Go to ...
RSS Feed

Emekliyim ne kadar maaş alıyorum nasıl öğrenebilirim ?


emekli maaşı öğrenme e devlet, tc kimlik no ile emekli maaşı öğrenme ve sorgulama- Saygıdeğer büyüklerimiz, uzun yıllar çalışmanızın sonucunda emekli olmayı hak ettiniz. Artık rahata ermek ve huzur dolu bir yaşam sürmek istiyorsunuz. Belki bir yazlığa taşınacaksınız, belki kendinize göre daha farklı olan planlarınız var. Ama bu planların hepsinin altında ekonomik sebepler yatılıyor. Para bu zamanda her şeyin anahtarın. O olmadan kilit dönmüyor.

EMEKLİ MAAŞI GENEL AÇIKLAMA

Eskilerde çalışır bunun karşılığında da maaşınızı alırdınız. Ama şimdi bu durum değişti. Artık devlet baba bunca yıldır çalışmanızın karşılığında sizleri aylığa bağlayacak. Esasen evi olan ve kendine göre arabası veya ufak bir birikimi olan herkes emekli aylığı ile rahat bir şekilde geçinebiliyor. Ama acaba emekli maaşım ne kadar sorusunu soramadan da geçemiyorlar. Aynı şekilde uzun süreli emekli olan kişiler yapılan zamanlardan sonra maaşını merak ediyorlar.

Zam yapıldı ama bu maaşıma ne kadar yansıdı. Maaşım ne ne kadar oldu? Yeni maaşımı nasıl ve nereden öğrenebilirim? tc ile sorgulamam mümkün müdür? tarzında kafanız yer edinin sorularınızın olduğunu biliyorum. Bu yazıdan sonra artık sizlerde ne yapacağınızı bilecek ve ona göre davranabileceksiniz. Hazırsanız yazımızın detaylarına geçiş yapalım.

E-DEVLET FAKTÖRÜ

Malumunuz bir kaç yıldır e-devlet diye bir sistem geliştirildi. Bu sistem sayesinde işimize yarayacak olan bir çok işi buradan halledebiliyoruz. Düşünün eskiden tapudan bir belge lazım olsa belki bir gün yada birkaç gün beklemek durumunda kalabiliyordunuz. Ama şimdi e-devlet sayesinde 2 dakikada tüm tapu bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz. Tabi bu ufak bir örnekti. Devlet kurumlarının hizmetleri artık elektronik olarak e-devlet sayesinde bizlere sunuluyor.

E-DEVLET İLE EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

Bu hizmetlerden bir çoğuda emeklilere yönelik. Tabi bizler bugün sadece bir konuya değineceğiz. O da emekli maaşı sorgulaması ve öğrenme olayı. e-devlet ile emekli maaşınızı sorgulamak çok kolay. hemen 1 -2 dakikada ne kadar emekli maaşı alıyorsunuz öğrenebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırma adına ilgili linkleri sizler ile paylaşacağız. Sizlerde aşağıdaki linkleri tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak e-devlet sisteminin ilgili bölümüne ulaşabilir ve merak ettiklerinizi elde edebilirsiniz.

  • e-devlet ile 4A Emekli Ödeme bilgileri için adres linki; turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri
  • e-devlet ile 4A Emekli aylık kesintileri için adres linki; turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri
  • e-devlet ile 4A Emekli aylık bilgisi için adres linki; turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi
  • e-devlet ile 4B Emekli aylık bilgisi için adres linki; turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi
  • e-devlet ile 4B Emekli aylık kesintileri için adres linki; turkiye.gov.tr/4b-emekli-ayligi-kesintileri
  • e-devlet ile 4C Emekli aylık bilgisi için adres linki; turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi
  • e-devlet ile 4C Emekli aylık kesintileri için adres linki; turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri

 

E-DEVLET ŞİFREM YOK NEREDEN ALABİLİRİM?

Değerli okurlarımız, yukarıdaki linkler ile sizlerde kendinize uygun olan bölüme ulaşabilir ve emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz. Ha benim e-devlet şifrem yok diyorsanız da Merkez PTT’ye uğramanız gerekecek. E-devlet şifresini PTT verir. Bunun ücreti ise 2 TL dir. Eğer e-devlet şifrenizi kaybettiyseniz, yeni e-devlet şifresi için tekrardan Merkez PTT’ye uğramanız gerekiyor. Ama bu defada 4 TL vereceksiniz. Zira kaybedilen e-devlet şifreleri için uygulanan tarife bu şekilde.

Aman siz siz olun e-devlet şifrenizi kesinlikle kimse ile paylaşmayınız. Çünkü tüm bilgileriniz bu sistem üzerinde mevcuttur. Dolandırıcılara yada size yardımcı olmak isteyenlere pekte fazla rağbet etmeyin. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. 4A B C hangi türden emekli olduysanız maaşınızı öğrenebileceğiniz linkleri de sizler için paylaşmaya çalıştık.

SİZLERDEN RİCAM BU YAZIYI DİĞER EMEKLİ ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİNİ SAĞLAYABİLME ADINA FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Emeklilere PTT Kredi Başvurusu ile ilgili bilgiler

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From E-Devlet