Go to ...
RSS Feed

Referandumda oyumu nerede kullanacağım oy yeri sorgulama


Oyumu Nerede Kullanacağım? Yüksek Seçim Kurulu Yurt İçi Seçmen Sorgulama- Değerli okurlarımız, malumunuz ülkemiz yeni gelişmelere gebe. Son günlerde meclisten farklı farklı maddeler oylanıp geçiyor. Tabi bu işin böyle olmasında “Adalet Ve Kalkınma Partisi” ve “Milliyetçi Hareket Partisi”nin ortak tavır sergilemesi de yatıyor. Ortak karar alınınca Anayasa değişikliğinde referandum için gerekli olan oy çoğunluğuna da ulaşılmış oldu. Sonuç itibariyle de bu maddeler meclisten onaylanarak geçmiş oldu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VE NEREDE OY KULLANACAĞIM? GENEL AÇIKLAMA

AK Parti ve MHP’nin tavırları referandumda evet kullanmadan yana. CHP’nin ise tavrı referandumdan hayır yönünde. Şüphesiz bu referandumun en önemli maddesi Başkanlık Sistemini getiriyor olması. 21 Madde ile düzenlenen Anayasa değişikliği sonrada 18 maddeye düşürüldü. Yazımızın devamında yapılan değişikliklere maddeler halinde yer vereceğiz. Ardından da nerede oy kullanabilirim? sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız. Hazırsanız üstün körü anayasa değişikliklerine bakalım.

YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİKLER
 • Malumunuz millet vekili seçilirken 550 sayısına göre yapılmaktaydı. Şimdi bu sayı 600’e çıkarılıyor.
 • Bir diğer değişiklik ise; millet vekili seçilme yaşı olan 25’in 18’e çekilmesi.
 • Askerlikle ilişiği olan kişiler millet vekilliğine başvuramayacak.

 

 • Genel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı anda, aynı gün ve 5 yılda 1 yapılacak. Bir sonraki seçim ise 3 Kasım 2019 olarak karşımıza çıkıyor.
 • Yazılı soru önergeleri artık 15 gün içerisinde cevaplandırılacak. Milletvekilleri bu değişiklikle soru önerilerini bakanlara ve cumhurbaşkanı yardımcılarına yöneltebilecek. 

 

 • MGK yani milli güvenlik kurulu Cumhurbaşkanı başkanlığında kurulacak. Bu kurula katılacak olan makamlar ise Cumhurbaşkanı yardımcıları, Adalet Bakanı, Milli savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı, Genel Kurmay Başkanının yanı sıra Kara, Hava ve Deniz Kuvvet Komutanları katılabilecekler. Ayrıca Jandarma Genel Komutanı MGK’da yer almayacak. Cumhurbaşkanı’nın ise OHAL ilan etme yetkisinin olduğunu da söyleyelim.

 

 • Hızlıca bir diğer maddeye geçelim. Cumhurbaşka’nın partisi ile ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanı seçilme şartlarından olan doğuştan Türk vatandaşı olma hükmü, Türk vatandaşı olma diye değiştiriliyor. 
 • Cumhurbaşkanı da TBMM’de bir birlerini karşılıklı olarak fesh edebilirler. Cumhurbaşkanı ve TBMM seçilinceleye kadar görevine devam edecekler.
 • Cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bunun dışında milletvekili seçillme yeterliliğini sağlayabilmeli ve yükseköğrenimini yapmış ve Tür vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek. 

 

 • Seçilen Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı yardımcılarını ve Bakanlarını atayıp görevine son verebiliyor. Üst düzey yöneticilerin ataması veya görevine son verilmesi kararname ile yapılacak. Askeri yargı kaldırılacak.
 • Askeri mahkemeler kurulamıyacak. Disiplin mahkemeleri kuruluyor. Lakin savaş halinda askerlerin işledikleri suçlar ile ilgili askeri mahkeme kurulabiliyor. 
 • Anayasa Mahkemesi ,ye sayısı 15’e indiriliyor. Askeri yargı üyeleri çıkarılıyor.

