Go to ...
RSS Feed

Emekliyim maaşımın kaç katı kredi alabilirim ?


Emekli maaşımın kaç katı kredi çekebilirim, alabilirim? Emekliye maaşının kaç katı kredi veriliyor?- Özel ve güzel bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızı hepimizin büyükleri değerleri emeklilerimiz için hazırlıyoruz. Uzun yıllar, yaz kış demeden, yağmur çamur demeden çalıştınız. Büyük bi tempo ile hayatınızın en verimli çağlarını alın teri dökerek harcadınız. Artık emekli oldunuz ve birazda rahatınıza bakmak istiyorsunuz. Bundan dolayı da kimse sizi yadırgayamaz herhalde.

EMEKLİLERİN HAYALLERİ VE GERÇEKLER

Zira emekliliğin bir diğer adı ise işten güçten elini ayağını çekmektir. Artık rahatınıza bakacaksınız. Belki de eşinizle 2 -3 aylık bir gemi seyahatine çıkmayı planlıyorsunuz. Yada dünya turu yapmayı. Belkide Ufak bir tekne alıp, denize açılıp balık tutacaksınız. Belki bir ev, belki de bir yazlık. Bu saydıklarım emekli olan kişilerin istediği olağan istekler. Bir de Çoluk Çocuk Mevzusu var. İşte asıl emeklilerin maddi açıdan belini büken durum da bu oluyor.

Kız evlenecek çeyiz masrafları sizleri bekliyor. Oğlan askerden geldi bir iş kurmak gerekiyor. Damadın işi bozulmuş toparlaması için biraz sermaye gerekiyor. Kardeşiniz ameliyata girecek acil para gerekiyor. Derken yığınla bir masraf siz emeklileri bekliyor. Durum böyle olunca da bankalardan kredi almak kaçınılmaz oluyor. Kredi çekilecek çekilmesine ama akıllara takılan ilk soru maaşımın kaç katı kredi alabilirim? oluyor. Bizlerde sizlere yardımcı olabilmek adına bu konuya açıklık getirmeye karar verdik.

EMEKLİLER KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Elbette ki emeklilerde kredi çekebilirler. Zira ülkemizde en fazla krediye başvuran ve kullanan kesim olarak emekliler karşımıza çıkıyor. Zaten kredi almak için en önemli kural olan düzenli gelir şartını emekliler haliyle karşılıyorlar. Bunun dışında kedi sicili temiz çıkarsa kredi notu da fena değilse, kredi muslukları oluk oluk akıyor. Yalnız bankalar yaş konusuna çok ciddi takıyorlar. Kimisi 70 yaşını sınır koşuyor kimisi de 80 yaşını. Ben en son 83 yaşına kadar kredi verebilen banka gördüm.

KREDİYİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kredi faktörünü belirleyen asıl şey sizin bankaya sunmuş olduğunuz maaşınızdır. Kredi hesaplamaların da birincil konu budur. Ayrıca varsa ek gelirleriniz bunlarda kredinin limitini etkilemektedir. Bununla paralel olarak varsa ek giderleriniz buda kredi limitini etkiliyor. Son olarak ihtiyaç kredisi mi? yoksa konut kredisi mi almayı düşünüyorsunuz bu da çok çok önem arz ediyor. Tabi bizler bu saydığımız maddeleri teker teker sizlere açıklamaya çalışacağız.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE MAAŞA GÖRE KREDİ HESAPLAMASI

Kredi limiti belirlenmeden önce ilk etapta bir ayda bankaya en fazla ne kadar kredi borcu ödeyebilirsiniz? bu sorunun cevabı aranır. Bunun için de maaşınızın %60’ı alınır. Bulunan rakam sizin aylık taksit tutarınızı ortaya koyar. Diyelim ki emekli maaşınız 3 bin lira. Buna göre bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarı 1.800 TL dir. Diyelim ki maaşınız 2 bin lira bu durumda da 2 bin liranın %60’ı 1.200 lira dır. Buda sizin bir ayda ödeyebileceğiniz en yüksek kredi taksididir.

