliliği Desteği burada KOBİ’lerin alacakları proje danışmanlık hizmetleri, etüt ve detaylı etüt hizmetleri alınmaktadır. Alabileceğiniz destek tutarı 75 bin liradır.

Tasarım Desteği olarak ise alabileceğiniz destek tutarı 22,500 TL alabiliyorsunuz. Ürününüz için güzel bir tasarıma ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bunu somut hale dökebilmek için verilen bir destek türüdür. Sınai Mülkiyet Hakları Desteği ile 30 bin lira alabiliyorsunuz. Esasen bu çok önemli bir madde. Çünkü geliştirdikleri ürünleri maddi kaynağı olmadığından dolayı tescil ettiremeyen ve başkalarına kaptıran çok fazla işletme var. Artık Ürünlerinizin adınıza patenini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer destek adı da Belgelendirme dir. Belgelendirme desteği ile 30 bin lira alabilirsiniz. Test Analiz ve Kalibrasyon Desteği adından da neye hizmet ettiği belli oluyor. Bazı kobiler sürekli test ve laboratuvar ihtiyacı duyabiliyor. Bu desteğe ihtiyacınız varda 30 bin lira alabilirsiniz. Bağımsız Denetim Desteği buradan yeminli mali müşavirden aldığınız hizmeti ifade eder. Mali Müşavir gelir ve muhasebenizi denetler. Yanlış bir durum var mı? inceler. 15 bin lira bu madde ile alabilirsiniz.

Gönüllü Uzmanlık Desteği ile 15 bin lira talep edebilirsiniz. Tabi burada ya gönüllüyse neden para işin içine giriyor diyebilirsiniz. Aslında buradaki amaç işletmenizde bir konuda uzman birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzmanı davet edersiniz. Burada gönüllü uzmanın yol parasını ve konaklama giderlerini karşılarsınız. Son olarak alabileceğiniz destek Lojistik Desteğidir. 40 bin lira alabilirsiniz. Son mali yıl içinde ihracat yapmamış iseniz, uluslararası ticarette lojistik desteği alırsınız.

Son olarak program süresinin 3 yıl olduğunu söyleyelim. Bu sürenin sonunda tekrardan yararlanabilirsiniz. Bizlerden şimdilik bu kadar. Sizlerde saydığım bu desteklere ihtiyaç duyuyorsanız bir dakika bile beklemeyin. Sevgili KOBİ’ler unutmayın ki KOSGEB sizler için var ve sizleri bekliyor. İsteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü karaymış Siz bir deneyin. Hem merak etmeyin. Şartları yerine getirdikten sonra sizler de maddi destek alırsınız. Bizden söylemesi. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle.

SİZLERDEN RİCA ETSEM BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK KOBİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİNİ SAĞLAYABİLİR MİSİNİZ?

2017 Yılı KOSGEB Sıfır Faizli 50 Bin Lira KOBİ Kredisi Başvurusu

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı ile Kendi İşinizin Patronu Olun

 

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Kosgeb