 

 • HSYK’nın adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştiriliyor. Üye sayısı ise 13’e çıkarılacak. 
 • Ayrıca Meclisin denetim yetkileri ile alakalı bir bazı değişiklikler yapılmış oldu.

 

REFERANDUMDA NEREDE OY KULLANACAĞIM? SEÇİM BİLGİLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Değerli okurlarımız, nerede oy kullanabileceğinizi öğrenmenin 2 yolu var. Birincisi mahalle muhtarınızdan. Mahalle muhtarınıza giderek seçimde oy kullanma kağıdınızı alabilirsiniz. Bu sayenizde elinizde imzalı bir kağıtta olmuş olacaktır. İkinci yöntem ise Yüksek Seçim Kurulu İnternet adresidir. Yurtiçi Seçmen Sorgulama Sistemi üzerinden, seçim bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz. Bu kırmızı bağlantıyı kopyalayarak tarayıcınıza yapıştırarak ta ilgili sorgulama sayfasına gidebilirsiniz.

Açılan sayfada Kimlik numaranızı, Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili, Nüfus cüzdanı sıra numaranızı girip sorgulamanızı yapabilirsiniz. Lakin sizlerden ricam son güne bırakmayın. Çünkü kimi zaman adınız çıkmaya biliyor ve 1 -2 günlük işlem yapmanız gerekebiliyor. Bu açıdan adınızı göremezseniz, mahalle Muhtarınız ile görüşün. O size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Değerli okurlarımız, sonuç ne çıkarsa çıksın ama vatana ve millete hayırlı olsun. Sonuçta böylesi bir anayasa değişikliğinin halka sunuluyor olması güzel bir şey. Bu açıdan 18 Yaşını doldurmuş her vatandaşın geleceğini belirlemesi adını muhakkak sandığa gitmesi gerektiği kanaatindeyim.

SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİM VAR MI? NASIL ÖĞRENİRİM?

Her seçim zamanı siyasi parti üyeliğim var mı? tarzında sorular sorulmaya başlanır. Çoğu kimsenin haberim yok şu partiye üye yapılmışım tarzında soruları çıkıyor. Bizlerde son olarak bu konuda sizlere yardımcı olmak istedik. Siyasi partiye üye olup olmadığınızı öğrenmek için e-devlet sistemi yanınızda. şifrenizi giriyorsunuz ve 1 dakikada bu bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula bu kırmızı sorgulama linkini kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak ta ile ilgili e-devlet adresine ulaşabilirsiniz.

 

Tags: , , ,

9 Responses “Referandumda oyumu nerede kullanacağım oy yeri sorgulama”

 1. 16 Nisan 2017 at 13:55

  Oy yeimim neresi

 2. Mahmut karayaniz
  8 Nisan 2017 at 22:32

  Secim kagidim nereye cikti

 3. İhsan edremit
  22 Mart 2017 at 18:57

  EVET

 4. Solmaz Demirel
  16 Mart 2017 at 07:36

  Nüfusun yaptığı bir yanlışlık yüzünden oy kullanamıyorum yardımcı olurmusunuz

 5. Ali nisani
  15 Şubat 2017 at 11:48

  Şu an ikametim ıst.da referandum tarihinde antakyada olacagim ancak ikamet değişikliği için antakyada olma imkanim yok yardımcı olabilir mi chp acaba

 6. Ali ekber adikti
  14 Şubat 2017 at 16:01

  Oyumu hangi nolu sandıkta kullanacağım.

  • Reşat Özer
   25 Şubat 2017 at 14:58

   Oyumu nerde kullanabilirim

 7. Yasemin
  1 Şubat 2017 at 14:53

  Başvuru için Son gün ne zaman biliyormusunuz. Ayrıca öğrenciyim okuduğum ilde oy kullanmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz…

  • Gökhan
   14 Şubat 2017 at 11:11

   Yasemin hanım son gün 26 şubat şimdiden vereceğiniz oy vatana millete HAYIR’lı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

More Stories From Dipnot