Şimdi sıra ne kadar kredi alabileceğinizin cevabına geldi sıra. Diyelimki maaşınız 3 bin lira ve 48 ay vade ile kredi almak istiyorsunuz. Normalde 48 Ay X 1.800 TL= 86.400 TL yapar. Bunu herkes bu şekilde ifade eder. Ama tam olarak öyle değildir. Zira bu rakam faiz il ve diğer giderler ile ödeyebileceğiniz toplam tutardır. Sizin gerçekte alabileceğiniz en fazla kredi tutarı 65.000 TL dir.20 bin lira kadarda faiz ödersiniz. Ama ihtiyaç kredisinde de bu kadar çok kredi veren bir kaç banka vardır.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE EK GELİR VARSA NASIL HESAPLANIR?

Aslında bunun hesaplaması, aynı yukarıdaki gibidir. 2.000 TL aylık geliriniz var. Dükkan ve ev kiralarından da ekstradan 1.000 TL gelirinizin olduğunu farz edelim. Bu durumda 2.000 TL Maaş + 1.000 TL Ek gelir = 3.000 TL gelir. 3 bin liranın %60’ının 1.800 TL’ye denk geldiğini söylemiştik. Zaten geri kalan hesaplamalarda aynısı.

İHTİYAÇ KREDİSİNDE GİDER VARSA NASIL HESAPLANIR?

Burada biraz farklılık ortaya çıkıyor. 3 bin lira maaşınız vardı. Aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarının da en fazla 1.800 TL olduğunu söylemiştik. Siz geçen sene bir kredi çektiniz ve aylık bin lira ödüyorsunuz. Buna göre yeni bir krediye daha ihtiyacınız var. Bankalar bu durumda 1.800 TL’den bin lira taksit tutarınızı düşerler. Geriye 800 lira kalır. Yani siz aylık 800 TL ödeyebilirsiniz. 48 Ay vade ile 800 TL ödemek isterseniz toplamda 38.400 TL yapar. 8 bin lira faize gider. sizin elinize de 30 bin lira kalır.

KONUT KREDİSİNDE MAAŞA GÖRE KREDİ HESAPLAMASI

Konut kredisinde ise gelirinizin %50’si baz alınır. Yani gelirinizin yarısı sizin bir ayda ödeyebileceğiniz konut kredisi taksidinizi verir. 3 bin lira maaş alıyorsanız aylık 1.500 TL konut kredisi taksi di ödeyebilirsiniz. Buna göre diyelim ki 120 ay vade ile kredi çekeceksiniz. 120 AY X 1.500 TL = 180.000 TL çıkacaktır. Ama demin yukarıda da bahsettiğim gibi bu faiz dahil tutardır. Sizin alabileceğiniz para 110 bin liradır. 70 bin lirada faiz ödersiniz.

KONUT KREDİSİNDE EK GELİR SUNMA

Konut kredisinde diğer çalışan ve aynı hanede oturan aile fertlerinin de kredisini sunabilirsiniz. siz 3.000 TL maaş alıyorsunuz. Eşiniz ise 2.000 TL maaş alıyor. Buna göre sizin aylık geliriniz 5 Bin lira. Aylık taksit miktarınız ise 2.500 TL dir. 60 Ay vade ile kredi çekerseniz; 2.500 TL X 60 Ay = 150.000 TL para yapmaktadır. Siz 115.000 TL’ye yakın bir kredi alırsınız. 35 bin lira da faiz ödersiniz.

KONUT KREDİSİNDE VADENİN ÖNEMİ

Değerli okurlarımız, siz siz olun, elinizden geldiği kadarıyla düşük vade de konut kredisi almaya bakın. Zira düşük vadede faiz oranı da düşük oluyor. Vade sayısı arttı mı faizde artıyor. Faiz arttıkça sizin bankaya ödediğiniz para da artıyor. 60 ay vadede 30 bin lira faiz öderken, 120 ay vadede 80 bin lira faiz ödüyorsunuz. Bunu da bir dipnot ve başlık olarak belirtmek istedim.

Saygıdeğer okurlarımız, yine bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Bugün siz emekli maaşınıza göre ne kadar kredi çekebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Umarın ki faydalı bir yazı olmuştur. Sizlerde artık kendi maaşınıza göre, giderinizi ve ek gelirinizi göre ne kadar kredi alabileceğinizi biliyorsunuz. Basit bir iki formülle hesaplayabilirsiniz. Yeni bir emekli kredi haberinde buluşmak dileğiyle, şimdilik hoşça kalın.

SİZLERDEN RİCAM BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Emekli