Go to ...
RSS Feed

Seçim yaklaştı e-devlet seçmen kaydı sorgulaması için tıkla


e-devlet yurt dışı seçmen kaydı sorgulama, e-devlet yurt içi seçmen kaydı sorgulama, tc ile seçmen kaydı öğrenme, nerede oy kullanacağım?- Son derece özel ve su götürmeyecek bir yazı ile karşınızdayız. Biliyorsunuz ki demokrasi ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. Bunla da gurur duyuyoruz. Çünkü bizi kimin yöneteceğine belirli sürelerle özgürce karar verebiliyoruz. Ayrıca bu sistem ile herkes eşit sayılıyor. Bazı ülkelerde kadınların seçme ve seçilme hakları bile yok.

DAĞDAKİ ÇOBAN İLE ŞEHİRDEKİ LÜKS YAŞAYANLARIN OYU AYNI YAŞASIN DEMOKRASİ

Burada tüm vatandaşlar eşik haklara sahiptir. Dolayısıyla ülkenin yönetimini belirlemede Çobanında, Doktorunda, Öğretmeninde, İşçinin de, Ev Hanımlarının da, Esnafında herkesin eşit bir hakkı vardır. Herkes sandığa gider ve ülkenin geleceği belirlenir. Ülkemizde de belirli aralıklar ile mahalli seçimler olduğu gibi genel seçimlerde yapılıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı seçimleri ve bazende referandum gibi oylamalar ile geleceğimizi her birlikte belirliyoruz.

MAALESEF SEÇİMLERDE HERKES OY KULLANAMIYOR

Bir oyun bile çok fazla önemli olduğunu herkes biliyor. Hele hele seçimlerde sandıktan çıkan oylar sayılırken bir oy için bile kıyametler koparılabiliyor. Lakin her seçimde standart olan bir durum ile karşılaşıyoruz. Oda seçim yerinin başka yerde gözükmesi olayı. Bizlerin vatandaşlar olarak seçim yerlerimizi sorgulamamız gerekiyor. Adamın Gaziantep’te ikametgahı ama 3 yıldır İstanbul da yaşıyor. İkametgahını taşımamış.

Yada bu işlemi yapmış ama ufak bir sıkıntıdan halen seçim yeri Gaziantep gözüküyor. İşte önceden sorgulama yapan kişiler ileride sıkıntı duymadan seçimlerde de rahatlıkla oy kullanabiliyorlar. Oy yeri farklı bir yerde mi hemen nüfustan 5 dakikada düzeltebiliyorusnuz. Ama sorgulama yapmayan yada nasıl yapacağını bilmeyen yüz binlerce vatandaş ise maalesef ki seçimde oy kullanamıyor. Peki seçmen kaydı nasıl sorgulanıyor? Dilerseniz şimdide bu soru üzerine yoğunlaşalım.

ARTIK SEÇMEN KAYDINI ÖĞRENMEK E-DEVLET İLE MÜMKÜN

Evet yanlış duymadınız. Artık seçmen kaydını e-devlet sistemi üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Biliyorsunuz ki e-devlet sistemi kamu kurumlarının bir çok hizmetini elektronik ortama aktarması ve bizlere sunmasıdır. Bu sayede dünya kadar bilgimize anın da ulaşabiliyoruz. İlaçlarımız, tedavi bilgilerimizi, gözlük camı alıp alamama yetkimizin olup olmayacağını, askerlik durum bilgisi, öğrenci  belgesi, mezunuiyet belgesi, tapu, vs. vs. say say bitmiyor anlayacağınız.

Birde bu hizmetler arasına Yüksek Seçim Kurulunun yeni eklediği seçmen kaydı sorgulama işlemi var. Bu arada benim e-devlet şifrem yok nasıl alırım diyorsanız da PTT’ye uğramanız gerekiyor. Merkez PTT’ler bu konuda yetili kılınmış. 2 TL veriyorsunuz e-devlet şifrenizi kavuşuyorsunuz. Şifremi daha önce almıştım ama hatırlamıyorum diyenler varsa da Yine PTT Merkezine uğrayarak 4 TL ücret ödeyerek yeni şifrelerini temin edebilirler.

E-DEVLET İLE YURT DIŞI SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

e-devlet şifreniz varsa seçmen kaydınızı sorgulamak da çok basit. Yurt dışında ikamet ediyorsunuz ve oy kullanıp kullanamayacağınızı nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsunuz. Bunun için konsolosluğa gitmenize gerek yok. E-devlet Yurd Dışı Seçmen Kayıt sorgulaması ile 1 dakikada öğrenebilme şansınız ve imkanınız var. E-devletin ilgili sayfasına ulaşmak için bu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama linki kullanabilirsiniz.

E-DEVLET İLE YURT İÇİ SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

Yurt içi seçmen kaydı sorgulaması da kolay ve basit. Yeter ki e-devlet şifreniz olsun. Bunun için internetinize e-devlet ile Yüksek Seçim Kurulu Yurt İçi Seçmen Sorgulama Linki olan turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama kırmızı ile belirttiğimiz yazıyı yapıştırıyorsunuz. Sonrada arama yapıyorsunuz ve e-devlet seçmen kaydı sorgulama sayfasına ulaşıyorsunuz.

Burada kimlik doğrulamasını yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı ve e-devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor. En sonrada Siteye giriş yap deyince bilgileriniz ve hangi ilde oy kullanacağınız karşınıza çıkıyor. Malumunuz yakında bir referandum seçimi bizleri bekliyor. Bu seçimde sizlerde nerede oy kullanacağınızı öğrenebilir ve bir sıkıntı varsa erkenden düzeltebilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz, e-devlet sistemine yeni entegre edilen Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kaydı Sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Sizlerde demokrasimize sahip çıkarak oy kullanabilirsiniz. Herkesin oy kullanma hakkının olduğunu ve herkesin eşit olduğunu unutmayınız. Böylece bir yazımızın daha son cümlelerine doğru gelmiş olduk. Yeni bir yazıda buluşuncayadek hoş kalın hoşçakalın.

LÜTFEN BU YAZIYI HERKESİN GÖREBİLMESİ VE HERKESİN SEÇMEN KAYDINI SORGULAYABİLMESİ ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

E devlet şifresiyle celp yeri acemi birliği sorgulama

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From E-Devlet